MENU
zdravy-zivot

Neuveriteľné VIDEO: Fenka labradora zachraňuje epileptičke život!

Poppy je pre svoju paničku Shannon doslova záchrankyňa života.
Zdravý život

Neuveriteľné VIDEO: Fenka labradora zachraňuje epileptičke život!

Severoírčanka Shannon môže len dosvedčiť, že pes je najlepší priateľ človeka. Keď na ňu ide epileptický záchvat, jej fenka Poppy ju varuje a potom jej zachraňujei život. Nemôžete tomu uveriť? Pozrite si video, v ktorom je scéna zachytená.

Dvadsaťtriročná Shannon Locke ho natočila po tom, ako Poppy svojím šiestym zmyslom vycítila, že jej paničke hrozí záchvat. Shannon zapína kameru a ľahne si do bezpečnej polohy v posteli na chrbát. Poppy jej počas záchvatu jazykom olizuje ústa a spriechodňuje jej tak dýchacie cesty, aby sa neudusila od nahromadeného množstva slín. Potom jej ešte navyše aj pomáha čo najskôr nadobudnúť vedomie. "Dlho som rozmýšľala, či dám video na sociálnu sieť, keďže mi je to veľmi trápne...Ale takáto je epilepsia," píše Shannon vo svojom statuse. "Nech každý vidí, akého mám doma úžasného chlpáčika, ktorý mi zachraňuje život. A to doslova!".

Záchvaty, ktoré často bývajú smrteľné, máva od sedemnástich rokov a  teraz ju sužujú niekoľkokrát za týždeň. Kedysi ich však bývalo až päť denne a nemohla preto ani pracovať a ani vychádzať z domu. O svojej malej záchrankyni hovorí: "Jedného dňa sa začala správať čudne a ja som si to nevedela vysvetliť. Proste za mnou chodila a funela. Potom mi došlo, že niečo asi nie je v poriadku."
Dvojročná fenka labradora vycíti, že na Shannon prichádza záchvat približne pätnásť minút vopred. Väčšinou sa potom snaží upútať jej pozornosť prednými labkami, keď si stane na zadné alebo naráža jej do  nôh ňufákom. "Je nielen moja najlepšia kamarátka, ale skutočne mi zachraňuje život. Dala mi sebadôveru zase vyjsť zase von a užívať si život," dodáva vďačná Shannon pre webový portál Belfast Live.

Epilepsia

Vedci sú takí fascinovaní tým, čo Poppy dokáže, že sa jej schopnosťami zaoberajú na belfastskej Queen´s University a skúmajú, akým spôsobom by mohli psy pomáhať epileptikom na celom svete.

Psí bodyguard: Doga Charlie upozorňuje na epileptický záchvat u 3-ročnej Brianny  

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac

Po očkovaní som si nahmatala dvojcentimetrovú uzlinu a bolí. Je to normálne?

Zväčšenie uzlín v podpazuší na strane očkovania je pomerne častá vedľajšia príhoda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po tretej dávke. Je to prejav aktivácie imunitného systému. Zvýšené biele krvinky ako aj sedimentácia môžu byť prechodne zaznamenané po očkovaní v rámci aktivácie imunitného systému a úvodnej zápalovej odpovede. Postupne sa to upraví. Uzlina sa zmenší a prestane bolieť. Lokálne si na ňu môžete aplikovať protizápalový krém napríklad s obsahom ibuprofenu. Nič iné špeciálne robiť netreba. Niektorí lekári odporúčajú enzýmovú terapiu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor