MENU
zdravy-zivot

Tourettov syndróm: Diagnóza neslušných slov

Ľudia s Tourettovým syndrómom sa denne stretávajú s nepochopením.
Zdravý život

Tourettov syndróm: Diagnóza neslušných slov

Tourettov syndróm vyvoláva tiky najbizarnejšieho charakteru. Grimasy tváre, nekontrolované pohyby končatín, kňučanie či kvíkanie. Obete občas vykrikujú oplzlé nadávky a vôbec za to nemôžu.

Pamätáte si na seriál Ally McBealová? V sympatickej firme sa každý z právnikov pýšil inou úchylkou. Jeden zo spoločníkov, John Cage, však nemal konkurenciu. Keď znervóznel, zajakával sa a pískal nosovými dierkami. Verný čudáctvu sa zaľúbil do roztomilej učiteľky v materskej škôlke Melanie Westovej, alias Anne Hecheovej. Mladá dáma vydávala nekontrolovateľné piskľavé zvuky a vrtela hlavou. Keď sa párik odhodlal k prvému bozku, spustil sa hudobný sprievod piskotavo pojašených pohybov. Melanie sa Johnovi zdôverila, že trpí Tourettovým syndrómom. Aký problém, pomyslel si divák. Veď divadielko pôsobilo čarovne.

NADÁVAJÚCI ČUDÁCI

V minulosti koloval o poruche čudesný názor. Obete Tourettovho syndrómu vykresľovali ako čudákov, ktorí sa mykajú zo strany na stranu a oplzlo nadávajú. Poruchu vnímali ako veľmi ojedinelú. Syndróm je však oveľa častejší, ako sa kedysi domnievali. Niektoré čísla uvádzajú, že ním trpí jeden človek zo sto. V prípade slabých príznakov ich mnohí pripíšu iným ťažkostiam. O tom, že trpia Tourettovým syndrómom, obete často vôbec netušia.

STO ĽUDÍ, STO PREJAVOV

Tourettov syndróm je neurologická diagnóza. Môže mať však viaceré psychologické následky. Prejavuje sa tikmi a zášklbmi najrôznejšieho charakteru. Ich počet a intenzita sa časom menia. Len zriedkavo nájdete dvoch ľudí s totožným priebehom choroby. „Najčastejšie sa prejavuje tvárovými tikmi. Napríklad žmurkaním, mykaním nosom, špúlením pier či rôznymi grimasami. Jedným zo základných príznakov sú aj zvukové tiky: slová, frázy či neustále odkašliavanie,“ vymenúva neurofyziologička docentka MUDr. Daniela Ostatníková, PhD.

Človek môže z ničoho nič zapískať, zakňučať či akoby zakrochkať. Ľudí s Tourettovým syndrómom občas potrápi aj koprolália. „Človek pri nej nekontrolovateľne vykrikuje oplzlé slová. Nie je však veľmi častá. Objavuje sa u pätnástich percent turetikov,“ dodáva odborníčka. Akoby toho nebolo dosť, často sa pridajú nechcené pohyby nôh a rúk. Akoby ste nevedeli obsedieť na mieste. Neustále sa krútite, trháte ramenom či nohou.

Tourettov syndróm: Diagnóza neslušných slovTourettov syndróm: Diagnóza neslušných slov
 

 

Tourettov syndróm: Diagnóza neslušných slovTourettov syndróm: Diagnóza neslušných slov

  Americká asosiácia Tourettovho syndrómu organizuje každoročne slávnostný večierok. V roku 2006 ho prišli do Beverly Hills podporiť viaceré známe tváre. Medzi nimi aj herečka Jennifer Love Hewittová. Herec Tony Shalhoub, predstaviteľ rozkošného detektíva Monka s obsesívno- -kompulzívnou poruchou, získal spolu s manželkou Cenu detského šampióna. Prevzali si ju za dlhoročnú podporu Asociácie Tourettovho syndrómu.

  TRPEL NÍM AJ MOZART? Áno, domnievajú sa viacerí odborníci. Dôkazy vraj objavili v Mozartovej hudbe, listoch a tikoch. Génia neustále pošklbávalo a mykal celým telom. Žiaden uznávaný expert na Tourettov syndróm ho však uňho stopercentne nepotvrdil.

PREJAVY SA OBJAVIA V DETSTVE

Hoci sú pohyby mimovoľné, dajú sa vôľou čiastočne ovládať. „Najvýstižnejšie by bolo povedať, že sú ‚neodolateľné‘. Človek cíti neprekonateľné nutkanie, aby ich urobil. Môžete si to predstaviť ako potrebu škriabať si štipnutie od komára.“ Pri troche pevnej vôle ich však niektorí dokážu kontrolovať a potláčať aj celé hodiny. „Takéto zdržiavanie vedie však väčšinou k silnejšiemu záchvatu. Vypukne vtedy, keď sa človek uvoľní a prestane sa ovládať.“

Turetikovia vedia tiky najlepšie potlačiť pri hlbokej koncentrácii. Napätie, stres a emočný tlak ich obyčajne zhoršujú. Prvé príznaky sa obyčajne objavia u detí vo veku päť až osem rokov. Ich intenzita dosahuje vrchol medzi ôsmym a dvanástym rokom, prípadne v puberte. Po nej sa vo väčšine prípadov zmierni. Deväťdesiatim percentám tiky do konca života nezmiznú, no v dospelosti zvyčajne zoslabnú.

POBLÁZNENÉ LÁTKY V MOZGU

Príčina Tourettovho syndrómu zatiaľ nie je úplne známa. „Existujú viaceré hypotézy. Jedna hovorí o poškodených zhlukoch neurónov pod mozgovou kôrou. Práve tie zohrávajú dôležitú úlohu v pohybových aktivitách,“ vysvetľuje docentka Ostatníková. Najpravdepodobnejšou príčinou je abnormálny metabolizmus niektorých chemických látok v mozgu. Konkrétne dopamínu a serotonínu, ktoré prenášajú vzruchy medzi jednotlivými nervovými bunkami.

Sydróm považujú lekári za dedičný. Zodpovedný gén však zatiaľ nepoznajú. Chlapci sú na poruchu troj- až štvornásobne náchylnejší. Môže sa objaviť aj ako blesk z jasného neba, vtedy ide o takzvanú sporadickú formu. U každého dieťaťa v rodine sa môžu príznaky prejaviť úplne inak.

PRIDRUŽIA SA AJ PORUCHY SPRÁVANIA

Pri Tourettovom syndróme často prepukne zároveň aj iná choroba. Najčastejšie ADHD, porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Dieťa sa pri nej ľahko rozruší, nedokáže sa sústrediť, dokončiť úlohu. Doslova neobsedí na mieste. Objavuje sa aj obsesívno-kompulzívne správanie.

Núti vás vykonávať opakované činnosti. Niektorí majú dokonca vrhací tik. Rozhadzujú okolo seba predmety bez zjavného dôvodu. Neraz sa pridružia aj poruchy spánku či učenia, dyslexia, dysgrafia, dyskalkúlia. Následkom tikov, za ktoré sa dieťa hanbí, sa uňho môžu navyše vyvinúť depresie, nízke sebavedomie, v horšom prípade aj sociálna fóbia.

DÔLEŽITÉ CHÁPAJÚCE OKOLIE

Tourettov syndróm je celoživotná diagnóza. Lieky ju neodstránia, pomáhajú len potláčať tiky. Na zahraničných internetových stránkach nájdete viaceré diskusné skupiny. Turetici si na nich vzájomne radia a dávajú tipy. Chápavé prostredie je podľa nich nadovšetko. Dôležité je, aby sa dieťa nestalo terčom posmechu spolužiakov či nepochopenia učiteľov. Dajte mu pocit podpory.

Otvorene sa s ním porozprávajte. Vysvetlite, čo je príčinou tikov a zdôraznite, že ono za ne nemôže. Zájdite za učiteľmi. Požiadajte ich, aby poruchu šetrným spôsobom vysvetlili ostatným spolužiakom. Neznáme vždy priťahuje zvedavcov, preto stavte na otvorenosť. Mladý Angličan v internetovej diskusii radil ostatným zúčastneným, aby o svojej poruche novým známym bez okolkov povedali. „Urobil som tak pred nástupom do práce. Noví kolegovia to zobrali skvele.“

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri erekcii ma veľmi štípe v úde, čo by to mohlo byť?

Môže to byť všeličo. Môj tip je ale frenulum breve – krátka uzdička predkožky. Jednoducho taká narástla. Niekedy sa stane, že sa pri styku natrhne. V hĺbke prebieha malá tepna, ktorá môže silno krvácať a partnerov poriadne vydesiť. Liečba je operačná – výkon sa nazýva frenuloplastika. Operujeme v miestnom znecitlivení, uzdičku nastrihneme a ranku zašijeme vstrebateľným stehom.

čítať viac

Vylučuje sa pitie zeleného čaju s nejakými liekmi?

Hoci má zelený čaj veľa blahodarných účinkov, jeho konzumácia nie je vhodná pre všetkých. Vaše lieky patria me dzi antiarytmiká, a preto pre vás zelený čaj nie je vhodný. Nemal by sa konzumovať ani pri užívaní liekov určených na zníženie tlaku, riedenie krvi alebo pri liekoch na liečbu alergie a depresie. Ak sa zeleného čaju nechcete vzdať, nemali by ste ho piť minimálne 4 hodiny pred užitím vášho lieku a po ňom. Zároveň ovplyvňuje aj vstrebávanie železa, preto sa ho neodporúča piť súčasne pri jedle alebo tesne po jedle. Opatrný treba byť nielen pri konzumácii zeleného čaju, ale aj pri niektorých ovocných šťavách najmä z jablka, pomaranča, grape fruitu alebo brusníc, pretože tiež ovplyvňujú metabolizmus liekov a následne ich účinok. 

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor