MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Smršť v priamom prenose. Mŕtvici stačia sekundy

Neodvracajte tvár. Nezvyčajné pocity a bolesti hlavy môžu byť prvý príznak mozgovej príhody.
Zdravý život

VIDEO: Smršť v priamom prenose. Mŕtvici stačia sekundy

Čo sa pri mozgovej príhode deje a prečo je taká nebezpečná? Pozrite si dôkaz, že sa môže prihodiť naozaj každému a hocikedy.

Dostala vás? Vaše okolie môže rozmáhajúcu sa mozgovú príhodu spozorovať na základe poruchy reči, sťaženom rozprávaní alebo nerovnomernom rozšírení zreníc. Medzi hlavné príznaky patrí náhla slabosť, tŕpnutie až necitlivosť časti tváre, nohy, ruky, prípadne celej polovice tela. „Čas limituje podanie akútnej liečby. Ale dokázalo sa a vidíme to aj v každodennej praxi, že čím skôr podáme pacientovi liečbu, tým lepší je jeho výsledný stav. Nejde len o to, aby pacient prežil, ale aby prežil s čo najmenšími, ideálne žiadnymi následkami," hovorí neurologička profesorka MUDr. Zuzana Gdovinová, CSC.

Dráma v tele začína nevinne. 5 varovaní, že cievy hlásia naliehavý problém

Nebezpečné následky

Po cievnej mozgovej príhode môžete ochrnúť na polovicu tela, mať poruchu reči či zraku, problémy s prehĺtaním. Pri včasnej liečbe môžu ustúpiť alebo úplne vymiznúť. Ale môžu aj zostať a vy ostanete na invalidnom vozíčku. Čo sa vlastne pri mozgovej príhode deje a prečo je taká nebezpečná? Sledujte video

Váš príbeh: Nebola to obyčajná bolesť hlavy! 4-ročná Anetka dostala mozgovú príhodu

Video: Ako prebieha mozgový infarkt?


Zdroj videa: youtube.com / Manipal Hospital

Čítajte aj:

Mozgová príhoda

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor