MENU
zdravy-zivot

Prečo sa oplatí jesť ovsené vločky? Už nebudete váhať

Ovsené vločky sú skvelé pre zdravie aj pre chudnutie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prečo sa oplatí jesť ovsené vločky? Už nebudete váhať

Ovsené vločky sú potravina, ktorú tolerujú aj celiatici či diabetici, sú skvelé pre športovcov a dokonca s nimi i schudnete. Čo ešte?

Keďže ovos je obilnina veľmi bohatá na vlákninu, je najlepšie ho do jedálnička zaraďovať postupne, aby ste si príliš náhle nezaťažili tráviacu sústavu a vyhli sa prípadným nepríjemnostiam. No ak sa tak ešte nestalo, rozhodne sa s ovsenými vločkami skamaráťte. Vášmu zdraviu to len prospeje.

1. Skvelé pre rýchly pocit plnosti

Ovsené vločky sú obzvlášť bohaté na vlákninu - asi 9g vlákniny na 100g vločiek. To znamená, že dosť rýchlo a veľmi zasýtia. Vláknina, ktorú obsahujú, totiž počas trávenia napučiava v bruchu a vďaka jej miernemu glykemickému indexu ju naše telo pomaly trávi.

To všetko robí z ovsených vločiek naozaj zaujímavú raňajkovú ingredienciu! Ak si dáte ovsené vločky ráno, zaistia vám energiu na dlhé hodiny, bez toho, aby ste boli rýchlo hladní. Minimálne do desiatej nebudete túžiť niečo pojedať. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor