MENU
zdravy-zivot

Váš príbeh: Petrin manžel mal šťastie, prasknutá aneuryzma môže mať fatálne následky

Vianoce ani Silvester
neriešili. Boli šťastní,
že sú opäť spolu.
Zdravý život

Váš príbeh: Petrin manžel mal šťastie, prasknutá aneuryzma môže mať fatálne následky

Keď vám praskne v mozgu aneuryzma, vaše šance na prežitie závisia už len od rýchlosti zákroku a od toho, či sa dostanete k špičkovým odborníkom. Petrin manžel mal šťastie.

Doktor Vulev je superstar. Týmito slovami ma privítal sympatický päťdesiatnik hovoriaci po anglicky. „On a jeho kolegovia mi zachránili život. Som im za to nesmierne vďačný. Nechám však hovoriť manželku, lebo z toho osudného dňa si veľa nepamätám,“ vysvetľuje svetobežník, pôvodom Nemec, ktorý momentálne žije na Slovensku, ale pracovne je doma v celej Európe i v Spojených štátoch.

Osudný december

Od udalosti, ktorá poznačila rodinu, ubehlo už rok. „Chystala som sa so synčekom za mamou a sestrou do Nitry. Manžel ostal v Bratislave, veď čo by už robil pri takých ženských veciach, ako je pečenie vianočného pečiva,“spomína Petra. Pri rozhovore nám asistuje poldruharočný Daniel. Usmievavé a živé chlapča zatiaľ síce ešte len džavoce, ale už rozumie – po slovensky, po nemecky aj po anglicky.

Čítajte tiež: Váš príbeh: Parkinson stopol Petrovi kariéru hustistu. Dnes hrá s káblami v mozgu

„Bolo asi 9 hodín ráno. Už som sa blížila k Nitre, keď mi muž zavolal. Vraj sa cíti veľmi zle. Z tónu jeho hlasu som hneď vedela, že niečo nie je v poriadku.“ Petra neváhala a okamžite otočila auto späť do Bratislavy. „Rozhodla som sa najprv telefonovať priateľom, lebo cesta domov trvala aspoň trištvrte hodiny. Nezdvíhali, tak som volala záchranku. Na dispečingu si vypýtali manželovo číslo a vysvetlili mi, že ak je pacient pri vedomí, zavolajú najprv jemu. V takej situácii má každý človek strach z nemocnice a svoje zohrala aj mužská tvrdohlavosť. Manžel im do telefónu povedal, že mu nič nie je a ide len o prechodnú slabosť.“

Do Viedne nestihli

Keď sa vrátila domov, čakal na chodbe. „Bol bledý a vracal. Snažila som sa zistiť, čo sa stalo. Vtedy si však nič nepamätal, až po čase sa mu začali vynárať útržky spomienok. Vraj si sadol za stôl a zrazu pocítil, akoby mu za pravým uchom niečo prasklo a tieklo. Nebolelo ho to, počul len nejasný šum a cítil tlak. Postavil sa a pravdepodobne odpadol. Keď sa prebral, zatelefonoval mi,“ hovorí Petra. 

Gabo po nehode upadol do kómy. Dnes je otec. Čomu vďačí za život?

Záchranku volala ešte dva razy. Zakaždým si manžela vypýtali k telefónu a on ich presvedčil, že všetko je v poriadku. Chceli pomôcť, ale keďže bol pri vedomí, bez jeho súhlasu to nešlo. „Bola som zúfalá, lebo situáciu zľahčoval. Potom ho začala veľmi bolieť hlava, cítil sa unavene a ľahol si. Napokon súhlasil s prevozom do nemocnice. Chcel však ísť do Viedne, lebo ako cudzinec mal obavy, že u nás sa nedorozumie. S malým dieťaťom by to išlo veľmi ťažko, preto som požiadala o pomoc manželovho staršieho syna. Raffael prišiel hneď, ako mohol, ale bola už asi 1 hodina popoludní. Cestou k autu však manžel začal byť dezorientovaný. Hovoril od veci, strácal orientáciu a pamäť. Bolo nám jasné, že musíme utekať na najbližšiu pohotovosť.“

Vyplňte papiere!

Na pohotovosti v istej bratislavskej nemocnici zažila vystresovaná Petra ďalší šok: „Zamestnanec na príjme mi prikázal vyplniť papiere. Hovorím mu – prepáčte, ale môj muž už na nič nereaguje, stráca vedomie. Treba konať, nie riešiť papiere! Lenže on sa nedal vyviesť z miery.“ Neurológ prišiel asi až o 15 minút. Počítačová tomografia potvrdila krvácanie do mozgu spôsobené prasknutou aneuryzmou.

V jednej nemocnici k vám pristupujú,
ako keby ste mali len horúčku,
a neskôr vám oznámia, že zomriete.
V druhej spravia všetko pre to, aby
vás zachránili.V jednej nemocnici k vám pristupujú,
ako keby ste mali len horúčku,
a neskôr vám oznámia, že zomriete.
V druhej spravia všetko pre to, aby
vás zachránili.
V jednej nemocnici k vám pristupujú, ako keby ste mali len horúčku, a neskôr vám oznámia, že zomriete. V druhej spravia všetko pre to, aby vás zachránili.
Zdroj: Martin Domok

V jednej nemocnici k vám pristupujú, ako keby ste mali len horúčku, a neskôr vám oznámia, že zomriete. V druhej spravia všetko pre to, aby vás zachránili.

„Muža previezli na neurochirurgiu a povedali mi, že mu musia do hlavy zaviesť drenáž. Stála som pred operačnou sálou a netušila, čo bude ďalej. Keď z dverí vyšiel lekár, ktorý manžela prijímal, opýtala som sa ho, ako sa má. Odpovedal: ‚Má krvácajúcu aneuryzmu. Viete, čo to znamená? Na to ľudia zomierajú, je mi ľúto.‘ Mala som na rukách malé dieťa a dostala druhý šok. O chvíľu vyšiel ďalší lekár. Oznámil mi, že kontaktoval špecialistu na intervenčnú neurorádiológiu, ktorý však pôsobí v inej nemocnici. Vraj čaká na odpoveď, či tam môjho muža prijmú.“ Odpoveď bola kladná, a tak pacienta rýchlo previezli do zariadenia na opačnom konci mesta. Operácia trvala 2 hodiny, od 8 do 10 večer. „Váš manžel bude žiť, a pravdepodobne bez následkov,‘ oznámil mi doktor Ivan Vulev po zákroku. To bol pre mňa tretí šok.

Iné hodnoty

Na druhý deň ráno sa s malou dušičkou vrátila do nemocnice. Obávala sa, ako bude manžel reagovať po prebratí z narkózy. „Položila som na neho ruku a šepla: ‚Ahoj, láska.‘ On zrazu otvoril oči a povedal: ‚Ahoj, zlato.‘ Okolo obeda už hovoril celé vety. Mal obviazanú hlavu a ja som sa lekárov pýtala, kde mu otvárali lebku. Odvetili mi, že nikde, zákrok robili cez slabiny.“ Po dvoch dňoch pacienta prepustili z akútnej starostlivosti a previezli ho do Viedne. Petra za ním dochádzala každý deň, o malého sa starala mama a sestra.

Miškin život ohrozí aj obyčajný zápal pľúc, žije však naplno

„Ležal tam 3 týždne. Lekári mi vysvetlili, že drenáž z hlavy mu môžu vybrať až vtedy, keď sa mozgová tekutina úplne vyčistí od krvi. Okrem toho museli dávať pozor, aby na cievach nenastali spazmy, ktoré by mohli viesť k infarktu mozgu z nedokrvenia.“ Pomaly a postupne sa všetko vracalo do normálu. „Vianoce a Silvester sme vôbec neriešili, boli sme šťastní, že sme zase spolu. Manželovi je čoraz lepšie. Tvrdí, že až teraz si uvedomuje, akoby ho posledné roky čosi brzdilo. Dokonca sa mu upravil zrak, dioptrie, ktoré nosil predtým, sú mu teraz silné. Zlepšil sa mu čuch, aj chuť. Už sa nevie dočkať, kedy sa opäť vráti k bicyklovaniu a k ostatným športom, ktorým sa predtým venoval,“ teší sa Petra, ale vzápätí zvážnie: „Niekedy sa musí stať niečo veľmi vážne, aby ste svoj život prehodnotili. Až potom sa snažíte spomaliť, viac sa tešiť z rodiny, mať lepšiu životosprávu a vychutnávať si maličkosti.

ZDRAVIE ADVENTNÝ KALENDÁR
Už ste sa zapojili do našej veľkej adventnej súťaže na Facebooku? Každý deň až do 24. decembra môžete vyhrať v adventnom kalendári Zdravia zaujímavé ceny. Stačí sledovať našu webovú stránku a napísať nám na Facebooku, ktorý článok vás najviac zaujal. Súťaž prebieha tu ► https://www.facebook.com/casopis.zdravie/

Príbeh, ktorý nepáli, ale inšpiruje. Pavlíkovci naučili jesť Slovákov poriadne štipľavé čili!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor