MENU
zdravy-zivot

Polievka na nezaplatenie! Zníži horúčku a postaví vás na nohy

Z vývaru sa rýchlo vstrebú do organizmu všetky potrebné minerály a vitamíny.
Zdroj: Laura Witteková

Súvisiace témy

Zdravý život

Polievka na nezaplatenie! Zníži horúčku a postaví vás na nohy

Skolila vás choroba? Máme pre vás účinný elixír, ktorý potlačí zápaly. Možno nemáte chuť do jedla, no uvidíte, že sa vám po ňom uľaví.

Ani pri sporáku nebudete stáť dlho a rýchlo sa vrátite do postele. Napapať, potiť a hneď budete fit! 

Hrniec zdravých ingrediencií zahreje a okamžite ozdraví. Už starí Gréci a Rimania liečili pórom zápaly hrdla. Má antivírusové účinky. Zeler dezinfikuje sliznice a uvoľňuje hlieny. Zmierňuje aj zápaly v kĺboch a močovom mechúre. Látky aromatickej vňate tlmia horúčku a triašku. 

Potrebujeme

Na 4 porcie:

 • polovicu póru,
 • 2 lyžice olivového oleja,
 • 1 strednú brokolicu,
 • 1 menší zeler,
 • 1 liter zeleninového alebo kuracieho vývaru,
 • soľ, korenie podľa chuti,
 • hrsť nasekanej petržlenovej vňate.
VývarVývar
Vývar
Zdroj: Laura Witteková

Postup

 1. Očistený a nadrobno nasekaný pór očistíme a orestujeme v hrnci na olivovom oleji.
 2. Zeler nakrájame na kocky spolu s pórom, chvíľu restujeme a zalejeme vývarom.
 3. Po 15 minútach pridáme brokolicu rozobratú na ružičky a do zmäknutia krátko povaríme.
 4. Osolíme, okoreníme a nakoniec posypeme petržlenovou vňaťou.
 5. Pre výraznejšiu chuť a vyššiu dávku vitamínov môžete na začiatku varenia pridať zviazanú petržlenovú a zelerovú vňať s bobkovým listom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor