MENU
zdravy-zivot

VIDEO: To je guráž! 89-ročná "bábuška" spoznáva celý svet na vlastnú päsť

Vnuk jej založil účet na sociálnej sieti, kde zdieľa babičkine dobrodružstvá s celým svetom. Od rodiny si peniaze na cesty nevezme.
Zdravý život

VIDEO: To je guráž! 89-ročná "bábuška" spoznáva celý svet na vlastnú päsť

"Cestovanie nie je vecou peňazí, ale guráže," píše Paulo Coelho v knihe Aleph. A babička Yelena Yerkhova jeho výrok reálne potvrdzuje. Prečo si najviac zamilovala Česko a kde chce osláviť deväťdesiate narodeniny?

Hovoríte si, kedy, ak nie, kým ste mladí? Alebo sú ďaleké krajiny iba snom, ktorého ste sa v pokročilom veku už vzdali? Lena, ako sa babička necháva oslovovať, pochádza z tretieho najväčšieho mesta Krasnoyarsk na Sibíri. V roku 1970 navštívila Poľsko, Česko a východné Nemecko. Odvtedy nemala čas ani peniaze, aby v cestovateľských túžbach pokračovala. Myseľ jej stále slúži a nohy tiež, a tak sa v nich v 83 rokoch rozhodla pokračovať.

Obrovská inšpirácia

Na sociálnej sieti má vyše 18-tisíc sledovateľov a stala sa z nej hotová celebrita. Obdiv jej vzdali aj v Lonely Planet. Neoddychuje však v hotelových rezortoch. Cestuje sama a objavuje ďaleké krajiny a kultúry. Strach nemá z ničoho. Okrem toho, je to naozaj srdcom veľký ľudomil.

Phuket, ThajskoPhuket, Thajsko
Phuket, Thajsko
Zdroj: Instagram/ @babushka_1927

Phuket, Thajsko. Foto: Instagram/ babushka1927
Viac sledujte vo FOTOGALÉRII!

Keď spoznávať, tak so všetkým. Jej favoritom je Česko

Ochutnáva tradičnú kuchyňu, koktaily, nebojí sa využiť miestne dopravné prostriedky. Pokojne sa odvezie na motocykli vo Vietname, a po tomto zážitku je vraj jazda na ťave úplná pohoda. „Je ľahké sa v mojom veku na cestách s ľuďmi spriateliť. Všetci mi chcú pomôcť a ochotne mi všetko ukážu," povedala v rozhovore pre The Independent, ktorý napísal o jej láske k Českej republike: „Jej obľúbenou destináciou je Česká republika, pretože ľudia sú tu priateľskí a mimoriadne jej chutilo ich jedlo." Lena navštívila Prahu i Karlove Vary. 

Video: Pozrite sa na Lenine dobrodružstvá

Cestovanie ma napĺňa 

„Znamená pre mňa nový život, ľudí, stretnutia. To najdôležitejšie, čo ma naučilo o svete je, že po ňom chodia skvelí ľudia. Niet sa čoho obávať, pretože umrieť môžete iba raz, a to kedykoľvek a kdekoľvek," hovorí s úprimnosťou "Baba Lena".

90-ka v Karibiku

Popri dôchodku si privyrába predajom kvetov a šitím šiat, aby si rozpočet na cesty navýšila. Od rodiny by si vraj na vlastné záujmy nevzala ani cent. Okrem spomenutých krajín navštívila aj Turecko a Thajsko. Ani zďaleka neskončila a svoje 90. narodeniny chce osláviť v apríli v Dominikánskej republike. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia