MENU
zdravy-zivot

Spoznajte pravú tvár nepriateľa: Zoznámte sa, madam osteoporóza!

Spôsobov liečby je veľa, no 100%- efekt nemá žiadna.

Súvisiace témy

Zdravý život

Spoznajte pravú tvár nepriateľa: Zoznámte sa, madam osteoporóza!

Silným kostiam pomáha mlieko, kel, mak, slnko aj pohyb. Alebo sa spoliehate na novú liečbu tých krehkých – jednou či dvomi injekciami ročne?

Márii odporučil novú liečbu lekár pred pár rokmi ako náhradu za dennodenné užívanie liekov. „Myslel to dobre, povedal, že stačí ísť raz za rok na infúziu. Ale naozaj stačilo raz. Mala som po nej takmer štyridsiatky horúčky, boleli ma všetky kĺby, hlava a triasla ma zimnica,“ hovorí šesťdesiatnička, ktorá znáša injekcie raz za pol roka oveľa lepšie.

Tabletky a infúzie nahradila injekčná terapia

„Vždy sa hľadajú možnosti s čo najväčším osohom pre pacienta. Najprv to boli tabletky, užívali sa každý deň a roky. Neskôr sa prešlo na týždňové intervaly a potom na jednu infúziu za rok. Trvá pol hodiny a dáva sa do žily,“ hovorí ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík. 

„Prvé tri dni po infúzii však pacienti znášajú zle. Trápi ich horúčka alebo zimnica, či bolesti kĺbov. Preto sa začali hľadať alternatívy.“ Najnovšia je injekčná terapia v kratších intervaloch, každý štvrťrok alebo polrok. Používajú sa rôzne preparáty s cieľom podporiť aktivitu buniek, ktoré tvoria kosť, a potlačiť aktivitu tých, ktoré ju odbúravajú. 

Pozrime sa spolu na to, čo by ste o osteoporóze mali vedieť a čo sa dá proti nej robiť: 

Muži v ohrození

Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy.Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy.
Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy.
Zdroj: Profimedia

Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy. Príčinou môžu byť i užívané lieky či iné choroby. V niektorých prípadoch nemá príčinu.

Pokračovať Ďalej (1/15)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia