Podľa odborníkov závislosť na mobilnom telefóne naberá také šialené rozmery, že jej už dali aj názov – nomofóbia. Ide o rovnako ťažkú závislosť ako je alkoholizmus či fajčenie, u ktorých sa pre odvykanie často používa pomoc psychológa či psychiatra.

Strach z neprítomnosti služieb mobilu

Pojem ‚nomofóbia‘ pozostáva zo slov no + mobile + phone + fóbia,“ vysvetľuje psychológ a výskumník Juraj Holdoš. Tento názov má vystihnúť iracionálny strach zo straty alebo zabudnutia mobilu a z toho, že jeho majiteľ nebude mať prístup k jeho službám, najmä sociálnym sieťam. „Môže ísť aj o strach z toho, že nebudete v dosahu mobilného signálu alebo že sa vám vybije baterka či kredit,“ dopĺňa psychológ. 

5 najčastejších fóbií. Zrýchli sa vám občas dych a prepadnú mdloby?

Lieta v tom viac ako polovica z nás

Tí, o ktorých sa už dá tvrdiť, že trpia nomofóbiou, kontrolujú svoj mobil častejšie ako každé 4 minúty a preverujú, či im nenaskočila sms-ka, či niekto nezavesil nové foto na Instagram, či nemajú správu na FB, čo sa deje na Twitteri... Ak sa im stane, že nie sú online, dostávajú sa do stresu, ktorý hraničí až s fyzickou bolesťou či žalúdočnými nevoľnosťami. Aby sa im vybila baterka je prakticky nemysliteľné, preto ju tiež veľmi často kontrolujú. Je pravdepodobné, že väčšou či menšou nomofóbiou trpí až 60% majiteľov smartfónov. 

Novinka! Mobilná appka vás upozorní na psychickú chorobu

Minitest - chytilo to už aj vás?

Pozrite si pár hlavných príznakov nomofóbie a zistíte, či to už začína aj u vás, alebo ste dokonca nomofobik ako vyšitý:

  • ak 10 minút nemôžte skontrolovať mobil, začínate byť nervózni, aj keď nečakáte žiadnu správu
  • neraz sa vám zdá, že mobil cinkol či zavibroval, hoci nič nespravil
  • máte stres z toho, že by ste mohli ostať bez signálu či bez wi-fi, prípadne že sa vám mobil vybije
  • mobil nikdy nevypínate a kontrolujete ho aj na dovolenke, hneď po zobudení či dokonca v noci
  • keď vám niekto napíše či niečo pošle cez sociálnu sieť, cítite prílev radosti

Ak ste odpovedali aspoň 2x áno, mali by ste začať premýšľať nad zbavením sa závislosti na svojom mobile. 

Gúglite do omrzenia? 5 denných návykov, ktoré vám ohlupujú mozog

5 krokov k slobode od mobilu

Aby ste viac neboli otrokmi smarfónu, začnite na tom pracovať čím skôr, lebo aj nomofóbia, ako každá iná závislosť sa časom len prehlbuje.

  1. Nehovorte si „nemôžem“ často kontrolovať mobil, ale sami sebe naordinujte – neskontrolujem smartfón pol hodinu. Nejde teda o zákaz ale prejav vášho chcenia.
  2. V miestnosti položte mobil čím ďalej od seba, aby ste ho nemali v dosahu rúk. Vypnite si na ňom tiež všetky zbytočné upozornenia a otočte ho displejom nadol.
  3. Keď vezmete do rúk mobil, stanovte si čas, ktorý s ním strávite. Nastavte si pokojne časovač, ktorý vám zazvoní, keď bude čas opäť mobil odložiť. Takto sa vyhnete hlavne zdĺhavému prezeraniu sociálnych sietí.
  4. Keď idete na návštevu, na stretnutie, s deťmi či so psíkom von, telefón buď nechajte doma, alebo ho dajte na tichý režim a vytiahnite ho len v situácii, ak napríklad potrebujete zavolať taxi či partnerovi, nech pre vás príde.
  5. Nenoste si mobil do spálne a skúste už hodinu pred spaním do neho nepozerať, radšej si čítajte knihu či časopis. 

Applikujte! Aj smartfóny vám môžu opraviť chrbát