Zradnosť zeleného zákalu, odborne glaukómu, spočíva v tom, že vás nič nebolí, nič netušíte, no pomaly a systematicky sa vám poškodzuje zrakový nerv. Nenávratne strácate zrak.

Zachrániť vás môže maličkosť

Zelený zákal je druhá najčastejšia príčina oslepnutia. Preto je ťažko pochopiteľné, že aj tí, čo o svojom ochorení vedia, bývajú leniví sa liečiť! Zrak pritom dokáže zachrániť taká maličkosť, ako je každodenná aplikácia kvapiek do očí a pravidelné kontroly u očného lekára.

Či si liek kvapkáte, alebo nie, subjektívne žiadny rozdiel nevnímate. No pri kontrole po dvoch-troch rokoch bez kvapkania už vidím, že oči súv podstatne horšom stave,“ varuje nedbanlivých pacientov skúsená očná lekárka MUDr. Erika Vodrážková, MPH, viceprezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti. 

Únava očí môže signalizovať, že so zrakom nie je všetko v poriadku.Únava očí môže signalizovať, že so zrakom nie je všetko v poriadku.
Únava očí môže signalizovať, že so zrakom nie je všetko v poriadku.
Zdroj: Shutterstock

Vysoký tlak v oku

Príčinou postupnej straty zraku pri glaukóme je odumieranie vláken zrakového nervu pri zvýšenom vnútroočnom tlaku. Špeciálne očné kvapky však dokážu tento tlak znížiť, čím sa zmeny na nerve dajú zastaviť. Dokonca ak vám pri očnom vyšetrení namerajú vysoký vnútroočný tlak a začnete s kvapkami skôr, ako sa spustí deštrukcia nervu, glaukómu sa dá aj predísť. A ako je možné, že strácate zrak a neviete o tom?

Glaukóm sa prejavuje výpadkami obrazu v periférnom videní. No môže vám vypadávať len časť obrazu, ktorú si ani neuvedomujete. Keď sa totiž pozeráte oboma očami, zdravé oko dokáže zastúpiť výpadky oka s počiatočným štádiom glaukómu,“ vysvetľuje zákernosť ochorenia lekárka. 

Prvou voľbou je konzervatívna liečba, očné kvapky. Buď zlepšujú odtok komorového moku z oka, alebo znižujú jeho produkciu. Našou snahou je znížiť hodnotu vnútroočného tlaku pod 20 torrov alebo o 20 percent oproti tlaku, ktorý máte,“ objasňuje spôsob liečby odborníčka. 

Jednoduchý test

Hoci sa glaukóm začína nepozorovane, môžete pociťovať zvýšenú únavu očí či ich bolestivosť na dotyk. Prvým skutočným príznakom je strata bočného, periférneho videnia. Mnohí ho však spozorujú až vtedy, keď už prišli o štyridsať percent zraku!

Spravte si preto tento jednoduchý test: Skúste si zakryť dlaňou najprv ľavé a potom pravé oko a pozrieť sa na svet len jedným. Ak máte pocit, že niektorým okom vidíte menej ako oboma spolu, je to dobrý dôvod na návštevu očného lekára.