Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Utláčané orgány sa hlásia bolesťami hlavy či zlým trávením. Ako im pomôcť?

Zlé sedenie vedie k napätiu fascií v oblasti žalúdka a dvanástnika, problémy s trávením sú na svete.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Myslíte si, že dlhoročné sedenie za počítačom či za volantom auta, ktoré nekompenzujete pohybom, vyústi len do bolestí chrbta? Pretaviť sa môže aj do iných ťažkostí. Negatívne vplýva na pohyblivosť vnútorných orgánov.

Vnútorné orgány nie sú v brušnej dutine uložené voľne, ale sú zavesené vo väzivových obaloch, fasciách. Pomocou iných väzivových snopcov sú potom pripojené k ďalším štruktúram. Ak nemajú správnu pozíciu, ohlásia sa problémy. Pohyblivosť v oblasti orgánov môžu obmedzovať zápaly tkaniva, ktoré spôsobila infekcia, opakovaný nevhodný pohyb, stres, pooperačné komplikácie, nesprávne držanie tela či nevhodné oblečenie. Orgány môže na správne miesto posunúť fyzioterapia.

Sedenie ich utláča

„Napríklad bránica sa pri správnom postavení hrudníka vzhľadom na panvu pohybuje pri dýchaní ako piest vo valci, smerom hore a dole, čím masíruje vnútorné orgány. Zlepšuje prekrvenie v danej oblasti, zvyšuje peristaltiku čriev a prirodzene podporuje trávenie. Zdola tlak bránice zadržujú svaly panvového dna. Pri nesprávnom sedení sa bránica dostane do neprirodzenej polohy, v ktorej nemá možnosť opierať sa o vnútorné orgány,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová. „Skracuje sa priamy brušný sval, úpony bránice v prednej časti hrudného koša sa sťahujú. To vedie k zvýšenému napätiu fascií v oblasti žalúdka a dvanástnika.“ Celá situácia môže mať podľa odborníčky priamy vplyv na vznik refluxu. Nedostatočné prekrvenie v okolí čriev zase môže viesť k zápche a plynatosti. Riešením môže byť fasciálne uvoľnenie vnútorných orgánov.

Pohyb podľa vzorcov

„Každý orgán má v pohybovom systéme svoj typický vzorec. V rámci fyziologického dychového stereotypu sa prirodzene posúvajú orgány v brušnej dutine. Pohyb obličiek je napríklad až pätnásť centimetrov,“ objasňuje Mgr. Alžběta Černá z pražského centra fyzioterapie. „Aby každý pohyb tela prebiehal hladko a najmä bezbolestne, treba zaistiť kĺzavosť všetkých pohybových štruktúr. Nielen svalových skupín, kĺbov, ale aj vnútorných orgánov a ich väzív.“ Ak sa v tesnej blízkosti orgánov obmedzí pohyblivosť, prenesie sa ťah na vzdialenejšie miesta tela a vznikne problém.

Bolesť po operácii

Súvislosť medzi bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou orgánov nemusí byť na prvý pohľad zjavná. Veľmi dobrým príkladom sú ženy po gynekologických operáciách, zápalových a popôrodných stavoch. „Sprevádza ich množstvo zmien mäkkých tkanív v oblasti panvy a brušnej dutiny. Keďže ide o funkčne veľmi významnú križovatku, nielen pohybového systému, ľahko sa objaví zreťazenie porúch. Ženy často prídu s bolesťou krížov, hlavy či so sťaženým dýchaním,“ vymenúva Alžběta Černá. „V nadväznosti na laparoskopické operácie vaječníkov sa zase objavuje bolesť jedného bedrového kĺbu.“ To, či je pre vás vhodná práve fasciálna terapia, odhalí až podrobná diagnostika. Podmienkou vyšetrenia sú lekárske záznamy predchádzajúcich vyšetrení. Musíte sa pripraviť aj na zdanlivo nesúvisiace otázky. Niekedy je to podľa slov fyzioterapeutky ako malá detektívka.

Bezbolestne a jemne

„Pýtame sa napríklad na tráviace ťažkosti, časté bolesti brucha. U žien sa zaujímame o menštruáciu, priebeh pôrodov, popôrodnú rekonvalescenciu. Hľadáme súvislosti medzi jednotlivými prejavmi,“ približuje Lenka Augustínová. „Fasciálne uvoľnenie vnútorných orgánov je veľmi jemná bezbolestná technika. Opätovne navodí správnu funkciu orgánu. Využíva sa pri nej takzvaná viscerálna masáž orgánov. Stimuluje aktivitu brušných orgánov, a tak nepriamo ovplyvní svalové napätie v oblasti brucha, bránice, chrbta.“ Ide o veľmi pomalý a citlivo vedený tlak a ťah. Žiada si to zmenu Fasciálne uvoľnenie sa vždy kombinuje aj s inými technikami. Dôležité je nastavenie správnych pohybových i dychových stereotypov, či už doma, alebo na pracovisku, aby sa ťažkosti neopakovali. „Ak pri diagnostike vznikne podozrenie na závažnejšie ochorenie, ktoré nespadá do našej kompetencie, vždy odosielame pacienta k odborníkom, či už ku gastroenterológovi, gynekológovi, či k diabetológovi,“ zdôrazňuje fyzioterapeutka.

Kedy príde úľava?

Terapia je vhodná najmä pri problematickom trávení, zápche, chronických bolestiach chrbta a hlavy. Rovnako ako po operáciách v oblasti brucha, hrudníka či panvy a pri bolestiach pohybového aparátu bez štrukturálneho nálezu. Niekedy sa úľava skutočne dostaví už po jednom ošetrení. Všetko však závisí od závažnosti ťažkostí, dĺžky ich trvania i vašej spolupráce.

Čítajte aj:

Vyberáme pre vás niečo PLUS