MENU
rodina-a-tehotenstvo

Takto emocionálny tyran poľuje na svoju korisť. Šikovný dokáže zmanipulovať aj psychológa

Znevažuje vás, kritizuje, cítite sa pri ňom ako nula? Tak to nemá byť.
Rodina a tehotenstvo

Takto emocionálny tyran poľuje na svoju korisť. Šikovný dokáže zmanipulovať aj psychológa

Zaslúžil by si Oscara, tak dobre hral navonok rolu ideálneho manžela. Šarmantný, inteligentný, pozorný, jednoducho Pán Dokonalý. Pred cudzími. Kto by uveril jeho žene, že ju doma psychicky týra?

Od svojho muža ste nikdy nepočuli vulgárne slovo, nikdy vás neudrel, dokáže sa správať očarujúco a starať sa o rodinu. A predsa ste s ním hlboko nešťastná, niečo chýba, čo už rokmi ani neviete pomenovať. Dokonca si snažíte nahovoriť, že všetko je v poriadku. Z emocionálnej slučky je ťažká cesta, no nie nemožná. Psychologička Mgr. Zuzana Hradileková z Manželskej a predmanželskej poradne v Bratislave hovorí, že tyran a obeť sú pre seba vždy predurčení, možno je to tak aj vo vašom prípade. 

Tyran nikdy nehľadá rovnocennú partnerku, veď načo by mu bola.
 

Dieťa, ktoré vyrastá v rodine, kde neustále spochybňujú jeho schopnosti, nemá vybudovanú dobrú vzťahovú imunitu a je oslabené. Tyran to hneď podvedome vycíti podľa spôsobu rozprávania a reči tela, podobne ako napríklad pedofil. Keď postavíte do radu deti, pedofil vie v priebehu štyroch až siedmich sekúnd odhadnúť, ktoré z nich môže osloviť a ktoré nie, lebo vyrastalo v pevnej fungujúcej rodine. Takéto dieťa mu svojím postojom jasne hovorí: Opováž sa a ja to pôjdem okamžite ohlásiť na políciu. Tyran nikdy nehľadá rovnocennú partnerku, veď načo by mu bola.“

Vysoká hra

Násilníci majú dopredu pripravený takmer rovnaký scenár. „Vedia, že oslabenú obeť si ľahko získajú, keď ju budú velebiť. Najskôr ju vyzdvihnú na piedestál, hovoria jej, aká je krásna, fantastická, úžasná, aby ju neskôr mohli hodiť na zem. Žena, ktorá predtým nezažívala lásku v rodine, im na to ľahko skočí, lebo konečne je tu niekto, kto ju prijíma a akceptuje. Ďalšou črtou násilníkov je, že sa chcú čo najskôr oženiť, počať dieťa, aby mohli svoju obeť rýchlo odizolovať. Varovným znakom je aj žiarlivosť."

Dostať ženu na úplné dno, pošliapať po nej a potom jej znova hovoriť, aká je úžasná.
 

Oslabená žena si povie: On o mňa stojí, preto žiarli, záleží mu na mne. Zo začiatku je všetko fantastické, no postupne začne tyran po kvapkách dávkovať psychické násilie. Je to vysoká hra, v ktorej ide o neustále zhadzovanie a zneisťovanie. Dostať ženu na úplné dno, pošliapať po nej a potom jej znova hovoriť, aká je úžasná. Aby si obeť k sebe ešte viac pripútal, zdôrazňuje jej, že môže byť rada, že má takého dobrého muža, ktorý ju chce, lebo nikto iný by ju nechcel. Žena to tak naozaj cíti, preto od neho nedokáže odísť. Hovorí si: On je skvelý chlap, len ja keby som nebola taká zlá, nemusel by robiť to, čo robí,“ vysvetľuje psychologička.

Cítite sa pri svojom partnerovi menejcenná? Nerozmýšľate nad svojimi pocitmi, hlavne že je šťastný a spokojný, aj keď robí veci, ktoré vám ubližujú? Už v slučke pravdepodobne ste.

Odísť, keď je dobrý

Psychickí tyrani sú zvyčajne aj veľmi dobrí manipulátori, dokážu na svoju stranu postaviť celú rodinu a známych. Zvyknú mať narcistické črty, mnohí pracujú na vysokých postoch, sú veľmi inteligentní a všetko robia oveľa sofistikovanejšie ako fyzickí tyrani. „Na verejnosti sa k manželke správajú pekne, ukazujú ju ako svoju trofej. Navonok sú vtipní a šarmantní, ľahko si získavajú sympatie. Keď sa žena, ktorá je obeťou takéhoto tyrana, niekomu zdôverí, nikto jej neverí. Ľudia jej vyčítajú, čo vymýšľa, veď má peniaze, postavenie, stará sa o deti... Čo ona vlastne chce? Niektorí násilníci sú schopní robiť také absurdné veci, že dokážu zmanipulovať aj psychológa, a vtedy je už obeť úplne stratená,“ vysvetľuje odborníčka na ľudskú dušu.

Je váš vzťah zdravý alebo toxický?Je váš vzťah zdravý alebo toxický?
Je váš vzťah zdravý alebo toxický?
Zdroj: Shutterstock

Tyran s psychológom veľmi dobre spolupracuje, lenže na terapiu nikdy nejde preto, že chce zachrániť vzťah. Chce len ukázať, aká je ona hysterka, lebo sa hneď rozplače, a on je taký dobrý, že kvôli nej ide ešte aj za psychológom, ale jej to nestačí. V takýchto prípadoch sa nesmie robiť párová terapia, lebo všetko, čo obeť povie, môže byť neskôr použité proti nej. Psychológ pracuje s oslabeným miestom obete, snaží sa dosiahnuť, aby žena získala vnútornú silu a sebaúctu, až potom dokáže od tyrana odísť.

Dôležité je odísť vtedy, keď je dobrý, nie vtedy, keď ublíži. Ak ho obeť opustí v ťažkej chvíli, ešte na to nie je pripravená a vráti sa k nemu. Je to začarovaný kruh, lebo stále hľadá vinu v sebe: On je dokonalý, to ja som tá zlá,“ prenáša sa do myslenia obete Zuzana Hradileková.

Ak ho obeť opustí v ťažkej chvíli, ešte na to nie je pripravená a vráti sa k nemu.
 

Všetko je vaša vina? 

Znie to neuveriteľne, ale pri citovom tyranovi si dokážete pripadať ako jeho brzda a dokonca ho ľutovať, lebo mu stojíte v ceste. To je však dôsledok jeho prehnaného narcizmu a túžby po dokonalosti.  „Tyrani nemajú dobre vyvinuté emócie, chýba im empatia a rozmýšľajú len nad tým, aby boli stále dokonalí. Vyberajú si atraktívne partnerky, lebo je to ich trofej. Keď ju majú, chcú ďalšiu a potom prichádzajú milenky. Alebo stačí maličkosť: Manželka sa hrbí, preto už nie je atraktívna, a jediným riešením je milenka. Takíto ľudia nie sú schopní žiť v normálnom vzťahu.

Psychologička hovorí, že cieľom je obeť zneistiť, aby o sebe čoraz viac pochybovala. Manipulátori sú veľmi citliví, nedá sa s nimi normálne komunikovať. Posmievajú sa, kritizujú, verbálne útočia a v niektorých situáciách neváhajú ženu zraňovať ani na najintímnejších miestach. Hovoria napríklad, že zapáchate a smrdí vám z úst. Podľa Zuzany Hradilekovej je to typická reakcia. „Keď tyran vidí, že už nič nezaberá, tak toto vami určite pohne. Najskôr povie, ako vás obdivuje, no ak naňho nereagujete, poriadne vám to vráti," vysvetľuje odborníčka, ako sa dokáže zachovať, ak sa rozhodnete od neho odísť a nemá už zbrane, ktorými by vás udržal pri sebe.  

Mamička je zlá

Zuzana Hradileková vysvetľuje, že keď žena odíde od tyrana, jeho hlavným cieľom je dosiahnuť, aby bola nešťastná a znova bola pri ňom na kolenách. „Často na to používajú práve deti. Hovoria im, že mamička je zlá, preto ju museli opustiť, znevažujú ju a deti sa prirodzene začnú prikláňať na stranu manipulátora. Keď tieto deti vyrastú, zvyknú mať rovnaké problémy, buď sa z nich stanú násilníci, alebo oslabení jedinci.“ Odborníčka však upozorňuje, že psychickými tyranmi nemusia byť iba muži. Aj ženy zneužívajú svojich partnerov, no tí sa to hanbia dvojnásobne priznať. Na zastavenie násilníka pritom často stačí, ak si obeť nenechá svoje trápenie pre seba a zverejní ho.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia