MENU
zdravy-zivot

RECEPT na nebesky jemný triffle s čerešňami. Lepší ste ešte nejedli!

Pred podávaním povrch triffle ozdobíme čerstvými čerešňami.
Zdravý život

RECEPT na nebesky jemný triffle s čerešňami. Lepší ste ešte nejedli!

Jeho príprava nie je vôbec taká zložitá. Základom je upečené piškótové cesto alebo piškóty, rôzne druhy ovocia a obľúbený krém.

Triffle patrí k tradičným anglickým dezertom, ktorý sa pripravuje do priehľadnej sklenenej misy vo vrstvách tak, aby všetky krásne vynikli.

Potrebujeme:

 • 500m l šľahačkovej smotany
 • 500g mascarpone
 • 250g jemného tvarohu
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 3 lyžice javorového sirupu
 • 4 lyžice vaječného likéru
 • 500g vykôstovaných čerešní
 • 200g čokoládových ovsených sušienok
 • 2 lyžice portského vína

VIDEO: Čerešňový koláč za pár minút! 10 vecí, ktoré ste o čerešniach nevedeli 

Postup:

 1. Do misy dáme mascarpone, tvaroh, vanilkový extrakt, javorový sirup, vaječný koňak a prešľaháme, kým vznikne hladká zmes. Vlejeme do nej šľahačkovú smotanu a šľaháme takmer dotuha.
 2. Pripravíme si misu a na jej dno dáme tretinu krému, na krém nahrubo rozdrvíme sušienky, ktoré pokvapkáme portským a posypeme čerešňami. Na čerešne navrstvíme dve tretiny krému, potom sušienky, portské, čerešne a rozotrieme poslednú vrstvu krému. Misu dáme do chladničky aspoň na 2 hodiny, aby sa všetky chute spojili.

Vyskúšajte tiež:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia