MENU
zdravy-zivot

Suché oči a popraskané žilky? 17 závažných ochorení, ktoré signalizujú oči

Eye,Doctor,With,Female,Patient,During,An,Examination,In,Modern
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Suché oči a popraskané žilky? 17 závažných ochorení, ktoré signalizujú oči

Návšteva očného lekára vám môže zachrániť život. Počas komplexného očného vyšetrenia môže oftalmológ odhaliť niekoľko stavov, ktoré naznačujú ochorenie skrývajúce sa niekde v tele. Tu je 17 z nich.

Nedostatok vitamínu A

Suché oči a šeroslepota sú príznakmi nedostatku vitamínu A. Bez dostatočného množstva vitamínu A vaše oči nedokážu produkovať dostatok vlhkosti, aby boli správne lubrikované. Nízka hladina vitamínu A vedie aj k šeroslepote, pretože zabraňuje tvorbe určitých pigmentov potrebných na správne fungovanie sietnice. Nedostatok vitamínu A je celosvetovo hlavnou príčinou slepoty u detí, ktorej sa dá predchádzať.

Diabetes

Na sietnici sa môžu ukázať drobné cievy, z ktorých uniká žltá tekutina alebo krv, čo môže byť príznakom diabetickej retinopatie. Niekedy sa táto choroba objaví v očnom tkanive skôr, ako je človeku diagnostikovaná cukrovka. Včasná detekcia môže pomôcť vyhnúť sa strate zraku či iným závažným komplikáciám.

Mozgový nádor

Nádory môžu spôsobiť zvýšený tlak v mozgu, ktorý sa prenáša do oka. Opuch v blízkosti zadnej časti oka spôsobuje zmeny na zrakovom nerve, ktoré môže očný lekár vidieť. Strata bočného videnia, dvojité videnie alebo zmeny veľkosti zreničky sú ďalšími príznakmi nádoru mozgu.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor