MENU
zdravy-zivot

Lekárka: Zápal močových ciest dokáže ohroziť život

Návštevu urológa pri problémoch neodkladajte!

Súvisiace témy

Zdravý život

Lekárka: Zápal močových ciest dokáže ohroziť život

Paradoxne môžete zápal "tam dole" chytiť skôr v horúcom letnom počasí ako v zime. Lekárka vysvetľuje, na čo si treba dať pozor, prečo môže byť zápal smrteľne nebezpečný a ako ho liečiť.

Aspoň raz za život si zápal močových ciest odtrpí polovica žien, trpia ním ako mladšie, tak i staršie dámy. Mužov potrápi väčšinou až v staršom veku. Po päťdesiatke sa objavuje u oboch pohlaví rovnocenne - u 20 až 30 percent mužov i žien.

Infekcie močových ciest sa výskytom radia hneď za infekcie dýchacích ciest. Podstatné je neotáľať a ísť k lekárovi. Podľa štatistík len polovica žien vo veku medzi 24 až 64 rokov vyhľadá pri ťažkostiach s močovými cestami lekára. Zanedbaný zápal pritom môže ohroziť až život!

Komplikáciou je aj otrava krvi

Pri neliečenom zápale močových ciest sa môžu k typickým príznakom spojeným s infekciami močových ciest pridružiť celková, slabosť, únava, triašky, vysoká teplota, nevoľnosť, zvracanie, ako aj výrazné skalený, či krvavý moč. To nastáva, pokiaľ sa infekcia močových ciest rozšíri aj na obličky. V tomto pokročilom a neliečenom štádiu môže dôjsť až k ich zlyhaniu a urosepse, čiže otrave krvi spôsobenej infekciou v močovom trakte. A tá môže byť život ohrozujúca,“ varuje pred zanedbaním liečby urologička MUDr. Katarína Topoliová. S nekomplikovanou infekciou močových ciest vám pomôže praktický lekár, ktorý po vyšetrení vášho moču testovacím papierikom priamo v ambulancii stanoví diagnózu a predpíše  antibiotickú liečbu. Ak ale máte komplikované alebo opakované infekcie, ktoré prebiehajú dramatickejšie a sú sprevádzané aj krvácaním pri močení, nevyhnete sa vyšetreniu u urológa.

Sú za tým baktérie, kvasinky aj sex

K hlavným pôvodcom zápalu močových ciest patria baktérie Escherichia coli, ktoré tvoria základ osídlenia hrubého čreva. Ak sa dostanú do močového ústrojenstva a vy málo pijete a teda aj málo cikáte, dochádza k usadzovaniu a množeniu baktérií, čo vedie k zápalu močového mechúra. „Ďalším zdrojom môžu byť kvasinkové infekcie a sexuálne prenosné baktérie. K vzniku zápalu močových ciest prispievajú abnormality v močovom trakte ako sú močové kamene, zúženie močovej trubice, zväčšená prostata, zavedený katéter. Ženy sú náchylnejšie na prienik baktérií z okolia konečníka, keďže majú kratšiu močovú rúru ako muži a jej ústie je bližšie ku konečníku. Rolu u nich zohrávajú aj hormonálne zmeny ako tehotenstvo, menštruácia či menopauza,“ vraví lekárka. 

Antibiotiká jednorazovo aj dlhodobo

Keďže akútny zápal močových ciest spôsobujú baktérie, pri liečbe počítajte s nasadením antibiotík. Lekár pri ich výbere vždy berie do úvahy príčiny vzniku infekcie, jej trvanie, ako aj fakt, či u vás ide o prvú alebo opakovanú infekciu. „U žien, ktoré odpozorujú, že vznik infekcií je viazaný na sexuálny styk, ovuláciu, či menštruáciu sa odporúča jednorazové podanie antibiotika, single shot,  ihneď pri začínajúcich ťažkostiach. Pri chronickom zápale močových ciest predpisujeme antibiotiká v nižších dávkach na dlhšie časové obdobie, 3 aj 6 mesiacov, v kombinácii s imunomodulačnými preparátmi,“ vysvetľuje urologička. „Ďalšou možnosťou je  autovakcína vyrobená oslabením vlastného bakteriálneho kmeňa získaného z moču pacienta.“

S hygienou to nepreháňajte

Aby ste sa problémom s močovými cestami vyhli, radí doktorka Topoliová pár preventívnych opatrení.  Dodržiavajte primeranú, teda nie nadmernú ale ani nedostatočnú osobnú hygienu urogenitálnej oblasti, vyhýbajte sa parfumovaným  mydlám. Ženy by mali pamätať na správnu techniku utierania „spredu dozadu“, aby sa znížilo riziko kontaminácie močových ciest baktériami z konečníka. Spodná bielizeň by mala byť  bavlnená, nie z umelých vlákien a nie tanga nohavičky, ktoré slúžia ako chodník pre baktérie z oblasti konečníka smerom k vagíne. Dobré je vyhnúť sa aj tesným nohaviciam. Pri návšteve kúpaliska si vždy vymeňte mokré plavky za suché.

Sex bez kondómu či lubrikantu

"Ak je infekcia močových ciest viazaná na sexuálny styk, nepoužívajte prezervatívy, ktoré pôsobia dráždivo, spermicídne krémy ani lubrikačné gély. Po sexuálnom styku sa vždy vymočte, prípade aj osprchujte. Nakoľko za zdrojom infekcie močových ciest stojí často aj praktizovanie análneho styku, je dobré sa tejto sexuálnej praktike vyhnúť,“ odporúča doktorka Topoliová.

Zdravá rada

Liečbu zápalu močových ciest je vhodné podporiť pitím dostatočného množstva nesladených, neperlivých tekutín – liter doobeda a liter poobede. Tiež urologickými čajmi a fytopreparátmi, u žien z brusníc, u mužov z vrbovky. 

Opakujúce sa zápaly zvyčajne spôsobuje uropatogénna E.coli s chápadlami, ktorými sa vie naviazať na sliznicu močového mechúra. Vytvára tiež spiace ložiská, ktoré sa aktivujú pri oslabení imunity, vplyvom prechladnutia, stresu či po sexualnom styku. Vyplavovať baktérie E.coli. pomáha D-manóza, ktorú môžu užívať i tehotné ženy.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor