MENU
zdravy-zivot

Nechtíková masť je skutočný všeliek: Takto si ju pripravíte doma

Účinky nechtíkovej masti podporíte pitím čaju z tejto rastlinky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nechtíková masť je skutočný všeliek: Takto si ju pripravíte doma

Nechtík lekársky je nenáročná bylinka, ktorú je možné zbierať od júna do septembra. Za najcennejší sa považuje jej kvet.

O nechtíkovej masti sa hovorí ako o všelieku, preto by nemala chýbať v domácej lekárničke. Má široké uplatnenie a je veľkým pomocníkom prakticky pri všetkých kožných chorobách. Natierať si ňou môžete ekzémy, akné, ale vďaka nej sa vám uľaví aj pri zápaloch žíl, kŕčových žilách a preležaninách.

  • Trápi vás ťažko sa hojaca rana? Siahnite po „nechtíku“, ale masťou potrite iba okraje poraneného miesta
  • Robia sa vám často okolo nechtov otravné a bolestivé zádery, ktoré sa nechcú za nič na svete zahojiť? Potrite si ich nechtíkovou masťou.
  • Pomáha aj proti plesni na nohách a jej zásluhou rýchlejšie blednú aj modriny.
  • Nechtíková masť má priaznivé účinky aj na hojenie sa jazvy po operácii. 

Domáca liečivá masť 

Na prípravu masti z nechtíka lekárskeho potrebujete pol kila obyčajnej bravčovej masti a jedno balenie byliniek z lekárne, prípadne štyri hrste sušeného kvetu nechtíka z vlastných zásob. Vyberte si však len oranžovú odrodu, je účinnejšia než žltá.

Postup:

  • V hlbšej panvici rozpustite masť a priamo do nej vsypávajte rozmrvené bylinky až dovtedy, kým nebudú siahať po hladinu. Zmes potom nechajte zovrieť, ale buďte opatrní, silno kypí. Masť preto pripravujte len vo veľkej panvici či hrnci.
  • Po zovretí ju ešte asi 10 minút mierne ohrievajte, odstavte a nechajte v prikrytej nádobe stáť 2 týždne.
  • Počas tohto obdobia celú masu viackrát roztopte a niekoľko minút „povarte“, aby sa vylúhovalo čo najviac účinných látok.
  • Posledný deň ju ešte raz priveďte do varu a nakoniec preceďte cez sitko do inej nádoby. Z kvetu zvyšnú masť poriadne povytláčajte pomocou lyžice alebo varešky.
  • Horúcu masť povlievajte do menších pohárikov, zavrite ich a nechajte stuhnúť. Skladujte ju v chladničke.

Náš tip

Nechtík v sebe spája dobré vnútorné aj vonkajšie účinky. Tie sa navzájom dopĺňajú.Nechtík v sebe spája dobré vnútorné aj vonkajšie účinky. Tie sa navzájom dopĺňajú.
Nechtík v sebe spája dobré vnútorné aj vonkajšie účinky. Tie sa navzájom dopĺňajú.
Zdroj: Shutterstock

Ak si natierate rôzne boľačky nechtíkovou masťou, popíjajte aj čaj z tejto bylinky. Zvýši to jej účinok a navyše si tým dáte do poriadku podráždenú pečeň, žlčník alebo predídete bolestivej menštruácii.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor