MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trate

Či by ste si trúfli sa vás nespýtame. Viete si predstaviť takýto zážitok?
Zdravý život

VIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trate

Okolo vás panenská, dych vyrážajúca príroda, vysoké skalné štíty a pod vami priepasť, na ktorej dno ani nedovidíte. Odvážne? Šialené? Pre milovníkov adrenalínu dokonalé.

Slacklining sa stáva stále populárnejším. Kým vy ste možno v parkoch zazreli iba natiahnuté popruhy medzi kmeňmi stromov, v niekoľkotisícových výškach sa po nich odváži kráčať len málokto. 

Geyikbayiri, Turecko Geyikbayiri

Je prvou lezeckou oblasťou v Turecku, ktorá si vyslúžila medzinárodný ohlas. Nečudo. Nachádza sa asi 25 kilometrov od dovolenkovej Antalye. Obajvil ju horolezec Ozturk Kayikci v roku 2000. Za šestnásť rokov sa tu nadšencom skál podarilo vybudovať viac ako 500 ciest rôznych obtiažností. A nechýba ani poriadny slackliningový adrenalín. Sledujte!

Signalkuppe, Taliansko

Vo Walliských Alpách v Taliansku je v 4554 m.n.m. vytvorená najvyššie položená slackliningová trať v Európe. Prvýkrát sa jej dĺžku tridsiatich metrov z vrcholu Capanna Regina Margherita ku Signalkuppe v roku 2009 odvážili prejsť dvaja Nemci. „Po každý raz je to neopísateľný pocit, ak idete cestou obklopení tak nádherným prostredím v tak extrémnych podmienkach," opísal svoje pocity Tillmann Müller zo slackline-tools.

VIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trateVIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trate

Foto: slackline-tools.de

Lost Arrow Spire line, USA

V nádhernom prostredí Yosemitského národného parku, patriacom do Svetového dedičstva UNESCO, vedie jedna z TOP slackliningových tratí na svete, Lost Arrow Spire line. Pomenovaná bola podľa vežičky odštiepenej od svahu na pravej strane od Yosemitských vodopádov. Táto trasa je výnimočná prostredím i historickým prechodom Scotta Balcoma, ktorý ju ako prvý pokoril v roku 1985. Prvou Európankou, ktorá ju pokorila, sa stala dvadsaťosemročná Anna Kuchařová. 

Rozhovor s ňou a ďalšie zaujímavosti o tomto adrenalínovom zážitku vám prinášame v augustovom vydaní časopisu Zdravie.
V predaji od 20.júla! 
 

VIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trateVIDEO: Zatočí sa vám hlava. 3 najúchvatnejšie slackliningové trate
 
» PRELISTOVAŤ «

VIDEO: Joga, ako ju nepoznáte. Dostane vašu myseľ do inej dimenzie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia