MENU
zdravy-zivot

Máte krémy odložené v kúpeľni na poličke? Pozor, ak je tam okno, varuje odborníčka

Viete správne uskladňovať kozmetiku?
Zdravý život

Máte krémy odložené v kúpeľni na poličke? Pozor, ak je tam okno, varuje odborníčka

Ako správne odložiť pleťové krémy? Oplatí sa zobrať na dovolenku otvorený téglik a je chladnička ideálna na odkladanie krémov?

Máte na kozmetiku vyčlenenú poličku v kúpeľni pri okne alebo si ju radšej zatvárate do skrinky? Krémy či séra si zachovajú svoje vlastnosti len pri správnom skladovaní. Ako si ich odložiť?

Opatrnosť po otvorení

„Pri zavretých kozmetických výrobkoch postačí na uskladnenie tmavá skrinka v kúpeľni. V prípade, ak je napríklad krém otvorený a navyše vystavený vysokým teplotám, napríklad v kabelke, je pravdepodobné, že zmení fyzikálne vlastnosti. Postupne môže prísť k bakteriálnej kontaminácii,“ hovorí o základnom pravidle uskladňovania krémov dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Ak ste už krém otvorili, vhodnejšie je nechať ho doma.“ Rovnako sa zachovajte aj pri odchode na dovolenku. V tomto prípade radšej stavte na neotvorené prípravky, ktoré nájdete aj v cestovnom balení. Hoci si schováte otvorený pleťový krém do kufra, počas cesty budú naň určite vplývať zmeny teploty. Platí to pre cestu autom i lietadlom. 

Je blízko okno?

Priateľské ku krémom nie je ani uskladnenie v blízkosti okna. Najmä v lete ho môžu poškodiť slnečné lúče. Citlivejšie prísady sa narušia a krém stratí účinnosť. Rovnako to platí pre všetky iné zdroje tepla. Pri zlom uskladnení môžu strácať výživné látky všetky typy pleťových krémov. „Prichádzajú o niektoré vitamíny, napríklad vitamín C, ktorý vplyvom svetla mení svoje vlastnosti. Iné sú zasa termolabilné,“ dopĺňa informáciu dermatologička. Pri správnom uskladnení môžete krém používať zvyčajne do troch mesiacov od prvého otvorenia. Na parapetnú dosku v kúpeľni určite nedávajte laky na vlasy či iné kozmetické prípravky, ktoré sú pod tlakom. Na intenzívnom a priamom slnečnom svetle môže hroziť výbuch.

Pri BIO buďte opatrní

Patríte k milovníkom biokozmetiky? V tomto prípade musíte byť ešte opatrnejší. „Prírodné prípravky mávajú nižšie zastúpenie konzervačných látok a sú omnoho náchylnejšie na znehodnotenie. Treba ich starostlivejšie skladovať a samozrejme i rýchlejšie minúť,“ upozorňuje doktorka Alexandra Rozborilová. Na prípravkoch je uvedené, ako presne sa má daný krém uskladniť. Pri tomto druhu kozmetiky sa využíva iný druh konzervantov, sú prírodné. Do tejto kategórie patria najmä éterické silice, alkohol, citrónová šťava, ale napríklad i gél z Aloe vera. Oproti syntetickým konzervantom však majú obmedzenejšie možnosti. Základom použitia všetkých konzervantov je, aby udržali pod kontrolou mikroorganizmy, teda baktérie či huby. Ich množenie úzko súvisí aj so správnym uskladnením.

Anketa
Siahnete pri pleťových krémoch skôr po biokozmetike?

Pomôže aj chladnička

V chladničke sa nemusí páčiť každému kozmetickému prípravku. „Niektorým chúlostivejším krémom tam po otvorení určite bude lepšie, ale na druhej strane chlad môže spôsobiť ťažšiu rozotierateľnosť,“ hovorí o praktických problémoch Alexandra Rozborilová. „Rovnako sa vplyvom nízkej teploty môžu oddeliť rôzne zložky krému. V tomto prípade je to však fyzikálna záležitosť, neodrazí sa na bezpečnosti použitia.“ Chladnička je však určite vhodná na krémy, ktoré majú vyšší podiel prírodných zložiek. 

Oplatí sa do nej uskladniť očné krémy, najmä ak vás trápia ranné opuchy očí alebo ich mávate podráždené. Chlad ocenia aj prípravky, ktoré obsahujú retinol alebo už spomínané céčko. Určite si tam odložte sprej na tvár. V lete je to ideálna hydratácia a po rozprášení chladných kvapiek i vítané osvieženie. Rovnako do chladničky patria pleťové masky. Po víkendovom výlete v prírode vám pomôžu zmierniť prípadné začervenanie. Studené krémy či masky navyše výborne stimulujú krvný obeh. Ak je na prípravku uvedené, uchovajte v chlade, určite tak urobte. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor