MENU
zdravy-zivot

Nie je kašeľ ako kašeľ: Kedy hlási problémy so srdcom?

Kašeľ: Covid-10 často - Alergia niekedy
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Nie je kašeľ ako kašeľ: Kedy hlási problémy so srdcom?

Otravuje nás, má však jednu výhodu. Varuje nás, že sa v našom tele niečo deje, a neustúpi, kým sa nevyliečime. Rovnako ako nádcha, kašeľ nie je choroba, ale jej príznak.

Vzduch prúdi do pľúc cez dýchacie cesty, vystlané riasovitým epitelom. V ňom sú umiestnené sekrečné bunky. Kým je človek zdravý, sekrečné bunky vylučujú malé množstvo hlienu, ktorý pohlcuje cudzorodé čiastočky, napríklad prach a rôzne mikróby. Keď sliznicu dýchacích ciest napadne množstvo vírusov alebo baktérií, pokúsi sa ubrániť a produkcia hlienu sa zvýši. Zahustí sa a priľne na stenách dýchacích ciest. Kašeľ, ktorý funguje ako ochranný reflex, pomáha tento hlien odstrániť.

Kašeľ nie je choroba

Rovnako ako nádcha, kašeľ nie je choroba, ale jej príznak. Lekári však upozorňujú, že akýkoľvek kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako niekoľko dní, zhoršuje sa alebo ho sprevádza zmena dýchania či bolesť, vyžaduje návštevu v ambulancii. Odborník ho zhodnotí podľa sluchu, skontroluje dýchanie, pľúca a stanoví diagnózu.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor