MENU
zdravy-zivot

Nebezpečné lesné suveníry: Epidemiológ varuje pred TÝMITO zákernými chorobami

 Dôležité je sledovať miesto uštipnutia.
Zdravý život

Nebezpečné lesné suveníry: Epidemiológ varuje pred TÝMITO zákernými chorobami

Priniesť si kliešťa z prechádzky nie je nič príjemné. Aj keď sú nám čoraz bližšie, ochranu pred nimi občas zanedbávame. Máme sa na čo tešiť, keďže uplynulá zima ich populáciu veľmi nezredukovala.

Nemajú rady horúce počasie ani sucho. Ideálna je pre ne neskorá jar alebo skorá jeseň. Nevyhovujú im suché mrazy, no a tie tohto roku neboli skoro vôbec. S teplejším jarným počasím prichádzajú aj ony, kliešte. „Náš typický kliešť Ixodes ricinus začína so svoju aktivitou pri vonkajšej teplote nad päť stupňov bez prízemných mrazov. Najviac ich možno očakávať na vlhkých miestach s vyššou trávou, v tieni stromov, napríklad na okraji lúky alebo pri nejakom potoku či vodnej  ploche, v miestach pohybu zvierat a popri chodníkoch,“ vymenúva najlepšie podmienky na život týchto malých parazitov epidemiológ Rastislav Maďar. Najčastejšie striehnu na koncoch listov, steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Pozor si na ne dávajte najmä v dubovo-hrabových lesoch, ktoré majú v najväčšej obľube.

Bzzz, otravy! Hmyz spôsobí aj vážne ochorenia, a nielen kliešte! Ako sa chrániť?

Sú nám čoraz bližšie

Myslíte si, že v meste ste pred nimi v bezpečí? Môžete sa veľmi mýliť. Už dávno ich nenájdeme len v lesoch. „Infekčné kliešte sa dostali v Európe už aj do mestských parkov, napríklad v Prahe sa môžete nakaziť v známom parku Stromovka, ktorý sa nachádza neďaleko centra mesta. Pribúdajú aj prípady, pri ktorých sa ľudia nakazili doma, v záhrade či na chalupe, kde v minulosti kliešte vôbec neboli. V prírode ich roznášajú voľne žijúce zvieratá či vysoká zver aj na veľké vzdialenosti. Migrujúce vtáky dokonca až na stovky kilometrov. Rizikové oblasti sa tak dostávajú čoraz bližšie k našim obydliam. Keďže v prírode nemajú žiadneho významného predátora, ich počet sa zvyšuje a nimi zasiahnuté oblasti sa rozširujú,“ dopĺňa odborný lekár. Jedným zo spôsobov ich šírenia sú aj domáce zvieratá, preto ich pravidelne kontrolujte.

Prichytený kliešť

Ak si už nejaký nechcený suvenír prinesiete domov, nepodliehajte panike. Kliešťa si buď vyberte sami, alebo navštívte lekára. „Na vybratie malej nymfy, nižšieho štádia kliešťa, stačí namydlený vlhký vatový tampón a kývavý pohyb doprava a doľava bez príliš veľkého tlaku. Na dospelú prisatú samičku kliešťa sa už zíde špeciálna pinzeta alebo karta na kliešte, ktorými sa podoberie a vytiahne opatrne a pomaly kolmo na povrch kože,“ vysvetľuje skúsený epidemiológ. Ak nemáte poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne – lieh alebo jódovú tinktúru, použite prípravok s obsahom alkoholu. Dôležité je sledovať miesto uštipnutia. Ak sa v priebehu tridsiatich dní objaví začervenanie, ktoré sa bude šíriť, alebo sa u vás objaví zvýšená telesná teplota, vyhľadajte lekársku pomoc.

Našli ste si škvrnu po kliešťovi? Nepanikárte. Rady, ako sa zachovať

Potrebujú krv

Na to, aby sa tento parazit mohol vyvinúť z larvy na nymfu a následne prejsť do dospelého štádia, potrebuje cicať krv. „Tá je tiež potrebná na to, aby samička mohla založiť ďalšiu generáciu kliešťov, ktorých môže byť od jedného aj po dvetisíc,“ vysvetľuje Maďar. Najhorším scenárom je, ak sa z ich tela dostane do napadnutého organizmu patogén, ktorý môže človeku ublížiť. „Proti vírusu kliešťovej encefalitídy nie je k dispozícii žiadny špecifi cký liek, jeho negatívne pôsobenie na organizmus preto nevieme pri prebiehajúcej infekcii zastaviť. Na borélie síce antibiotiká účinkujú dobre, no musia sa nasadiť včas. Časť infikovaných však o svojej nákaze dlho nevie a potom to už antibiotiká vyliečiť nemusia,“ opisuje lekár dôležitosť skorého odhalenia nákazy.

Nebezpečné ochorenia

Kliešte prenášajú dve nebezpečné ochorenia – kliešťovú encefalitídu, vírusové ochorenie napádajúce mozog, a bakteriálnu infekciu lymskú boreliózu. Obe vedia veľmi zásadným spôsobom narušiť, ba až úplne zničiť kvalitu vášho života. Pri kliešťovej encefalitíde dokonca spôsobiť úmrtie. „Vírus kliešťovej encefalitídy je schopný zapríčiniť zničenie buniek centrálneho nervového systému, teda aj mozgu, ktoré je nezvratné. Mnoho pacientov hovorí, že neznášajú toho človeka, ktorý sa z nich po tejto chorobe stal. A to nehovorím o tých najhorších prípadoch, ktoré skončili doživotne s hluchotou, so slepotou, na invalidnom vozíku alebo s ťažkými psychickými problémami vyžadujúcimi ústavnú liečbu,“ hovorí doktor Maďar.

Trpia všetci

Dlhodobými až trvalými postinfekčnými následkami trpí nielen samotný postihnutý človek, ale aj celá jeho rodina, hlavne najbližší. „Na niektorých pacientoch navonok ani nič nevidieť, majú však chronické bolesti hlavy, trpia poruchou pamäti, koncentrácie, strácajú sebestačnosť, radosť zo života, majú výkyvy nálady, sú výbušní, nemajú záujem o koníčky, dokonca niekedy ani o vnúčatá. Ochorenie sa horšie prejavuje najmä u ľudí nad päťdesiat rokov.“ Pri ochorení lymskej boreliózy nejde o život, no pacientov dlhodobo trápia problémy s pohybom pre bolesti kĺbov. „Neliečená akútna infekcia môže spôsobiť postihnutie periférneho nervového systému alebo dokonca srdca. To však nie je až také časté,“ dodáva skúsený epidemiológ. Lymská borelióza sa lieči pomocou antibiotík, proti vírusu spôsobenému kliešťovou encefalitídou však neexistuje liečba, len očkovanie. Kým borelióza sa prenáša po dvadsiatich štyroch hodinách, na nákazu vírusom encefalitídy stačí prisatie trvajúce dve hodiny.

Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Budem rodiť, nemôžeme sa nakaziť v nemocnici Covid-19?

Aktuálna situácia naznačuje, že sa nám podarilo Covid-19 udržať „v mantineloch“ a zdravotnícky systém dokáže bez vážnejších problémov fungovať normálne, hoci za sprísnených hygienických aj bezpečnostných podmienok. Obzvlášť dôležité je to na gynekologicko-pôrodníckych aj novorodeneckých oddeleniach. Myslite na to, že vo vašom stave je priaznivé psychické rozpoloženie jedným z kľúčových faktorov dobrej obranyschopnosti organizmu. Prikláňam sa k vyjadreniam imunológov, ktorý odporúčajú pracovať na údržbe zdravého imunitného systému prostredníctvom „5 S“ – zdravá strava, dostatok spánku, veľa smiechu, športu - v tehotenstve je ideálna joga - a  spokojný život v kruhu blízkych. Čiže pohodový životný štýl, vyhýbať sa stresu, zdravo sa stravovať a v neposlednom rade vhodne upraviť čas potrebný na regeneráciu tela i duše.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia