MENU
zdravy-zivot

Skoré príznaky Alzheimera si nemusíte všimnúť. Pomôže jednoduchý TEST

V procese prirodzeného starnutia sa nám spolu s inými orgánmi zmenšuje aj mozog. Demencia sa vyskytuje u každého 20. človeka nad 65 rokov. Po 80. roku ju má už každý piaty. Jej najčastejšou formou je Alzheimerova choroba. Zabúdanie často vnímame ako prirodzenú súčasť starnutia, a preto ochorenie hneď neodhalíme. Alzheimer takmer dvakrát častejšie trápi práve ženy, spája sa s nedostatkom estrogénu po menopauze.
Zdravý život

Skoré príznaky Alzheimera si nemusíte všimnúť. Pomôže jednoduchý TEST

Viete, aké sú prvé prejavy nastupujúcej demencie? Ide o zmeny, ktoré si často ihneď nevšimneme. Ako ju odhaliť včas?

Spravidla sa objavuje po šesťdesiatke a je jedným z najčastejších ochorení mozgu v starobe. Sprevádzajú ju zmeny osobnosti, poruchy krátkodobej a neskôr aj dlhodobej pamäte, ale aj poškodenie kognitívnych schopností. Znižuje schopnosť človeka pamätať si, uvažovať, riešiť problémy a viesť konverzáciu.

Alzheimerova choroba je najbežnejším typom demencie, ale medzi ďalšie typy patrí vaskulárna demencia, demencia s Lewyho telieskami a frontotemporálne poruchy. 

Demencia zasahuje do každodenného života a nakoniec ľudí oberá o ich nezávislosť a osobnosť. Dôležité je ju preto podchytiť včas. Odborníci preto neustále hľadajú spôsob, ako identifikovať prvé prejavy tohto neurodegeratívneho ochorenia. Osvedčil sa predovšetkým čuchový test.

Vyňuchanie demencie

V štúdii, ktorá sledovala takmer 3000 starších ľudí, vedci zistili, že jednoduchý čuchový test dokázal identifikovať osoby s vyšším rizikom demencie. Odborníci testovali skupinu osôb medzi 57 až 85 rokmi, ktorí mali za úlohu identifikovať 5 rôznych vôní.

Štúdia Národného inštitútu zdravia zistila, že 48 percent pacientov s pôvodným kmeňom koronavírusu hlásilo stratu čuchu a 41 percent hlásilo stratu chuti. Z analýzy malého ohniska omikronu v Nórsku však vysvitlo, že iba 23 percent pacientov hlásilo stratu chuti a iba 12 percent uviedlo stratu čuchu.Štúdia Národného inštitútu zdravia zistila, že 48 percent pacientov s pôvodným kmeňom koronavírusu hlásilo stratu čuchu a 41 percent hlásilo stratu chuti. Z analýzy malého ohniska omikronu v Nórsku však vysvitlo, že iba 23 percent pacientov hlásilo stratu chuti a iba 12 percent uviedlo stratu čuchu.
Zdroj: Shutterstock

Po piatich rokoch sa stretli s testovanými opäť, aby sa zistilo, či im bola diagnostikovaná demencia. Tí, ktorí 4 z 5 vôní boli častejšie medzi pacientmi s prejavmi demencie. Lekári potvrdili, že u tých, ktorí mali problém vône identifikovať pred piatimi rokmi sa objavila demencia až dvakrát častejšie ako u zvyšku testovaných.

Otestujte sa doma 

Jednoduchý test vôni si môžete urobiť aj vy doma. Nechajte partnera vybrať niekoľko vôní, ktoré vás nechá identifikovať. Lekári použili vône mäty, ryby, ruže, pomaranča a kože.

Pamätajte, že aj keď nebudú vaše výsledky stopercentne správne, neznamená to, že do piatich rokov ochoriete na demenciu! Čuchový test je len orientačný a má vytipovať pacientov, ktorých zdravotný stav by mal byť lepšie sledovaný.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor