MENU
zdravy-zivot

Podcast Dobré jedlo pre Zdravie: Je grahamový rožok lepší ako biely?

Podcast: Je grahamový rohlík lepší ako biely?
Zdroj: Matej Kalina

Súvisiace témy

Zdravý život

Podcast Dobré jedlo pre Zdravie: Je grahamový rožok lepší ako biely?

Oplatí sa kupovať grahamové rožky, keď obsahujú rovnaké množstvo cukru ako biele? V dnešnom podcaste s Andreou Goldbergerovou, edukátorkou diabetikov, sme sa rozprávali o cukrovke.

Ste stále smädní a chodíte často na toaletu? V dnešnom podcaste s Andreou Goldbergerovou, edukátorkou diabetikov, sme sa rozprávali o cukrovke. Ako sa prejavuje a kedy by sme mali vyhľadať lekára?

Je diačokoláda zdravšia?

Oplatí sa kupovať grahamové rožky, keď obsahujú rovnaké množstvo cukru ako biele? Čo je to glykemický index a ako si rýchlo prepočítame sacharidové jednotky podľa množstva cukru uvedeného na obale výrobku? Dozvedeli sme sa, prečo je lepšie jedlo trochu okysliť, ktorému ovociu a zelenine dávať prednosť na tanieri a aké sú rozdiely medzi sladidlami. Mali by sme kupovať diapotraviny, čo raňajkovať pri cukrovke a aké jedlo si vybrať  v reštaurácii?

Vypočujte si podcast TU

Staršie podcasty nájdete TU

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor