MENU
zdravy-zivot

Ste v spoločnej domácnosti s nakazeným? Ako správne dezinfikovať?

×
Zdravý život

Ste v spoločnej domácnosti s nakazeným? Ako správne dezinfikovať?

Pacientov s covidom neustále pribúda. Veľa z nich má našťastie ľahký priebeh choroby a môžu sa liečiť doma. Nemôže sa nakaziť aj zvyšok rodiny? Poradíme vám, ako sa brániť, aby sa tak nestalo.

Koronavírus, ktorý spôsobujú ochorenie COVID-19, sa prenáša hlavne kvapôčkovou nákazou a druhotne aj prenosom z povrchov, na ktoré kvapôčky s vírusom dopadli. Ak je teda 1 člen rodiny chorý, má pozitívny výsledok testu, alebo zatiaľ len v karanténe, je potrebná dodržiavať pravidlá maximálnej hygieny a dezinfekcie. Ide o výnimočnú situáciu, preto máme pár rád, ako to urobiť správne!

Ako dezinfikovať textil?

Nielen chorý, ale aj všetci ostatní členovia rodiny by sa mali v rámci prevencie častejšie prezliekať, prať uteráky a utierky a tiež dezinfikovať všetky ďalšie textílie v domácnosti.

Pri praní vecí, ktoré nosil alebo používal chorý, platí pravidlo, že by ste ich, ak to materiál dovolí, mali prať minimálne na 60 ° C alebo dokonca vyvárať. Ideálne je potom dať bielizeň ešte do sušičky a vyžehliť.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia