MENU
zdravy-zivot

Predčasná ejakulácia trápi viac mužov, ako tušíte: Poznáte tento trik?

Predčasné vyvrcholenie mužov trápi skôr ich partnerky.
Zdravý život

Predčasná ejakulácia trápi viac mužov, ako tušíte: Poznáte tento trik?

Predčasná ejakulácia nie je pravá príčina partnerských problémov, ale liek na ňu už existuje, tvrdí MUDr. Martin HRIVŇÁk, PhD. zo súkromnej andrologickej a urologickej ambulancie v Košiciach.

Kedy hovoríme o predčasnom vyvrcholení?

Keď sú „splnené“ tri podmienky. Muž vyvrcholí do minúty po vniknutí penisu do partnerkinej pošvy, nie je schopný ejakuláciu kontrolovať a tento stav prekáža jemu aj partnerke. To znamená, že nie je spokojný so svojím sexuálnym životom. Porucha sa – dočasne alebo trvalo – vyskytuje asi u tridsať percent mužov. Často sa týka mladých, ktorí len začínajú pohlavne žiť. Majú vysokú hladinu pohlavných hormónov a veľa sexuálnej energie, ale menšiu frekvenciu intímnych stykov. Tento stav sa upraví, keď si nájdu stálu partnerku, s ktorou sa budú milovať pravidelnejšie. Spôsobuje ju aj častá masturbácia, lebo pri nej je cieľom dosiahnuť sebauspokojenie čo najskôr. Týka sa však aj mužov, ktorí predtým problémy v tomto smere nemali. Stačí, keď dlhšie sexuálne abstinovali, zmenia partnerku alebo majú problémy v partnerskom vzťahu. Môže súvisieť aj so zápalom prostaty.

Má následky, keď trvá dlhšie?

Muž, ktorý predčasne ejakuluje, je schopný užiť si sex. Problém je v tom, že nedokáže poskytnúť dostatok času na dosiahnutie orgazmu svojej partnerke. Čiže trápi ho, že ona si neužije sex. Ak je žena kritická a dožaduje sa dlhšieho pohlavného styku, partner, ktorý toho nie je schopný, môže mať postupne problémy s libidom, teda so sexuálnym vzrušením. Keď chce oddialiť orgazmus kvôli partnerke, musí sa snažiť umelo znížiť svoje sexuálne vzrušenie. Napríklad tak, že myslí na niečo, čo ho nevzrušuje, či už je to politika, alebo svokra... Podstupuje však riziko, že jeho vzrušenie klesne natoľko, že nebude mať kvalitnú erekciu. S orgazmom problém nemá, lebo ten väčšinou prichádza spolu s ejakuláciou.

Myslíte si, že ho poznáte? 10 vecí, ktoré ste o penise netušili

Kedy si teda netreba predčasnú ejakuláciu všímať a kedy, naopak, treba ísť k lekárovi?

Netreba si ju všímať, keď mužovi a partnerke neprekáža. Ak žena napríklad prežíva orgazmus cez klitoris, uvíta partnerovu rýchlu ejakuláciu. On sa potom môže intenzívnejšie venovať jej vzrušeniu. K lekárovi by mal ísť vtedy, ak jemu aj partnerke predčasná ejakulácia prekáža. Najlepšie je, ak sa obráti na sexuológa alebo na andrológa, prípadne na urológa. Diagnostika je jednoduchá – vychádzame z anamnézy. Okrem toho vyšetríme genitál, aby sme vylúčili rôzne ochorenia, napríklad prostaty. Existujú rôzne techniky, ako oddialiť ejakuláciu.

Sú účinné? Majú páni k dispozícii aj nejaké lieky?

Niekedy účinkuje, ak muž vyberie penis z vagíny a stlačí žaluď. Vždy to však má za následok prerušenie pohlavného styku. Kedysi sme odporúčali pred stykom masturbovať, nasadiť si na úd jeden alebo dva prezervatívy, alebo nastriekať naň znecitlivejúci sprej. Tieto praktiky už dnes odporúčame iba výnimočne, lebo asi rok máme na trhu nový liek, špeciálne vyvinutý na liečbu predčasnej ejakulácie. Ide o antidepresívum, ktoré má rýchly účinok a rýchlo sa z organizmu odbúra. Muž ho užije jednu až tri hodiny pred stykom a účinkuje päť až šesť hodín. Začne dávkou tridsať miligramov, a ak nemá efekt, zvýši ju na šesťdesiat miligramov. Podobne pôsobia aj iné antidepresíva, ale oficiálne sa na oddialenie predčasnej ejakulácie nepoužívajú. Musia sa užívať pravidelne, efekt nastáva postupne do dvoch až šiestich týždňov. Užívajú sa dlhodobo – minimálne šesť mesiacov alebo aj roky. Nesmú sa kombinovať s alkoholom.

VIDEO: Sex pôsobí na všetky orgány. Čo sa deje s telom pri milovaní?

Muži vo všeobecnosti neradi chodia k lekárovi, najmä ak s ním majú riešiť intímne záležitosti. Obracajú sa na vás s týmto problémom alebo ho nechávajú za dverami spálne?

Máme veľa pacientov s touto diagnózou. Prichádzajú najmä vtedy, keď sa im rozpadá vzťah. Niektoré ženy totiž tento mužský hendikep často využívajú ako argument proti svojim partnerom. Pritom to určite nie je tá pravá príčina ich partnerských problémov.

Pohlavné orgány mužské

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor