MENU
zdravy-zivot

Túto alergiu vyvolá toaletný papier aj kompresívne pančuchy

Svrbenie bez zmien na koži môže poukazovať na hlbší problém.

Súvisiace témy

Zdravý život

Túto alergiu vyvolá toaletný papier aj kompresívne pančuchy

Stačí dotyk dráždivej látky s kožou a tá začne červenať, svrbieť, je napnutá, hrubne a tvoria sa na nej šupiny či vyrážky. Jednou z podôb kontaktnej dermatitídy je aj precitlivelosť na vône. Viete, kde všade na vás číha nebezpečenstvo?

Ak sa koža dotýka dráždivej látky, tá sa postupne na túto látku stáva precitlivenou, senzibilizuje sa. Toto zápalové ochorenie kože má viacero pomenovaní, napríklad kontaktná dermatitída, kontaktná alergia, kontaktný ekzém. Dráždená koža začne červenať, svrbieť, je napnutá, hrubne a tvoria sa na nej šupiny či vyrážky. Jednou z podôb kontaktnej dermatitídy je práve precitlivelosť na vône, ktorú má na svedomí parfumovanie kozmetických a iných výrobkov. Môže sa objaviť náhle a po odstránení alergizujúcich vonných zložiek zmiznúť alebo sa vyvíja postupne a má chronický priebeh.

Hľadá sa vinník ekzému

Nájsť skutočných vinníkov nie je vždy jednoduché. Ak ich lekár aj odhalí, háčik je v tom, že  sa im vyhnete len veľmi ťažko. Sú totiž všade okolo nás. Verili by ste, že vás  môžu zalergizovať vložky, tampóny, papierové vreckovky, prezervatív alebo toaletný papier?  Áno, lebo takmer všetky bývajú navoňané!  A ak si myslíte, že vás budú dráždiť len syntetické, teda umelé vône, mýlite sa. Rovnako vás môžu senzibilizovať aj prírodné.

Prekáža vám karí?

Prestanete používať voňavku, lebo vám zistili alergiu na parfumy. Poviete si, fajn, veď to vôbec nie je problém!  Lenže alergizujúce vonné látky nie sú len v kozmetických výrobkoch, pracích práškoch a čistiacich saponátoch, ako si väčšina ľudí myslí. Do zoznamu zakázaných vecí  musíte pripísať voskové sviečky, zubné pasty, umelé nechty, klimatizáciu v interiéroch i lietadlách, niektoré  liečivé masti i krémy, ale aj škoricu, klinčeky, vanilku či korenie karí...

V čom sa skrývajú alergény?

Vonné látky, ktoré  vyvolávajú kontaktnú alergiu na parfumy,  sú všade okolo nás

  • Kozmetické výrobky: parfumy, deodoranty, kolínske, toaletné vody, vlasové vody a šampóny, mydlá, peny do kúpeľa, pleťové mlieka a čistiace vody, pleťové krémy, krémy na opaľovanie, vody po holení, ústne vody, zubné pasty, rúže,  líčidlá, očné linky a maskary, púdre, farby na vlasy, odlakovače a iné výrobky na nechty, toaletný papier a utierky, papierové vreckovky, prezervatívy, vložky, tampóny
  • L iečivá: krémy, masti, masťové základy, čípky, kompresívne pančuchy, stomatologické materiály
  • Čistiace prostriedky a osviežovače vzduchu:  saponáty, pracie prípravky, aviváže, leštidlá, rozpúšťadlá, voskové sviečky, kadidlá, vonné tyčinky, aromatické  oleje do lámp, repelenty, klimatizačné systémy
  • Potravinárske výrobky: zmrzliny, žuvačky, cukríky, cukrárenské výrobky, koreniny, nealkoholické nápoje, vermuty, alkoholické bylinkové nápoje, bylinkové čaje, potravinárske prísady, niektoré z nich majú na etikete označenie E 1300, 1301, 1302, 1304, 1305, 1306, 1307

Podľa čoho rozoznáte kontaktnú dermatitídu?

  1. Prejavuje sa začervenaním, opuchom, pľuzgierikmi, trhlinkami, šupinkami, chrastami, zhrubnutím alebo zrohovatením kože, suchou kožou alebo naopak mokvaním, pocitom napätia,  silným svrbením a pálením.
  2. Vzniká  po opakovanom kontakte výrobku s kožou, alebo keď výrobok začnete po dlhšom čase znovu používať. Ak kontakt s alergénom pretrváva, alergia sa vracia.
  3. Môže vzniknúť všade, kde sa alergén priamo dotýka kože, no zvykne sa rozšíriť aj inde. Najčastejšie ide o chrbát rúk a bočné strany prstov, o vlasatú časť hlavy, viečka, ústa, genitálie, predkolenie a lýtka.
  4. Koža sa hojí  len pomaly, je potrebné celkové vyšetrenie u dermatológa. Po epikutánnych testoch a stanovení diagnózy lekár určí liečbu.  Používajú sa na ňu dezinfekčné krémy, miestne antibiotiká, kortikosteroidné masti a krémy, dechtové masti, masti s ureou, ichtyolom a antihistaminiká. Podmienkou úspechu však je ostránenie alergénu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor