MENU
zdravy-zivot

Rakovinu z moču odhalí nový test. Skôr ako pocítite príznaky

V niektorých orgánoch sa rakovina ukrýva dlho pred príznakmi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Rakovinu z moču odhalí nový test. Skôr ako pocítite príznaky

Testy na rakovinu už sú, no niekedy poskytujú nejasné výsledky. Napraví to novinka z Veľkej Británie?

Doteraz bežne používaný test PSA na odhalenie rakoviny prostaty môže poskytnúť zmätočné výsledky. Približne u troch zo štyroch mužov, ktorí majú pozitívny test PSA, sa rakovina pri následnej biopsii nepotvrdí. Naopak, v 15 percentách test rakovinu neodhalí. Rovnako tiež nevie určiť, či sa rakovina vyvinie do nebezpečného štádia. Rakovina prostaty totiž na začiatku napreduje pomaly a ani neskôr nemusí spôsobiť žiadne problémy. Avšak muži s agresívnymi nádormi potrebujú liečbu na zastavenie ich šírenia.

8 skrytých príčin rakoviny, hoci žijete zdravo. Čelíte im denne

Novinka je presnejšia

Nové experimentálne vyšetrenie moču môže odhaliť, či muži s rakovinou prostaty v ranom štádiu budú potrebovať agresívnu liečbu alebo môžu zostať bez terapie, avšak monitorovaní, informujú britskí vedci. Súčasné krvné testy na prostatický špecifický antigén (PSA) to nedokážu, čo znamená, že mnoho mužov zažíva zbytočné starosti, vyšetrenia a podstupuje liečbu. Dúfa, že testy moču budú lekárom k dispozícii do troch rokov. Nový test hľadá v moči genetické markery, na základe ktorých poskytne presnejšie hodnotenie. Testovanie na 537 pacientoch naznačuje, že dokáže mužov spoľahlivo rozdeliť na základe rizika.

Viacero namiesto jedného

Je to jeden z viacerých nových testov, vrátane iných testov moču, ako aj krvných a ďalších vyšetrení, ktorými sa vedci snažia zlepšiť identifikovanie rakoviny prostaty. Najlepším prístupom by pritom podľa expertov napokon mohla byť kombinácia viacerých testov namiesto jedného. Shea Connell, ktorý viedol výskum na University of East Anglia a Norfolk and Norwich University Hospital uviedol, že v pláne je rozsiahlejšie testovanie.

Čítajte aj: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor