MENU
zdravy-zivot

Koronavírus bude úradovať aj v lete. Nezabúdajte na TOTO!

Coronavirus,In,The,Hospital,Covid,19.,Woman,In,A,Medical
Zdravý život

Koronavírus bude úradovať aj v lete. Nezabúdajte na TOTO!

Po dlhej kovidovej vlne sme si po čase vydýchli, a rúška „zazimovali“. Ale opatrnosti nikdy nie je dosť, hlavne teraz v lete, keď sa rozletíte po svete. Chráňte sa hlavne na miestach, kde môže hroziť nákaza.

COVID-19 je stále tu

Treba byť naďalej opatrný, ochorenie COVID-19 je stále medzi nami.Treba byť naďalej opatrný, ochorenie COVID-19 je stále medzi nami.
Treba byť naďalej opatrný, ochorenie COVID-19 je stále medzi nami.
Zdroj: Shutterstock

Aj napriek tomu, že opatrenia sa už dávno uvoľnili, ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) apeluje na opatrnosť pred ochorením COVID-19. V rizikových situáciách odporúča nosenie respirátorov, v prípade miernych príznakov respiračného ochorenia preventívnu izoláciu. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu.

 „Leto je síce v plnom prúde, no treba byť opatrný, ochorenie COVID-19 je stále medzi nami,” skonštatoval tlačový odbor rezortu. Poukázal na skutočnosť, že nárast pozitívnych prípadov v rámci PCR testov už eviduje aj Slovensko. Podľa neho stále existuje riziko vzniku nových variantov nového koronavírusu.

Rúška a respirátory sú odporúčané ale aj povinné

Odporúčajú sa predovšetkým v interiéroch s vysokou hustotou ľudí.Odporúčajú sa predovšetkým v interiéroch s vysokou hustotou ľudí.
Odporúčajú sa predovšetkým v interiéroch s vysokou hustotou ľudí.
Zdroj: Shutterstock

Rúška či respirátory sa podľa rezortu odporúčajú najmä na miestach s väčšou koncentráciou ľudí, ako hromadné podujatia či prostriedky verejnej hromadnej dopravy. „V čase dovoleniek je v záujme každého nasadiť si respirátor aj na letiskách či v lietadlách,” dodal tlačový odbor rezortu.

Prekrytie horných dýchacích ciest sa odporúča tiež ľuďom s trvalo oslabenou imunitou, chorobami srdca, pľúc, cukrovkou a inými závažnými ochoreniami. MZ SR poukázalo na to, že nosiť by ich vo vlastnom záujme mali tiež seniori, tehotné ženy, dojčiace matky či osoby, ktoré pociťujú príznaky ochorenia.„Ochranný prostriedok dýchacích ciest chráni nielen osobu, ktorá ho má nasadený, ale aj všetkých v jej okolí,” skonštatovalo MZ SR.

Ministerstvo upozornilo, že respirátor je naďalej povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára i zákazníkov lekární. Odporučilo tiež dodržiavať hygienické opatrenia - dezinfikovať a umývať si ruky.

Pri respiračných ochoreniach podľa neho treba zostať doma.  „Je dobré izolovať sa od ostatných, nechodiť do kolektívov a chrániť seba aj ostatných používaním respirátora. Odporúčame otestovať sa antigénovým testom,” dodal rezort. V prípade, že problémy pretrvajú, má pacient kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. Ten pri podozrení odporučí testovanie PCR testom.

Nárast pozitívnych prípadov koronavírusu v rámci PCR testov už eviduje aj Slovensko.
Tlačový odbor rezortu MZ SR

Ďalší vývoj ochorenia budú podľa neho ovplyvňovať viaceré faktory. Ministerstvo situáciu monitoruje. Zdôraznilo, že z hľadiska opatrení je dôležitá situácia v zdravotníckych zariadeniach. „Aj na základe toho sa budú prípadne prijímať ďalšie opatrenia,” ozrejmilo MZ SR.

Zdôraznilo, že väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia. T bunky podľa neho poskytujú ochranu aj niekoľko rokov po očkovaní či prekonaní ochorenia.

Najlepšou ochranou pred komplikáciami z ochorenia sú vakcíny. Tlačový odbor rezortu MZ SR zároveň pripomenul, že pripravuje aj nákup nových adaptívnych vakcín na variant omikron.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor