Už sa neusmejete! Zápal, ktorý nebolí, ale pripraví vám peklo
16. 7. 2018, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 14:01)

Zdroj: Shutterstock
Začnú vám z úst vytekať sliny, nezatvoríte oko, prestanete sa smiať, ale len na jednej strane tváre. Obrna tvárového nervu nebolí, ale potrebuje liečbu a rehabilitáciu. Ihneď!
Obrna tvárového nervu má viacero príčin a vyskytuje sa pomerne často. „Prejavuje sa ochrnutím - nehybnosťou časti tváre, zvyčajne na jednej polovici,“ opisuje neurologička MUDr. Silvia Mehešová z Goljer Clinic v Bratislave. Neschopnosť pohybovať polovicou úst, poklesnutie ústneho kútika, vytekanie slín z úst a neschopnosť zavrieť oko. To sú typické prejavy obrny tvárového nervu. S ochorením vám môže pomôcť jedine lekár. Návštevu ordinácie tak neodkladajte!
Našťastie nebolí
Rozlišuje sa periférna a centrálna obrna. Najčastejšou príčinou centrálne obrny je mozgová mŕtvica, ale na vine môže byť tiež nádor či úraz hlavy. Centrálna nepostihuje oko, periférna áno. Práve neschopnosť zavrieť oko, môže závažne poškodiť zrak. „Za periférnu obrnu môže úraz, nádory, infekčné ochorenia ako je zápal mozgových blán, borelióza a zápaly pri autoimunitných ochoreniach,“ vysvetľuje lekárka. Jedinou výhodou oproti iným ochoreniam je, že kvôli ochrnutiu necítite bolesť.
Z chladu Bellova
Veľmi často však obrnu spôsobuje chlad. Jednostranná chladová obrna nervu je známa aj ako Bellova obrna. Sprevádza ju opuch a tlak tvárového nervu v kostnom kanáliku. Problém vzniká náhle, ale pri včasnej a cielenej liečbe sa rýchlo upraví bez následkov. Budete si však musieť nasledujúcich pár rokov dávať pozor na chlad a prievan. Nebezpečné pre vás môžu byť i studené nápoje a zmrzlina.
Čo ju spôsobilo?
Liečiť vás budú podľa toho, čo obrnu spôsobilo. „Je dôležité nájsť príčinu zápalu, čo najskôr, aby sme zahájili adekvátnu liečbu a aby nedošlo k nezvratnému poškodeniu nervových vláken,“ vysvetľuje MUDr. Silvia Mehešová z Goljer Clinic v Bratislave. Upozorňuje, že nie všetky príčiny poškodenia sú liečiteľné. „Ale sú skupiny ochorení, kde vieme liečiť v skorých štádiách a to môžeme len vtedy, ak je diagnóza včas a správne určená,“ vysvetľuje lekárka, že princíp liečby je zabrániť nezvratnému poškodeniu nervových vláken. Ak lekári odhalia vinníka, bojujú proti nemu a nasadia vám buď antibiotiká, antivirotiká, lieky na zníženie opuchu nervu a dôležité sú aj vitamíny na regeneráciu nervu. Dôležitá je i starostlivosť o otvorené oko. Lekári vám predpíšu špeciálne zvlhčovacie roztoky a masti, dlhodobé postihnutie sa rieši chirurgickým zákrokom. Veľmi dôležitá je i rehabilitácia.
Zápal trojklanného nervu sa prejavuje strašnou bolesťou. Ako sa lieči si prečítajte v augustovom Zdraví. Práve v predaji!
Zdroj: Zdravie
Zápal trojklanného nervu sa prejavuje strašnou bolesťou. Ako sa lieči si prečítajte v augustovom Zdraví. Práve v predaji!