MENU
zdravy-zivot

Aj psom vyskakujú platničky. Ktoré plemená majú najviac ohrozený chrbát?

Jazvečík Dandy si síce
necíti zadnú časť tela, no
lekári mu dávajú nádej, že
bude chodiť.
Zdravý život

Aj psom vyskakujú platničky. Ktoré plemená majú najviac ohrozený chrbát?

Odborník na ubolené psíky vysvetľuje, ktorým plemenám a pri akom životnom štýle hrozia problémy s chrbticou. A aj to, čo s tým.

Európsky špecialista vo veterinárnej neurológii MVDr. Viktor Paluš pomohol od problémov už mnohým uboleným psíkom. Jeho pacienti majú najčastejšie vyskočené platničky.

Naozaj môže mať pes „hexenšus“?

Neurologických problémov je u psov veľa a vyskočené platničky sú celosvetovo najčastejšie.

Sú niektoré plemená viac ohrozené „seknutím“?

Najčastejší pacienti s platničkami sú päť-, šesťročné jazvečíky, maltézske pinče či pekinské palácové psíky, teda plemená geneticky predurčené na problém s chrupavkami. No nejde o „seknutie“ ako u ľudí, keď vyskočená platnička tlačí na nervy. Psom platnička najprv zdegeneruje, potom sa vysunie a stredná časť platničky sústavne tlačí na miechu. Preto to nielen veľmi bolí, ale vedie aj k problémom s chôdzou. Ak dôjde k funkčnému preťatiu miechy, psíky skončia ochrnuté alebo paralyzované. 

Má význam operovať ich?

Určite. Pes, ktorý ešte chodí a cíti zadné končatiny, aj keď je paralyzovaný, má asi osemdesiat- až deväťdesiatpercentnú šancu, že bude chodiť. Ak však už citlivosť nemá, šanca padá na päťdesiat-šesťdesiat percent. To je výrazný rozdiel! Žiaľ, videl som prípady, keď pes mal citlivosť vo chvíli, keď som ho vyšetroval, na druhý deň však končatiny už necítil. Tento stav sa totiž môže počas pár hodín meniť, a kým jeden deň by som ešte vedel psíka zachrániť, na druhý deň je šanca už len polovičná.

Mopslík Titus mohol bez operácie cysty na chrbtici ostať paralyzovaný.Mopslík Titus mohol bez operácie cysty na chrbtici ostať paralyzovaný.
Mopslík Titus mohol bez operácie cysty na chrbtici ostať paralyzovaný.
Zdroj: Robo Hubač

 

Odporúčate teda hneď operovať?

To závisí od prípadu. Ale zväčša čím skôr sa operuje, tým menej zmien na chrbtici stihne nastať. Niekedy sa k nám paralyzovaný pes nedostane včas a chronický stav sa horšie rieši. 

Ako vyzerá konzervatívna liečba?

Striktný pokojový režim štyri až šesť týždňov. Pes nesmie behať navoľno, skákať. Vtedy je šanca, že stav sa zlepší. Majitelia to zvyčajne riešia tak, že kúpia pre psíky veľké klietky alebo im vyhradia miestnosť bez schodov, bez gauča, urobia im pelech a tam musia pospávať. Von sa ide len na vykonanie potreby. Niektorí im dajú aj lieky proti bolesti lebo chrbtica je bolestivý problém.

Existuje nejaká prevencia, aby problémy s platničkami vôbec nenastali?

Keď si kupujete jazvečíka, musíte s problémami platničiek počítať. Štatisticky potrápia každého šiesteho. Pravdepodobnosť stúpa, ak je jazvečík obézny. Nová anglická štúdia hovorí, že okrem obezity je rizikové chodenie po schodoch a skákanie hore a dolu. Pri týchto činnostiach môže dôjsť k problému. No myslím si, že aktívne, zdravo žijúce psy budú mať menej ťažkostí ako tie „gaučové“. Chrbticu totiž držia dva veľké svaly a čím sú silnejšie, tým lepšie ju stabilizujú. Keď sú slabé, ochabnuté, lebo pes nie je aktívny, aj chrbtica má abnormálne pohyby a dochádza k problémom.

Iné plemená ako jazvečíky či úpinče s chrbticou problémy nemajú?

Od ôsmeho-deviateho roku mávajú s platničkami ťažkosti napríklad labradorské retrievery či nemecké ovčiaky. „Španiely“, ako kokeršpaniel, špringlšpaniel, kavalierking, mávajú problémy zase s krčnými. Doberman a nemecká doga trpia Wobblerovým syndrómom. Ide o abnormalitu krčných stavcov, prejavuje sa nekoordináciou všetkých štyroch končatín. A to zďaleka nie je všetko.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia