MENU
zdravy-zivot

Nepokoj, únava, kŕče a bolesť nôh? Príďte si overiť, či máte problém!

Dámy, aj vy si so ženským šarmom vykračujete na vysokých podpätkoch? Začínajúce ochorenie žíl viditeľné nie je!
Zdravý život

Nepokoj, únava, kŕče a bolesť nôh? Príďte si overiť, či máte problém!

Možno vám zatiaľ príliš nekomplikujú život, preto si z vašich začínajúcich problémov nerobíte ťažkú hlavu. No mali by ste vedieť, že ich prehliadaním sa iba zhoršia.

Pripisujete ťažkosti svojmu náročnému zamestnaniu, veku či hmotnosti? Robíte chybu! Odďaľovanie návštevy lekára prerastá do vyššieho, ťažšie liečiteľného štádia. V máji máte možnosť rýchleho a bezplatného vyšetrenia u špecialistu. Čítajte ďalej. 

Nohy spočiatku môžu byť zvonku pekné, bez akýchkoľvek príznakov poškodenia. Pociťujete len „ťažké nohy“, tlak v nohách, svrbenie, pálenie, nutnosť vykladať si nohy na stôl, príznaky sa zhoršujú v priebehu dňa, v letných mesiacoch, pri dlhom státí či cestovaní. Neskôr sa pridružuje opuch, ukážu sa kŕčové žily, varixy.

Viac: Sedávate s prekríženými nohami? Nehrozia vám len kŕčové žily! 

Už prvé príznaky vyžadujú liečbu

Prvými prejavmi býva najčastejšie bolesť, pocit ťažkých nôh, únava, napätie v nohách, nočné kŕče a opuchy. Chronické žilové ochorenie môže mať dlhotrvajúce následky. Drobné a kŕčové žily, ak už sú viditeľné, nie sú iba estetickým problémom, ale vážnym zápalovým ochorením žíl, ktoré je od začiatku potrebné liečiť.

Príčinou chronických žilových ochorení je poškodenie žilovej steny. Chronické žilové ochorenie je zápalové, postupne sa rozvíjajúce ochorenie. Sú pacienti, ktorí majú len mierne symptómy v podobe opuchov nôh či bolestí, ale majú už vážne postihnutý žilový systém. Ani pacienti s viditeľnými veľkými varixami nemusia mať žiadne ťažkosti.

Rýchlo sa skomplikujú

Pri počiatočných ťažkostiach je treba navštíviť lekára – všeobecného alebo špecialistu. Inak sa ťažkosti zvýraznia, môže narásť počet a veľkosť varixov a hrozí nepríjemný, bolestivý otvorený vred predkolenia. Odďaľovaním ošetrenia sa vystavujeme zbytočnému riziku. Kŕčové žily sa môžu skomplikovať zápalom, vznikom zrazeniny–trombu, ktorý môže viesť až k pľúcnej embólií a tiež prasknutím varixu a následným žilovým krvácaním!

Trápia vás kŕčové žily? 10 potravín, ktoré vám pomôžu zlepšiť ich stav 

Patríte ku šťastnej menšine? Bodaj by!

Pred troma rokmi diagnostikovali až 73 % Slovákov klinické prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti, teda iba 27 % Slovákov malo žily zdravé! Až u 55 % vyšetrených ľudí ultrazvuk odhalil závažnejšie formy žilového ochorenia. Počiatočné štádium ochorenia – takzvané metličky zistili u 19 % Slovákov.

Tieto faktory neovplyvníte:

  • dedičnosť,
  • vek,
  • ženské pohlavie - najmä počas obdobia prechodu (klimaktéria),
  • tehotenstvo - (najmä opakované) a nárast hmotnosti počas neho; priberaniu sa prirodzene nedá vyhnúť, nárast však musí byť kontrolovaný,
  • väčšia výška – prináša väčší tlak vnútri žíl, ťažší transport krvi proti gravitácii
  • prekonaná žilová trombóza.

Opúchajú vám nohy? Či sú to choré žily zistíte veľmi ľahko 

Nechajte sa vyšetriť

V mesiacoch máj až júl sa môže dať každý preventívne, alebo ak pociťuje príznaky chronického žilového ochorenia, vyšetriť odborníkmi v pojazdnej ambulancii, ktorá zavíta do 46 slovenských miest. Všeobecný lekár a angiológ budú počas tour pripravení, v čase od 9.00 do 18.00 hod. poradiť, vyšetriť, diagnostikovať a odporučiť správnu liečbu. Zaostrite preto na svoje nohy. Starajte sa o seba a nechajte sa vyšetriť.

Nepokoj, únava, kŕče a bolesť nôh? Príďte si overiť, či máte problém!Nepokoj, únava, kŕče a bolesť nôh? Príďte si overiť, či máte problém!

Viac informácií o chronickom žilovom ochorení, ako aj presné termíny a mestá, do ktorých príde pojazdná ambulancia (autobus), nájdete ►TU.

Kŕčové žily

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor