MENU
zdravy-zivot

Novodobá choroba mladých: TETÁNIA je daň za stres. Nezmýľte si príznaky!

Ilustračná foto.
Zdravý život

Novodobá choroba mladých: TETÁNIA je daň za stres. Nezmýľte si príznaky!

Rozpoznajte varovné signály tela, môže ísť o veľa. Svoje o tom vie aj známa mamička a moderátorka Jasmina Alagič.

Tetánia je choroba 21. storočia, ktorá postihuje najmä mladých medzi 20. až 30. rokom. Ale aj všetkých tých, ktorým zdravie účtuje daň za prepracovanosť a dlhodobý stres. Skôr než príde záchvat, telo vydáva signály, ktoré si však ľahko môžete zmýliť s inou chorobou. Ako sa to stalo napríklad známej moderátorke Jasmine Alagič. 

Jasmina príznaky tetánie dlho ignorovala. Dnes by už podobnú chybu neurobila.Jasmina príznaky tetánie dlho ignorovala. Dnes by už podobnú chybu neurobila.
Jasmina príznaky tetánie dlho ignorovala. Dnes by už podobnú chybu neurobila.
Zdroj: Profimedia


Jasmina príznaky tetánie dlho ignorovala. Dnes by už podobnú chybu neurobila. Zdroj foto: Profimedia

 

Čítajte aj: Kŕče v lýtkach nepodceňte. Nadránom veštia vážnu chorobu!

Hodilo ju o posteľ

Tetanické príznaky pripisovala únave a prepracovanosti. Dokonca mávala stavy, keď nedokázala šoférovať a pri chôdzi ju museli podopierať. Mravčenie v rukách a nohách, ale tiež závraty, pripisovala problémom s tlakom. „Bežne, keď som sa postavila, sa mi zatočila hlava a musela som si sadnúť alebo ma rovno o tú posteľ hodilo. Myslela som si, že je to kvôli nízkemu tlaku. Dnes už viem, že to boli začiatky tetánie,“ vysvetľuje pre časopis Šarm 30-ročná moderátorka, že by už podobnú chybu neurobila.

Horčík nefunguje len proti stresu. 9 situácií, z ktorých vás dostane

Zradná v prejavoch

To, že sa nechala mladá žena pomýliť, nie je nič nezvyčajné. Tetánia je zradná v tom, že má mnohé podobné príznaky ako iné menej či viac závažné choroby. A kým tetanický syndróm odznie a správnym nastavením životného štýlu sa prejavy choroby môžu zmierniť alebo dokonca úplne vytratiť, pri iných chorobách s podobnými príznakmi však často ide o život. Nedajte sa preto pomýliť! Človek má kŕče a tŕpnutie končatín, zášklby, je dezorientovaný a má strach, čo sa s ním deje, náhle a bez varovania však môže prichádzať omnoho vážnejšia choroba.

Spoznajte príznaky chorôb, ktoré si ľahko zameníte s tetániou ►►►

Pokračovať Ďalej (1/10)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor