MENU
zdravy-zivot

Neuveriteľné VIDEO: Fenka labradora zachraňuje epileptičke život!

Poppy je pre svoju paničku Shannon doslova záchrankyňa života.
Zdroj: Shannon Locke/facebook
Zdravý život

Neuveriteľné VIDEO: Fenka labradora zachraňuje epileptičke život!

Severoírčanka Shannon môže len dosvedčiť, že pes je najlepší priateľ človeka. Keď na ňu ide epileptický záchvat, jej fenka Poppy ju varuje a potom jej zachraňujei život. Nemôžete tomu uveriť? Pozrite si video, v ktorom je scéna zachytená.

Dvadsaťtriročná Shannon Locke ho natočila po tom, ako Poppy svojím šiestym zmyslom vycítila, že jej paničke hrozí záchvat. Shannon zapína kameru a ľahne si do bezpečnej polohy v posteli na chrbát. Poppy jej počas záchvatu jazykom olizuje ústa a spriechodňuje jej tak dýchacie cesty, aby sa neudusila od nahromadeného množstva slín. Potom jej ešte navyše aj pomáha čo najskôr nadobudnúť vedomie. "Dlho som rozmýšľala, či dám video na sociálnu sieť, keďže mi je to veľmi trápne...Ale takáto je epilepsia," píše Shannon vo svojom statuse. "Nech každý vidí, akého mám doma úžasného chlpáčika, ktorý mi zachraňuje život. A to doslova!".

Záchvaty, ktoré často bývajú smrteľné, máva od sedemnástich rokov a  teraz ju sužujú niekoľkokrát za týždeň. Kedysi ich však bývalo až päť denne a nemohla preto ani pracovať a ani vychádzať z domu. O svojej malej záchrankyni hovorí: "Jedného dňa sa začala správať čudne a ja som si to nevedela vysvetliť. Proste za mnou chodila a funela. Potom mi došlo, že niečo asi nie je v poriadku."
Dvojročná fenka labradora vycíti, že na Shannon prichádza záchvat približne pätnásť minút vopred. Väčšinou sa potom snaží upútať jej pozornosť prednými labkami, keď si stane na zadné alebo naráža jej do  nôh ňufákom. "Je nielen moja najlepšia kamarátka, ale skutočne mi zachraňuje život. Dala mi sebadôveru zase vyjsť zase von a užívať si život," dodáva vďačná Shannon pre webový portál Belfast Live.

Epilepsia

Vedci sú takí fascinovaní tým, čo Poppy dokáže, že sa jej schopnosťami zaoberajú na belfastskej Queen´s University a skúmajú, akým spôsobom by mohli psy pomáhať epileptikom na celom svete.

Psí bodyguard: Doga Charlie upozorňuje na epileptický záchvat u 3-ročnej Brianny  

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor