MENU
zdravy-zivot

Oranžová stolica môže hlásiť problém! Čo sa deje s vaším trávením?

zápcha

Súvisiace témy

Zdravý život

Oranžová stolica môže hlásiť problém! Čo sa deje s vaším trávením?

Príčina sfarbenia stolice do oranžova môže byť celkom nevinná, ale môže signalizovať aj vážnejšie zdravotné komplikácie.

Oranžovú stolicu najčastejšie zapríčiňuje strava. Ak trápi aj vás, porozmýšľajte, či ste nedávno nejedli vo väčšom množstve nasledovné:

  • mrkva,
  • sladký zemiak,
  • tekvica,
  • mango,
  • marhule,
  • niektoré druhy listovej zeleniny,
  • niektoré bylinky.

Toto sú len niektoré z možných zdrojov oranžového sfarbenia stolice. Zapríčiňuje ju prirodzené vysoké množstvo betakaroténu, ktorý sa nachádza hlavne v mnohých druhoch ovocia a zeleniny.

Na vylepšenie farby

Nebezpečné cukrovinky obsahujú látku, ktorá u detí môže vyvolať zadusenie. Upozornili českí potravinoví inšpektori.Nebezpečné cukrovinky obsahujú látku, ktorá u detí môže vyvolať zadusenie. Upozornili českí potravinoví inšpektori.
Zdroj: Shutterstock

Okrem toho môže zvláštne zafarbenie pochádzať aj z farbív pridaných do rôznych výrobkov. Spomeňte si, či ste nedávno nezjedli priveľa žltých, oranžových alebo červených cukríkov, nanukov, sýtených nápojov, či iných žiarivých pochutín. Problémom môžu byť len umelé farbivá, na ktoré niektorí ľudia reagujú príliš senzitívne. Ak je to aj váš prípad, pokúste sa umelé farbivá z jedálnička vylúčiť.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor