MENU
zdravy-zivot

Už sa neusmejete! Zápal, ktorý nebolí, ale pripraví vám peklo

Aby ste sa opäť usmievali, budete potrebovať liečbu a rehabilitáciu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Už sa neusmejete! Zápal, ktorý nebolí, ale pripraví vám peklo

Začnú vám z úst vytekať sliny, nezatvoríte oko, prestanete sa smiať, ale len na jednej strane tváre. Obrna tvárového nervu nebolí, ale potrebuje liečbu a rehabilitáciu. Ihneď!

Obrna tvárového nervu má viacero príčin a vyskytuje sa pomerne často. „Prejavuje sa ochrnutím - nehybnosťou časti tváre, zvyčajne na jednej polovici,“ opisuje neurologička MUDr. Silvia Mehešová z Goljer Clinic v Bratislave. Neschopnosť pohybovať polovicou úst, poklesnutie ústneho kútika, vytekanie slín z úst a neschopnosť zavrieť oko. To sú typické prejavy obrny  tvárového nervu. S ochorením vám môže pomôcť jedine lekár. Návštevu ordinácie tak neodkladajte!

Našťastie nebolí

Rozlišuje sa periférna a centrálna obrna. Najčastejšou príčinou centrálne obrny je mozgová mŕtvica, ale na vine môže byť tiež nádor či úraz hlavy. Centrálna nepostihuje oko, periférna áno. Práve neschopnosť zavrieť oko, môže závažne poškodiť zrak. „Za periférnu obrnu môže úraz, nádory, infekčné ochorenia ako je zápal mozgových blán, borelióza a zápaly pri autoimunitných ochoreniach,“ vysvetľuje lekárka. Jedinou výhodou oproti iným ochoreniam je, že kvôli ochrnutiu necítite bolesť. 

Zabudnete sa napiť a bojujete o život! Hrozí to aj vám?

Z chladu Bellova

Veľmi často však obrnu spôsobuje chlad. Jednostranná chladová obrna nervu je známa aj ako Bellova obrna. Sprevádza ju opuch a tlak tvárového nervu v kostnom kanáliku. Problém vzniká náhle, ale pri včasnej a cielenej liečbe sa rýchlo upraví bez následkov. Budete si však musieť nasledujúcich pár rokov dávať pozor na chlad a prievan. Nebezpečné pre vás môžu byť i studené nápoje a zmrzlina. 

Často krvácate z nosa alebo vám praská cievka v oku?

Čo ju spôsobilo?

Liečiť vás budú podľa toho, čo obrnu spôsobilo. „Je dôležité nájsť príčinu zápalu, čo najskôr, aby sme zahájili adekvátnu liečbu a aby nedošlo k nezvratnému poškodeniu nervových vláken,“ vysvetľuje MUDr. Silvia Mehešová z Goljer Clinic v Bratislave. Upozorňuje, že nie všetky príčiny poškodenia sú liečiteľné. „Ale sú skupiny ochorení, kde vieme liečiť v skorých štádiách a to môžeme len vtedy, ak je diagnóza včas a správne určená,“ vysvetľuje lekárka, že princíp liečby je zabrániť nezvratnému poškodeniu nervových vláken. Ak lekári odhalia vinníka, bojujú proti nemu a nasadia vám buď antibiotiká, antivirotiká, lieky na zníženie opuchu nervu a dôležité sú aj vitamíny na regeneráciu nervu. Dôležitá je i starostlivosť o otvorené oko. Lekári vám predpíšu špeciálne zvlhčovacie roztoky a masti, dlhodobé postihnutie sa rieši chirurgickým zákrokom. Veľmi dôležitá je i rehabilitácia.

Zápal trojklanného nervu sa prejavuje strašnou bolesťou. Ako sa lieči si prečítajte v augustovom Zdraví. Práve v predaji!

Zápal trojklanného nervu sa prejavuje strašnou bolesťou. Ako sa lieči si prečítajte v augustovom Zdraví. Práve v predaji!Zápal trojklanného nervu sa prejavuje strašnou bolesťou. Ako sa lieči si prečítajte v augustovom Zdraví. Práve v predaji!
Zápal trojklanného nervu sa prejavuje strašnou bolesťou. Ako sa lieči si prečítajte v augustovom Zdraví. Práve v predaji!
Zdroj: Zdravie


 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor