MENU
zdravy-zivot

Očkovanie nie je len pre deti: Ktoré vakcíny sú povinné pre dospelých?

Nezabúdajte na očkovanie ani v dospelom veku.
Zdravý život

Očkovanie nie je len pre deti: Ktoré vakcíny sú povinné pre dospelých?

Vedeli ste, že aj v dospelosti sa treba očkovať aspoň proti 15 ochoreniam? Prinášame vám prehľad vakcín, na ktoré by ste nemali pozabudnúť.

Hoci svoje deti dávate očkovať automaticky, samých seba môžete opomenúť. Mali by ste však vedieť, že protilátky z vakcín z vášho detstva už dávno nemusia byť účinné. Ktoré očkovanie treba obnoviť? Detské choroby môžete dostať aj v dospelosti či v seniorskom veku. Rokmi totiž imunita klesá. „Zatiaľ čo okolo 20. až 30. roku je imunitná odpoveď organizmu vysoká, výskyt infekčných ochorení je naopak najnižší. Obranyschopnosť šesťdesiatnika sa dá porovnať s obranyschopnosťou dojčaťa,“ upozorňuje profesor Roman Chlíbek z katedry epidemiológie Fakulty vojenského zdravotníctva v Hradci Králové pre portál novinky.cz. „Hoci vyhláška stanovuje očkovanie pre dospelých ako povinné, v skutočnosti ide odporúčané očkovanie, ktoré dospelý môže odmietnuť,“ vysvetľuje všeobecný lekár MUDr. Peter Lipták.

Prečo na očkovanie zabúdame?

„Bohužiaľ mnoho ľudí stále očkovaniu neverí. Iných zasa odradia ceny vakcín,“ hovorí predseda českej spoločnosti Mladých praktikov, lekár Norbert Král o svojich skúsenostiach. Podľa neho si dospelí ľudia neuvedomujú, že ide síce o investíciu, ale do ich vlastného zdravia. Najčastejšie sa dávame očkovať na chrípku, hepatitídu A a B a kliešťovú encefalitídu. V súčasnosti silnejú hlasy, ktoré sa v opodstatnených prípadoch prihovárajú aj za očkovanie tehotných na čierny kašeľ. To odporúčajú mnohé krajiny vrátane Česka. „Cieľom je chrániť novorodenca vďaka imunite matky a prenosu materských protilátok na novorodenca v dobe, keď nie je možné očkovať deti samotné,“ vysvetľuje doktor Chlíbek a dodáva, že rozhodnutie či sa očkovať, je síce na pacientovi, ale jeho lekár by ho mal dôsledne informovať o jeho výhodách i rizikách. V každom prípade podľa zákona máte nárok na preventívnu zdravotnú prehliadku každé dva roky u svojho praktického lekára. „Vo všeobecnosti môže na preventívnej prehliadke získať predstavu o svojom aktuálnom zdravotnom stave, rizikách, o krvnom tlaku. Je zodpovednosťou lekára i pacienta, aby vedel, kedy bol naposledy očkovaný,“ prízvukuje doktor Lipták.

Novinka v prevencii smrteľného vírusu: Česko má vakcínu proti smrteľnému vírusu

Odporúčané očkovanie v dospelosti

- 20-24 rokov – príušnice
- 25-26 rokov -  tetanus, HPV, čierny kašeľ, meningokok
- 27 rokov – žltačka typu B
- 35-45 rokov - osýpky
- 50 rokov – pásový opar, kliešťová encefalitída
- do 58 roka – čierny kašeľ
- 60 rokov – pneumokoky
- 65 rokov – chrípka, pneumokoky

Povinné očkovanie v dospelosti

Tetanus – každých 10-15 rokov
Záškrt – každých 10-15 rokov

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor