MENU
zdravy-zivot

Unavení z hemoroidov? Áno, môžu byť za TOUTO vážnou chorobou

Hemoroidy sa vyskytujú rovnako u mužov aj u žien.

Súvisiace témy

Zdravý život

Unavení z hemoroidov? Áno, môžu byť za TOUTO vážnou chorobou

Hemoroidy sú naozaj rozšíreným ochorením. Trápia až 8 z 10 ľudí a postihujú každého druhého človeka nad 50 rokov. Nenechajte ich krvácať pridlho, aby nespôsobili ešte vážnejšie ochorenie.

K  vzniku hemoroidov okrem vyššieho veku prispieva chronická zápcha, obezita, tehotenstvo či sedavý spôsob života. K zhoršeniu stavu môžu viesť aj zápaly konečníka a nedostatočná hygiena po stolici. Príznakov hemoroidov je mnoho a závisia aj od štádia ochorenia.

Okrem krvácania medzi ne patrí svrbenie, pálenie, vysúvanie hemoroidov smerom von, mokvanie, hlieny v stolici. Pri komplikáciách nastupuje už aj opuch, hnisanie, zápal, silné krvácanie a bolesti. Hovorí sa tomu akútny hemoroidálny atak, ktorý je príznakom štvrtého, veľmi nepríjemného štádia hemoroidov. Niektorí pacienti, ktorí chronicky krvácajú, prichádzajú za odborníkom už doslova so závažnou málokrvnosťou.

Čo ich spôsobuje?

●     sedavý spôsob života

●     nedostatok pohybu

●     športy ako cyklistika či jazda na koni

●     tehotenstvo

●     obezita

●     chronická zápcha

●     nevhodná strava s nedostatkom vlákniny

●     silné tlačenie pri stolici

●     dlhé sedenie na záchode

●     tehotenstvo

Kedy bolia?

Hemoroidy sú uzlovite rozšírené zväzky žíl v oblasti ritného otvoru. Rovnako ako môžu byť kŕčové žily na nohách, podobné útvary na žilách sa vyskytujú aj v oblasti konečníka. Hemoroidy však nemusia byť vždy poznateľné ani bolestivé. Ak sa vytvoria vnútri konečníka, do troch centimetrov od ritného otvoru, zvyčajne o nich pacient ani nevie, kým nezačnú krvácať.

Podľa štatistík postihujú hemoroidy až 75 % ľudí vo veku od 25 rokov.Podľa štatistík postihujú hemoroidy až 75 % ľudí vo veku od 25 rokov.
Podľa štatistík postihujú hemoroidy až 75 % ľudí vo veku od 25 rokov.
Zdroj: Shutterstock

Bolestivé sú iba vtedy, ak sa vytláčajú von z konečníka. Vonkajšie hemoroidy sa tvoria pod kožou okolo konečníka. Sú silne prekrvené a vyzerajú ako tmavočervené až fialové uzlíky. Ak sa zväčšia, zapália či roztrhnú, je to veľmi bolestivé. Bolesti bránia v sedení, chôdzi i v normálnom vyprázdňovaní.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor