Reklama

Vysoké nároky siahajú na srdce. Perfekcionizmus vás môže zabiť

Je dobré robiť veci najlepšie, ako vieme. No len do tej miery, kým si psychicky či fyzicky neškodíme.

Zdroj: Shutterstock.com

Reklama

Ak ste v práci perfekcionista, váš zamestnávateľ je iste spokojný. Štúdie však ukazujú, že neustále naháňanie sa za prízrakom dokonalosti môže vážne poškodiť vaše zdravie a pohodu.

Perfekcionizmus sa dá definovať napríklad ako príliš vysoké osobné nároky a príliš kritické sebahodnotenie. Existujú viaceré typy perfekcionizmu. Taký, ktorým vyžadujete dokonalosť sami od seba, ktorým vyžadujete perfekcionizmus od svojho okolia, prípadne tiež taký, kedy cítite, že okolie vyžaduje od vás, aby ste ste boli dokonalí. Ten posledný typ je podľa psychológov najviac zaťažujúci.

Privysoké nároky na seba samého sú zničujúce

Ak máte pocit, že sa od vás očakáva a vyžaduje, že sa budete prejavovať ako perfektní, je to mimoriadne náročné na psychiku. Tento typ perfekcionizmu môže viesť až k depresii a úzkosti. Podľa jednej štúdie viac ako polovica ľudí, ktorí spáchali samovraždu, boli svojimi blízkymi popísaní ako perfekcionisti. Ďalšia štúdia zistila, že viac ako 70% mladých samovrahov malo od seba mimoriadne vysoké očakávania. Perfekcionizmus je veľmi zaťažujúci najmä pre mladých ľudí. Odhady hovoria, že takmer 30% vysokoškolských študentov, ktorí trpia príznakmi depresie, sú tiež perfekcionisti.

Perfekcionizmus zaťažuje aj organizmus

Perfekcionizmus sa podľa odborníkov často spája aj s chronickým stresom. Pravdepodobne práve preto sa našli spojenia medzi perfekcionizmom a vysokým krvným tlakom a tiež srdcovo-cievnymi ochoreniami. Ďalšia štúdia naznačuje, že ak je perfekcionista diabetik, má horšie vyhliadky pokiaľ ide o dĺžku života, ako cukrovkár bez tejto psychickej záťaže. Výskum tiež ukázal, že pacienti s Crohnovou chorobou, ulceratívnou kolitídou, čiže chronickým ochorením hrubého čreva, alebo po srdcovom infarkte, sa oveľa ťažšie zotavujú po zdravotných komplikáciách.

Psychicky ničia samých seba

Ľudia, ktorí majú pocit, že musia byť dokonalí a najlepší, sú na seba spravidla veľmi tvrdí a v duchu neustále kriticky nazerajú sa samých seba, čo je nesmierne vyčerpávajúce. Aj keď dosiahnu nejaký výborný výsledok, majú pocit, že mohol byť ešte lepší, že ho mohli dosiahnuť rýchlejšie či s menšou námahou. Jednoducho, neustále kritizujú samých seba, že neboli dostatočne perfektní - akoby nejaký prísny dospelý kritizoval malé nešikovné dieťa...

Naučte sa súcitiť sami so sebou

Čo z toho vyplýva? Pred vlastným perfekcionizmom by ste sa mali chrániť! Najmä, ak cítite, že vás nároky na samých seba zaťažujú až deprimujú. Podľa psychológov by ste sa mali naučiť niečomu ako „sebasúcit“. Aby ste dokázali vnímať prílišné nároky, ktoré sami na seba kladiete. Jedným z nástrojov, ako sa prepracovať k „sebacúcitu“ je napríklad joga. Okrem toho sa podľa odborníkov oplatí zamyslieť sa nad tým, že každý cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, si vyžaduje isté sebaobety. Mali by ste si však vopred pripraviť „rozpočet“ ťažkostí a obiet, ktoré ste ochotní pre úspešné dosiahnutie cieľa investovať. A neprekračovať ho. Tak, ako sa môžete pri zlej a nedomyslenej investícii vydať z peňazí, môžete sa vydať aj z vlastnej energie a ísť do mínusu. No to nepomôže ani vám, ani vášmu okoliu. Snažiť sa byť čo najlepší je skvelá vlastnosť, no treba vedieť aj to, kde sú rozumné hranice, ktoré nemá zmysel prekračovať.