MENU
zdravy-zivot

Pýtajte si test! Rakovina sa dá zachytiť v liečiteľnom štádiu

Do ambulancie stačí priniesť špeciálnu ampulku so vzorkou stolice. To rozhodne raz za dva roky zvládnete!
Zdravý život

Pýtajte si test! Rakovina sa dá zachytiť v liečiteľnom štádiu

Na preventívne lekárske prehliadky chodí len štvrtina dospelých. Preto aj rakovina konečníka či hrubého čreva ostáva neodhalená, hoci by sa dala dobre liečiť.

Až dvadsaťpäť percent pacientov s rakovinou hrubého čreva príde k lekárovi vo štvrtom štádiu, čiže už s metastázami. Práve táto rakovina je však zachytiteľná podstatne skôr, dokonca už v predrakovinovom štádiu, keď je aj liečba oveľa účinnejšia. 

Jedna z mála rakovín, ktorej môžete predísť. Nazrite do najväčšieho čreva sveta

Test za pár eur

Aby sa tento typ rakoviny odhalil, je potrebné v rámci preventívnej lekárskej prehliadky absolvovať jednoduchý test na okultné krvácanie v stolici. Váš lekár vám poskytne testovaciu súpravu a test stolice si robíte v súkromí, doma. Do ambulancie sa musíte vrátiť ešte raz a odovzdať použitú súpravu na vyhodnotenie. Vo veku nad 50 rokov hradia test na okultné krvácanie zdravotné poisťovne. U mladších osôb v prípade, že sa táto diagnóza vyskatle v blízkom príbuzenstve. Ak vám lekár na preventívke test neponúkne, pýtajte si ho! Podľa štúdie z roku 2013 dokáže každoročný skríning na okultné krvácanie znížiť počet úmrtí na kolorektálny karcinóm o 32 percent a test vykonávaný každé dva roky o 22 percent. 

V tomto druhu rakoviny vedú slovenskí muži. Nepykajte za hrubé chyby!

Zatiaľ nás nepozývajú

V zahraničí je bežné, že zdravotné poisťovne zasielajú svojim klientom pozývací list na skríning karcinómu hrubého čreva. Podľa Jany Špankovej-Pifflovej z občianskych združení Nie rakovine a Europacolon Slovensko by sa populačný pozývací skríning mal od budúceho roku spustiť aj u nás. „Ľudí s týmto ochorením pribúda, zomierajú, pritom ich možno zachrániť,“ apeluje na zdravotné poisťovne, ktoré sa zatiaľ na rozosielaní pozvánok na skríningové vyšetrenie príliš neangažovali. 

Iba plynatosť alebo vážny problém? Zistite, či vám hrozí rakovina čreva

Test na okultné krvácanie sa dá kúpiť aj v lekárni a vyhodnotiť svojpomocne doma. Ak si ho chcete spraviť pre istotu sami, máte na výber z viacerých typov.

Jedlo skresľuje výsledok

V dňoch, keď si plánujete urobiť test na okultné krvácanie, treba zo stravy vylúčiť niektoré jedlá, ktoré by mohli ovplyvniť jeho výsledok na falošne negatívny či, naopak, falošne pozitívny. Ide najmä o zverinu, tmavé mäso, krvavničky, tiež listovú zeleninu, brokolicu, karfiol, reďkovku a chren. Naopak, vhodné je jesť ostatnú zeleninu, strukoviny a tmavé pečivo. 

Hodiny na toalete? Vyzerá to ako hlúposť, ale zoberte si stolček

Varovné príznaky

Počiatočné štádiá rakoviny hrubého čreva sú nenápadné a ľahko ich môžete podceniť. Ide najmä o zmeny vo vyprázdňovaní, nechutenstvo, chudnutie, slabosť.
Všímajte si prejavy ako:

  • krvácanie z konečníka, tmavá stolica
  • prímes hlienov alebo krvi v stolici
  • striedanie zápchy a hnačiek 
  • časté nutkanie na stolicu
  • ceruzkovitá, čiže tenká stolica
  • strata hmotnosti

6 skrytých príznakov rakoviny hrubého čreva

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor