MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trate

Či by ste si trúfli sa vás nespýtame. Viete si predstaviť takýto zážitok?
Zdravý život

VIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trate

Okolo vás panenská, dych vyrážajúca príroda, vysoké skalné štíty a pod vami priepasť, na ktorej dno ani nedovidíte. Odvážne? Šialené? Pre milovníkov adrenalínu dokonalé.

Slacklining sa stáva stále populárnejším. Kým vy ste možno v parkoch zazreli iba natiahnuté popruhy medzi kmeňmi stromov, v niekoľkotisícových výškach sa po nich odváži kráčať len málokto. 

Geyikbayiri, Turecko Geyikbayiri

Je prvou lezeckou oblasťou v Turecku, ktorá si vyslúžila medzinárodný ohlas. Nečudo. Nachádza sa asi 25 kilometrov od dovolenkovej Antalye. Obajvil ju horolezec Ozturk Kayikci v roku 2000. Za šestnásť rokov sa tu nadšencom skál podarilo vybudovať viac ako 500 ciest rôznych obtiažností. A nechýba ani poriadny slackliningový adrenalín. Sledujte!

Signalkuppe, Taliansko

Vo Walliských Alpách v Taliansku je v 4554 m.n.m. vytvorená najvyššie položená slackliningová trať v Európe. Prvýkrát sa jej dĺžku tridsiatich metrov z vrcholu Capanna Regina Margherita ku Signalkuppe v roku 2009 odvážili prejsť dvaja Nemci. „Po každý raz je to neopísateľný pocit, ak idete cestou obklopení tak nádherným prostredím v tak extrémnych podmienkach," opísal svoje pocity Tillmann Müller zo slackline-tools.

VIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trateVIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trate

Foto: slackline-tools.de

Lost Arrow Spire line, USA

V nádhernom prostredí Yosemitského národného parku, patriacom do Svetového dedičstva UNESCO, vedie jedna z TOP slackliningových tratí na svete, Lost Arrow Spire line. Pomenovaná bola podľa vežičky odštiepenej od svahu na pravej strane od Yosemitských vodopádov. Táto trasa je výnimočná prostredím i historickým prechodom Scotta Balcoma, ktorý ju ako prvý pokoril v roku 1985. Prvou Európankou, ktorá ju pokorila, sa stala dvadsaťosemročná Anna Kuchařová. 

Rozhovor s ňou a ďalšie zaujímavosti o tomto adrenalínovom zážitku vám prinášame v augustovom vydaní časopisu Zdravie.
V predaji od 20.júla! 
 

VIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trateVIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trate
 
» PRELISTOVAŤ «

VIDEO: Joga, ako ju nepoznáte. Dostane vašu myseľ do inej dimenzie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia