MENU
zdravy-zivot

Nechce sa vám piecť? Tak skúste tento nepečený skvost

Nepečený „indián“
Zdroj: Dušan Křístek
Zdravý život

Nechce sa vám piecť? Tak skúste tento nepečený skvost

Čakáte návštevu alebo len máte chuť na niečo extra? Nemusíte vyhriať kuchyňu ani o stupeň, tento zákusok sa nepečie, ale mizne z tanierikov rýchlosťou blesku.

Potrebujete:

  • 250 g rastlinného tuku
  • 100 g práškového cukru
  • 1 balíček vanilkového cukru
  • 2 Zlaté klasy
  • 800 ml mlieka
  • 100 ml rumu
  • 1 balenie detských piškót
  • 4 balenie keksov (Indián alebo Marína)
  • čokoládovú polevu

Ešte viac skvelých nepečených zákuskov nájdete na webe časopisu Dobre jedlo

 

POSTUP:

V mlieku uvaríme Zlaté klasy spolu s vanilkovým cukrom. Za občasného premiešania necháme vychladnúť. Tuk vymiešame s práškovým cukrom a postupne zapracujeme do vychladnutého krému.

Na väčší podnos alebo plech rozložíme 2 balíky keksov a natrieme na ne polovicu pudingovej plnky. Na vrch poukladáme piškóty, ktoré sme namočili v rume. Zopakujeme pudingový krém, na ktorý naukladáme zvyšok keksov.

Vrch koláča natrieme rozpustenou čokoládovou polevou a dáme do chladničky stuhnúť.

Tip z redakcie Dobré jedlo:

Pred podávaním nahrejte ostrý nôž v teplej vode, utrite a koláč pokrájajte. Vďaka tomu sa poleva na vrchu nepoláme.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor