MENU
zdravy-zivot

Treští vám v hlave? Rozpoznajte fatálny príznak, keď ide o život

Mozgovú aneuryzmu má u nás každý päťdesiaty človek.

Súvisiace témy

Zdravý život

Treští vám v hlave? Rozpoznajte fatálny príznak, keď ide o život

Vyklenutie cievy v mozgu je nebezpečné. Ak sa vydutina bez varovania a z plného zdravia roztrhne, ide o život.

Ako odlíšime mozgovú aneuryzmu od iných cievnych mozgových príhod?
Oveľa častejšie sú mozgové príhody na podklade ischémie, teda nedokrvenia mozgu. Ruptúra, teda prasknutie mozgovej vypukliny, tvorí len tri až päť percent všetkých mozgových príhod. Predzvesťou alebo sprievodným znakom v takom prípade býva úporná bolesť hlavy. Pacienti ju opisujú ako najväčšiu, akú kedy zažili. Tento stav často sprevádza napínanie na vracanie a vracanie, stuhnutá šija, poruchy videnia, svetloplachosť. Príznaky môžu vyústiť až do dezorientácie a straty vedomia.

Maskovaná choroba zničených ciev. 12 príznakov, že je to vážne

Jediný spôsob záchrany je doviezť pacienta včas do nemocnice? 
Áno. Pri takých príznakoch zohráva kľúčovú úlohu čas a počítačová tomografia, ktorá krvácanie odhalí. Štatistiky sú neúprosné – ak tie západoeurópske a americké prispôsobíme našim pomerom, tak mozgovú aneuryzmu má u nás každý päťdesiaty jedinec. Ročne zakrváca pre túto príčinu asi šesťsto ľudí. Ďalej štatisticky platí, že asi štyridsať percent ruptúr sa končí nakoniec fatálne, teda smrťou, štyridsať neurologickým deficitom a zvyšných dvadsať sa podarí vyliečiť.

A čo ak to do nemocnice pacient nestihne? 

Asi pätnásť percent pacientov umiera skôr, než zasiahnu lekári. Keď aneuryzma praskne, všetko je o boji s časom a o tom, kam sa pacient dostane a ako rýchlo a dobre bude ošetrený. Treba však povedať, že uvedené štatistiky sú z deväťdesiatych rokov a odvtedy sme sa zase posunuli o kus vpred. Miniinvazívna intervenčná neurorádiologická liečba sa z roka na rok technologicky zdokonaľuje.

Mŕtvica sa hlási mesiac dopredu. 9 varovaní prehliadate

Ako prebieha zákrok?
Dnes máme k dispozícii moderné zobrazovacie technológie a najnovšie materiály. Zákrok vykonáva skúsený intervenčný rádiológ, ktorý sa špecializuje na neurointervenčnú liečbu. Ak sa „operuje“ – presnejšie embolizuje, – neprasknutá aneuryzma, štandardne trvá pobyt u nás tri až štyri dni. V prípade prasknutých aneuryziem je to veľmi individuálne.

Od čoho závisí, či sa z toho pacient dostane? 

Všetko závisí od rozsahu zakrvácania a od potreby ďalších neurochirurgických úkonov, ako je drenáž, prípadne dekompresia mozgu dočasným odstránením časti lebky. Tu už hovoríme aj o týždňoch hospitalizácie. Náš cieľ je pacienta nielen liečiť, ale vyliečiť tak, aby sa mohol vrátiť do bežného života a robiť všetky fyzické aktivity.

Čítajte tiež: Dráma v tele začína nevinne. 5 varovaní, že cievy hlásia naliehavý problém

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor