MENU
zdravy-zivot

Vyplazte jazyk a zistite, či ste zdraví. Kedy vám ide o život?

Ružový a hladký, tak vyzerá zdravý jazyk.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Vyplazte jazyk a zistite, či ste zdraví. Kedy vám ide o život?

Zdravý jazyk má peknú bledoružovú farbu. Oplatí sa ho do zrkadla vyplaziť najmä ráno.

A prečo treba vyplaziť jazyk do zrkadla ráno? Behom dňa totiž ovplyvní jeho farbu napríklad aj to, čo sme jedli. Ak ho vyplazíte ráno, skôr si všimnete, či sa na ňom neprejavujú nejaké zmeny. Práve iný farebný odtieň, povlak či praskliny, môžu napovedať, že organizmus nie je v stopercentnom stave. Napríklad, keď máte pocit ako by bol jazyk opuchnutý a rozpína sa až po okraj zubov, môže ísť o varovanie, že štítna žľaza produkuje málo hormónov. Výraznejším opuchom reaguje i na alergie. Treba byť však opatrní, lebo opuch môže ohroziť život. 

Praskliny

Vyplazte jazyk a zistite, či ste zdraví. Kedy vám ide o život?Vyplazte jazyk a zistite, či ste zdraví. Kedy vám ide o život?
Zdroj: Shutterstock

Foto: Shuttertock

Brázdy a praskliny na jazyku najčastejšie signalizujú črevné problémy. Ak vás jazyk páli alebo je mierne zapálený väčšinou signalizuje nedostatok vitamínu B12. Bolestivé pupienky sú klasické afty a najčastejšie samé vymiznú. 

Čo ešte prezradí jazyk? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor