MENU
zdravy-zivot

Rakovina prostaty sa spočiatku hlási nenápadne. 9 nevinných signálov

Na biologickej úrovni majú covid-19 a rakovina prostaty veľa spoločného.
Zdravý život

Rakovina prostaty sa spočiatku hlási nenápadne. 9 nevinných signálov

Pokiaľ ide o intímne orgány, muži sa hanbia viac ako ženy. I vás preberie k činu až porucha erekcie? Môže byť už neskoro.

Rakovina prostaty a aktuálne šíriaci sa koronavírus môžu mať úzku spojitosť. Ako je to možné? Neprekvapí, že ich spájajú rovnaké rizikové faktory pre prepuknutie oboch ochorení – teda vyšší vek ako 50 rokov, hypertenzia, cukrovka, alkoholizmus či fajčenie. Blízky vzťah však existuje aj na biologickej úrovni. TMPRSS2 je povrchový proteín endotelových buniek, ktorý sa podieľa na vstupe vírusu vrátane SARS-CoV-2. Tento proteín však hrá rolu aj pri karcinóme prostaty. Gén TMPRSS2-ERG má 40% - 80% mužov s rakovinou prostaty. To, či s rakovinou prostaty ste náchylnejší na covid-19 alebo opačne, však ešte musia potvrdiť štúdie. Každopádne sa oplatí sledovať svoje telo. Narozdiel od covidu-19 si rakovinu nemusíte hneď všimnúť. 

Druhá najhoršia

Rakovina prostaty znamená zhubné ochorenie predstojnej žľazy. „V súčasnej dobe je najčastejšou malignitou, teda najčastejším zhubným nádorom u mužov a druhým najčastejším novotvarom vedúcim k smrti v mužskej populácii. Najviac postihuje mužov starších ako 50 rokov a jej výskyt s vekom stúpa. Jednak pre neustále starnutie populácie, i pre lepšiu a presnejšiu diagnostiku,“ objasňuje MUDr.  Peter  Ščešňák z Onkourologickej ambulancia v Prešove. Hoci vyšší vek nie je podmienka. „Nádor vznikne, keď sa správny mechanizmus delenia buniek vymkne kontrole. Bunky tkanív sa neriadene množia a diferencujú. Tvoria sa tak masy, ktoré neustále rastú. Takéto nádory môžu mať nezhubný alebo zhubný charakter,“ dopĺňa lekár.

Máte tieto príznaky?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor