MENU
zdravy-zivot

Spoznajte pravú tvár nepriateľa: Zoznámte sa, madam osteoporóza!

Spôsobov liečby je veľa, no 100%- efekt nemá žiadna.

Súvisiace témy

Zdravý život

Spoznajte pravú tvár nepriateľa: Zoznámte sa, madam osteoporóza!

Silným kostiam pomáha mlieko, kel, mak, slnko aj pohyb. Alebo sa spoliehate na novú liečbu tých krehkých – jednou či dvomi injekciami ročne?

Márii odporučil novú liečbu lekár pred pár rokmi ako náhradu za dennodenné užívanie liekov. „Myslel to dobre, povedal, že stačí ísť raz za rok na infúziu. Ale naozaj stačilo raz. Mala som po nej takmer štyridsiatky horúčky, boleli ma všetky kĺby, hlava a triasla ma zimnica,“ hovorí šesťdesiatnička, ktorá znáša injekcie raz za pol roka oveľa lepšie.

Tabletky a infúzie nahradila injekčná terapia

„Vždy sa hľadajú možnosti s čo najväčším osohom pre pacienta. Najprv to boli tabletky, užívali sa každý deň a roky. Neskôr sa prešlo na týždňové intervaly a potom na jednu infúziu za rok. Trvá pol hodiny a dáva sa do žily,“ hovorí ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík. 

„Prvé tri dni po infúzii však pacienti znášajú zle. Trápi ich horúčka alebo zimnica, či bolesti kĺbov. Preto sa začali hľadať alternatívy.“ Najnovšia je injekčná terapia v kratších intervaloch, každý štvrťrok alebo polrok. Používajú sa rôzne preparáty s cieľom podporiť aktivitu buniek, ktoré tvoria kosť, a potlačiť aktivitu tých, ktoré ju odbúravajú. 

Pozrime sa spolu na to, čo by ste o osteoporóze mali vedieť a čo sa dá proti nej robiť: 

Muži v ohrození

Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy.Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy.
Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy.
Zdroj: Profimedia

Osteoporóza sa po 50-ke týka každého piateho muža a každej tretej ženy. Príčinou môžu byť i užívané lieky či iné choroby. V niektorých prípadoch nemá príčinu.

Pokračovať Ďalej (1/15)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia