Kliešte môžu prenášať nebezpečné ochorenia – kliešťovú encefalitídu, vírusové ochorenie napádajúce mozog, a bakteriálnu infekciu lymskú boreliózu. Kým borelióza sa prenáša  po 24 štyroch hodinách, k nákaze vírusom encefalitídy stačí prisatie trvajúce 2 hodiny.  

Nebezpečné lesné suveníry: Epidemiológ varuje pred TÝMITO zákernými chorobami

1. Nežijú už len na juhu

Globálne otepľovanie spôsobuje, že naša klíma sa mení. Teplé oblasti, ktoré kliešte obľubujú, sa presúvajú aj na severné Slovensko a do vysokohorských nadmorských výšok.

Nežijú už len na juhu
Globálne otepľovanie spôsobuje, že naša klíma sa mení. Teplé oblasti, ktoré kliešte obľubujú, sa presúvajú aj na severné Slovensko a do vysokohorských nadmorských výšok. Majte sa pred nimi na pozore na Záhorí i vo Vysokých Tatrách. Aj tu už parazitológovia dlhší čas zaznamenávajú ich výskyt.Nežijú už len na juhu
Globálne otepľovanie spôsobuje, že naša klíma sa mení. Teplé oblasti, ktoré kliešte obľubujú, sa presúvajú aj na severné Slovensko a do vysokohorských nadmorských výšok. Majte sa pred nimi na pozore na Záhorí i vo Vysokých Tatrách. Aj tu už parazitológovia dlhší čas zaznamenávajú ich výskyt.
Nežijú už len na juhu Globálne otepľovanie spôsobuje, že naša klíma sa mení. Teplé oblasti, ktoré kliešte obľubujú, sa presúvajú aj na severné Slovensko a do vysokohorských nadmorských výšok. Majte sa pred nimi na pozore na Záhorí i vo Vysokých Tatrách. Aj tu už parazitológovia dlhší čas zaznamenávajú ich výskyt.
Zdroj: Shutterstock


Zdroj: Shutterstock

K oblastiam s najväčším výskytom nakazených kliešťov patrí územie pozdĺž Váhu. Dlhoročne tam býva najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, hoci na Slovensku výskyt tohto ochorenia nie je vysoký. Endemickými oblasťami sú aj juhozápadná časť Slovenska, napríklad pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská  a Nitrianska pahorkatina, ďalej oblasť Malých Karpát, okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín.