MENU
zdravy-zivot

Plánujete domáceho miláčika? Týchto 10 plemien vás bude poslúchať

Adorable,Puppy,Jack,Russell,Terrier,In,The,Owner's,Hands.,Portrait
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Plánujete domáceho miláčika? Týchto 10 plemien vás bude poslúchať

Nie je nič horšie ako keď na prechádzke stretnete majiteľa so psom a neviete, kto vedie koho. Pre svoje zdravie a bezpečnosť ostatných si vyberte plemeno, ktoré zvláda výcvik s rešpektom a bude vás poslúchať. Niektoré psie plemená prinášajú aj zdravotné výhody.

Schopnosti každého psa sa líšia a závisia od mnohých faktorov, vrátane jeho veku, temperamentu, úrovne poslušnosti a tréningu. Svojmu psovi je potrebné venovať hlavne čas a trpezlivosť.

Zdravotné výhody

Pes vás vytiahne von na prechádzku.Pes vás vytiahne von na prechádzku.
Pes vás vytiahne von na prechádzku.
Zdroj: Shutterstock

Pes nie je len kamarát v osamelosti, ale pomocou psov sa dajú robiť aj veľké zázraky. Psy môžu pomôcť týraným deťom či autistom. Dokonca vedia pomôcť aj pri logopedických problémoch.

Mať psa môže znamenať odbúranie stresu tým, že vám robí spoločnosť a vytiahne vás von na prechádzku. Pes pomáha aj malým deťom, ktoré naučí zodpovednosti a ohľaduplnosti. Hyperaktívne deti sa pri psovi upokoja a uvoľnia.

Vyberte si svojho psieho spoločníka aj podľa toho, ako dokáže poslúchať a učiť sa nové veci. Na canisterapiu ho môžete neskôr prihlásiť.

Canisterapia je animoterapia a je liekom pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy. Využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú a sociálnu pohodu človeka. Kladie dôraz na riešenie psychologických, citových, či sociálno-integračných problémov. Táto metóda motivuje pri rehabilitácii a povzbudzovaní imunity.

1. Zlatý retríver

Zlatý retríver.Zlatý retríver.
Zlatý retríver.
Zdroj: Helena Lopes on Unsplash

Zlatí retrieveri sú veľmi priateľské a milujúce plemená psov. Sú tiež veľmi inteligentní a rýchlo sa učia nové povely a triky.

Tieto psy potrebujú dostatok pohybu a stimulácie, aby sa cítili šťastní a zdraví. Sú skvelí spoločníci pre majiteľov, ktorí radi trávia čas vonku, napríklad pri behaní alebo turistike. Vďaka svojmu veľkému srdcu a priateľskej povahy sa tieto psy dobre hodia aj pre deti.

Zlatí retríveri sú všeobecne zdravé plemeno, ale majú sklon k určitým genetickým ochoreniam, ako napríklad dysplázia bedrového kĺbu a ochorenie srdca. Pravidelné návštevy veterinára a zdravá strava môžu pomôcť minimalizovať riziko týchto ochorení a poskytnúť zlatým retríverom zdravý a dlhý život.

2. Poľský ovčiak

Poľský ovčiak je tiež známy ako Poľský nížinný ovčiak je považovaný za veľmi inteligentné plemeno psov. Sú schopní rýchlo sa učiť a zvládajú rôzne triky a povely.

Poľský ovčiak sa tradične používa na pasenie oviec a dobytka, ale často sa používa aj ako asistenčný pes pre osoby so zdravotnými problémami. Vzhľadom na ich veľkú energiu a potrebu pohybu sa im najlepšie darí v domácnostiach s aktívnymi majiteľmi.

Pokračovanie na nasledujúcej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor