MENU
zdravy-zivot

Riziková práca: 5 povolaní, pri ktorých smrteľne ohrozujete svoje pľúca

Niektoré zložky prípravkov na vlasy môžu obsahovať nebezpečné látky.
Zdravý život

Riziková práca: 5 povolaní, pri ktorých smrteľne ohrozujete svoje pľúca

Pľúca sú jedným z najpodstatnejších ľudských orgánov. Privádzajú do nášho tela životodarný kyslík. Čo ak ich len ničíme tým, že pracujeme na nevhodnom mieste?

Niektoré zamestnania sú rizikové bez toho, aby ste si to uvedomovali. Ak si nedáte pozor, päť z nich môže určite ohroziť vaše zdravie i život

Čašník
Pokiaľ pracujete na pľace v reštaurácii alebo v bare, kde je povolené fajčenie, riskujete rakovinu pľúc. Pasívne fajčenie patrí k veľmi rizikovým faktorom.
Baník
Baníci sú v neustálom ohrození od zápalov priedušiek cez pneumokoniózu (zaprášenie pľúc) až po takzvané čierne pľúca. Tieto chronické a nebezpečné choroby sú spôsobené vdychovaním uhoľného prachu.
Autolakovač
Látky zo skupiny izokyanátov sú bežnou príčinou vzniku astmy a často sú príčinou dlhodobej zdravotne práceneschopnosti.
Farmár a poľnohospodár
Ak si myslíte, že práca na romantickej lúke so senom a slamou je jednou z najzdravších, tak sa mýlite. Práca s úrodou a so zvieratmi vás môže priviesť k ťažkému poškodeniu pľúc. Opakované vdychovanie častíc sena či obilia, môže spôsobiť zjazvenie vášho pľúcneho tkaniva. Nebezpečné sú aj spóry rôznych plesní poletujúce v ovzduší.
Kaderník
Niektoré chemické zložky farieb na vlasy môžu vyvolať u vás astmu. Obsahujú navyše formaldehyd, ktorý patrí medzi známe a nebezpečné karcinegény. Malé časti vlasov tak zanášajú pľúcne vaky. Preto je dôležité vetranie v takýchto priestoroch.

Prvá pomoc pri pľúcnom ochorení: Zbavte sa hlienov domácim sirupom

Pľúca  

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor