MENU
zdravy-zivot

Spoznajte pravú tvár nepriateľa: Zoznámte sa, madam osteoporóza!

Spôsobov liečby je veľa, no 100%- efekt nemá žiadna.

Súvisiace témy

Zdravý život

Spoznajte pravú tvár nepriateľa: Zoznámte sa, madam osteoporóza!

Silným kostiam pomáha mlieko, kel, mak, slnko aj pohyb. Alebo sa spoliehate na novú liečbu tých krehkých – jednou či dvomi injekciami ročne?

Márii odporučil novú liečbu lekár pred pár rokmi ako náhradu za dennodenné užívanie liekov. „Myslel to dobre, povedal, že stačí ísť raz za rok na infúziu. Ale naozaj stačilo raz. Mala som po nej takmer štyridsiatky horúčky, boleli ma všetky kĺby, hlava a triasla ma zimnica,“ hovorí šesťdesiatnička, ktorá znáša injekcie raz za pol roka oveľa lepšie.

Tabletky a infúzie nahradila injekčná terapia

„Vždy sa hľadajú možnosti s čo najväčším osohom pre pacienta. Najprv to boli tabletky, užívali sa každý deň a roky. Neskôr sa prešlo na týždňové intervaly a potom na jednu infúziu za rok. Trvá pol hodiny a dáva sa do žily,“ hovorí ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík. 

„Prvé tri dni po infúzii však pacienti znášajú zle. Trápi ich horúčka alebo zimnica, či bolesti kĺbov. Preto sa začali hľadať alternatívy.“ Najnovšia je injekčná terapia v kratších intervaloch, každý štvrťrok alebo polrok. Používajú sa rôzne preparáty s cieľom podporiť aktivitu buniek, ktoré tvoria kosť, a potlačiť aktivitu tých, ktoré ju odbúravajú. 

Pozrime sa spolu na to, čo by ste o osteoporóze mali vedieť a čo sa dá proti nej robiť: 

Muži v ohrození

Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy.Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy.
Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy.
Zdroj: Profimedia

Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy. Príčinou môžu byť i užívané lieky či iné choroby. V niektorých prípadoch nemá príčinu.

Pokračovať Ďalej (1/15)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia