MENU
zdravy-zivot

Nechtíková masť je skutočný všeliek: Takto si ju pripravíte doma

Účinky nechtíkovej masti podporíte pitím čaju z tejto rastlinky.
Zdravý život

Nechtíková masť je skutočný všeliek: Takto si ju pripravíte doma

Nechtík lekársky je nenáročná bylinka, ktorú je možné zbierať od júna do septembra. Za najcennejší sa považuje jej kvet.

O nechtíkovej masti sa hovorí ako o všelieku, preto by nemala chýbať v domácej lekárničke. Má široké uplatnenie a je veľkým pomocníkom prakticky pri všetkých kožných chorobách. Natierať si ňou môžete ekzémy, akné, ale vďaka nej sa vám uľaví aj pri zápaloch žíl, kŕčových žilách a preležaninách.

  • Trápi vás ťažko sa hojaca rana? Siahnite po „nechtíku“, ale masťou potrite iba okraje poraneného miesta
  • Robia sa vám často okolo nechtov otravné a bolestivé zádery, ktoré sa nechcú za nič na svete zahojiť? Potrite si ich nechtíkovou masťou.
  • Pomáha aj proti plesni na nohách a jej zásluhou rýchlejšie blednú aj modriny.
  • Nechtíková masť má priaznivé účinky aj na hojenie sa jazvy po operácii. 

Domáca liečivá masť 

Na prípravu masti z nechtíka lekárskeho potrebujete pol kila obyčajnej bravčovej masti a jedno balenie byliniek z lekárne, prípadne štyri hrste sušeného kvetu nechtíka z vlastných zásob. Vyberte si však len oranžovú odrodu, je účinnejšia než žltá.

Postup:

  • V hlbšej panvici rozpustite masť a priamo do nej vsypávajte rozmrvené bylinky až dovtedy, kým nebudú siahať po hladinu. Zmes potom nechajte zovrieť, ale buďte opatrní, silno kypí. Masť preto pripravujte len vo veľkej panvici či hrnci.
  • Po zovretí ju ešte asi 10 minút mierne ohrievajte, odstavte a nechajte v prikrytej nádobe stáť 2 týždne.
  • Počas tohto obdobia celú masu viackrát roztopte a niekoľko minút „povarte“, aby sa vylúhovalo čo najviac účinných látok.
  • Posledný deň ju ešte raz priveďte do varu a nakoniec preceďte cez sitko do inej nádoby. Z kvetu zvyšnú masť poriadne povytláčajte pomocou lyžice alebo varešky.
  • Horúcu masť povlievajte do menších pohárikov, zavrite ich a nechajte stuhnúť. Skladujte ju v chladničke.

Náš tip

Nechtík v sebe spája dobré vnútorné aj vonkajšie účinky. Tie sa navzájom dopĺňajú.Nechtík v sebe spája dobré vnútorné aj vonkajšie účinky. Tie sa navzájom dopĺňajú.
Nechtík v sebe spája dobré vnútorné aj vonkajšie účinky. Tie sa navzájom dopĺňajú.
Zdroj: Shutterstock

Ak si natierate rôzne boľačky nechtíkovou masťou, popíjajte aj čaj z tejto bylinky. Zvýši to jej účinok a navyše si tým dáte do poriadku podráždenú pečeň, žlčník alebo predídete bolestivej menštruácii.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia