MENU
zdravy-zivot

Ruku na srdce alebo radšej na zápästie? Tep o vás prezradí veľa

Slabé srdce prezradí zadýchavanie aj opuchy.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ruku na srdce alebo radšej na zápästie? Tep o vás prezradí veľa

Voda na pľúcach môže prezradiť zlyhávajúce srdce aj zhubný nádor. Slabnúce srdce bije rýchlo, kontrolujte si pravidelne tep a dávajte si pozor na dýchavicu

Voda na pľúcach je laické pomenovanie fluidotoraxu, nie je to samostatné ochorenie, ale príznak nejakej choroby. Okrem oslabeného srdca môže byť príčinou ochorenie obličiek, zhubné nádory, zápal pľúc, či úraz hrudníka. Pľúca sú uložené v pohrudničnej dutine vystlanej tenkou blanou - pleurou. Je tam malá štrbinka s desiatimi až pätnástimi mililitrami tekutiny a ak sa v nej začne hromadiť väčší objem, je zle. V skutočnosti to nie je voda, ale krv, lymfa, alebo tekutina obsahujúca baktérie a hnis.

Pre zdravé srdce a cholesterol na uzde: Dobré rady, ako sa stravovať

Nič nevládzete

Najčastejšou príčinou vody na pľúcach býva srdcové zlyhávanie. „Nejakou formou srdcovej slabosti trpia asi dve percentá dospelých. V mladšom veku skôr muži, vo vyššom ženy,“ hovorí docentka MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca z Národného ústavu srdcových chorôb. „Najtypickejší príznak chronického zlyhávania srdca je dýchavica pri námahe. Zrazu nevládzete robiť bežné veci, ste slabí, v pokročilejších štádiách stačí na zadýchanie minimálna námaha, často sa objavuje nočná záchvatová dýchavica a musíte sa posadiť, aby ste sa vydýchali,“ opisuje odborníčka. Mnohých potrápia i opuchnuté nohy, najprv členky, ale aj kolená, alebo až slabiny.

Vyliečiť sa nedá

Oslabené srdce potrebuje lieky a aj diétu. Podľa toho, čo je príčinou zlyhávania prichádza do úvahy operácia, alebo kardiostimulátor. Niektorí musia podstúpiť transplantáciu, alebo dostanú inú formu náhrady srdca. Srdcové zlyhávanie sa nedá vyliečiť, ale môžeme ho dobre kontrolovať. Pokročilejšie formy ale majú zlú prognózu,“ prízvukuje docentka Eva Goncalvesová.

 • 60/1: Ak ste zdravý, vaša srdcová frekvencia sa mení prirodzene, podľa toho, akú zaťaž prežívate. V pokoji by ste mali mať 50 - 60 úderov za minútu. Pri fyzickej aktivite môže byť aj 100 úderov, pretože telo potrebuje viac kyslíka a zvýšený tep srdcu pomáha zvýšené nároky zvládnuť. Chorému srdcu však vysoký tep škodí, vyčerpáva ho. Kontrolujte si pravidelne ako vám búcha srdce, ak príliš rýchle, povedzte to svojmu lekárovi.
 • 70 úderov varuje: Rizikových pre srdce je už 70 úderov za minútu, hrozba, že dostanete srdcovocievnu príhodu výrazne narastá.

Srdcu ubližuje:

 • vysoký krvný tlak,
 • ochorenie srdcových chlopní,
 • fibrilácia predsiení,
 • vrodené srdcové chyby,
 • chorá štítna žľaza,
 • cukrovka,
 • fajčenie.

Kedy slabne?

Všímajte si varovné príznaky:

 • dýchavica, najskôr iba pri námahe, postupne stále častejšie, aj v pokoji,
 • opúchanie nôhy, tela, členkov, priberanie,
 • časté močenie v noci,
 • strata chuti do jedla, nevoľnosť,
 • rýchle, alebo nepravidelné búšenie srdca,
 • závraty, únava,
 • nafukovanie, pocit plného brucha, zápcha,
 • zmätenosť, poruchy pamäte, závrate,
 • svalová slabosť.
Srdce

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor