Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

S únikom moču pomôže praktická novinka. Zistite, či máte nárok

Od začiatku roku 2018 vám život uľahčia zmeny pre pacientov s inkontinenciou.

Zdroj: Shutterstock.com

Reklama

Je to na porazenie! Niekedy vám stačí kýchnuť, zakašľať či zasmiať sa a trapas je na svete. Overte si, či nepatríte do zvýhodnenej skupiny pacientov s inkontinenciou.

Pri inkontinencii ide o samovoľný, vôľou neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu pri narušení základných funkcií dolných močových ciest, teda močového mechúra a močovej trubice. Ich úlohou je udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. Existuje mnoho príčin, ktoré inkontinenciu vyvolávajú. Pri liečbe je preto potrebná spolupráca niekoľkých odborníkov – gynekológa, urológa a aj iných.

„Pocit hanby a pokusy problém maskovať majú za následok zvyčajne iba jeho zhoršenie a vznik zbytočných stresov, o spoločenskej izolácii ani nehovoriac. Cvičenie svalov panvového dna dokáže ľahkú inkontinenciu výrazne zmierniť, alebo aj úplne odstrániť,“ vysvetľuje MUDr. Nikoleta Lédererová z urologickej ambulancie v Bratislave. No často to nemusí stačiť. Čo potom?

Na čo máte nárok?

Rozlišujú sa tri stupne inkontinencie, ktoré sú stanovené na základe priemerného množstva nekontrolovane uniknutého moču v priebehu 4 hodín:

  • ľahký stupeň (do 100 ml)
  • stredný stupeň (od 100 do 200 ml)
  • ťažký stupeň (viac ako 200 ml)

Pri prvom, ľahkom stupni inkontinencie si náklady spojené s nákupom zdravotníckych pomôcok hradí pacient sám. Pri druhom a treťom stupni pacientovi vám hradí náklady spojené s nákupom pomôcok vaša zdravotná poisťovňa. Nárok na príspevok má zákonne každý pacient vo všetkých slovenských poisťovniach, pričom výška príspevku sa medzi poisťovňami nelíši.

Viete o svojich právach?

O stupni inkontinencie informuje pacienta lekár-špecialista, ktorý zároveň vydáva odporúčanie pre predpisujúceho lekára, ktorým je všeobecný lekár. Na základe presného určenia stupňa inkontinencie a skupiny vhodných produktov je možné kombinovať zdravotnícke pomôcky tak, aby nebola presiahnutá výška príspevku od poisťovne. Zároveň je nutné presne stanoviť fyzickú kondíciu pacienta – je pacient mobilný, pohybuje sa s pomocou alebo je imobilný (pripútaný na lôžko)? Aj tento faktor ovplyvňuje výber správnych zdravotníckych pomôcok.

Podľa legislatívnej úpravy môžu odborné sestry predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky, okremi ných aj niektoré vložky na inkontinenciu alebo urinálne vrecká. Dostanete ich v lekárňach a vo výdajniach zdravotníckych potrieb. V prípade, že máte odporúčanie odborníka a predpísané množstvo pomôcok je v súlade s finančným limitom, potom nedoplácate nič. Ak ich potrebujete viac zaplatíte iba alikvotnú čiastku.

Čítajte aj:

Vyberáme pre vás niečo PLUS