MENU
zdravy-zivot

K lepšiemu sexu dopomôže zubná kefka. A nejde o prasačinky!

Súvislosti ľudského tela sú neuveriteľné.
Zdravý život

K lepšiemu sexu dopomôže zubná kefka. A nejde o prasačinky!

Muži s ochorením ďasien majú viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť problémov s erekciou. Jednoduchá prevencia je zubná pasta a kefka dvakrát denne.

Odborníci tvrdia, že ochorenia ďasien môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu. Platí to aj naopak, teda problematická erekcia znamená vyššiu pravdepodobnosť, že sa objaví zápal ďasien. Vedci na univerzite v Granade v Španielsku zistili, že oba zdravotné problémy súvisia s rovnakým proteínom, ktorý sa vytvára v pečeni. 

Ako súvisia ďasná, penis a srdce?

Problémy s ďasnami boli už dávnejšie spájané s ochorením srdca. Výskumníci predpokladajú, že ešte skôr, ako dôjde k poškodeniu väčších tepien, sú postihnuté menšie cievy v penise. Podľa nich majú choré ďasná na erektilnú disfunkciu ešte väčší vplyv ako cukrovka či choroby srdca. Odborníci prišli k záveru, že čistenie zubov dvakrát denne a pravidelné návštevy zubára sú najlepšou cestou, ako sa vyhnúť nielen chronickej parodontitíde ale aj erektilnej dysfunkcii. 

Sex závisí aj od zubnej hygieny

Výskumníci sledovali 158 mužov vo veku od 23 do 69 rokov, z ktorých polovica mala erektilnú dysfunkciu. Zisťovali, ako je to s ich sexuálnymi problémami. Zistili, že muži s ochorením ďasien, známym ako chronická parodontitída, mali 2,17-krát viac problémov s erekciou

Rovnaká súvislosť sa zistila aj opačným smerom. Ukázalo sa, že 74% mužov, ktorí udávali problémy v spálni, mali aj ochorenie ďasien. Výrazne menej, len 58% mužov, ktorí nemali problémy s erekciou, mali problémy s ústnym zdravím. 

Riešiteľný problém

Najhoršie na tom je, že väčšina dospelých má určitý stupeň ochorenia ďasien. Častým prejavom je ich krvácanie pri čistení zubov.

Takže kým v posledných rokoch bolo ochorenie ďasien spájané s chorobami ako cukrovka, mozgová mŕtvica či choroby srdca, teraz je tu aj ďalšia súvislosť. Našťastie, práve paradentóza je problém, ktorému sa dá účinne predísť. Stačí dôsledná, pravidelná ústna hygiena a trápne chvíľky v spálni by vás mali obísť. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor