MENU
zdravy-zivot

Nebezpečná choroba pľúc: Keď vám z nevinného kašľa ide o život

CHOCHP je nevyliečiteľné a smrteľné ochorenie.

Súvisiace témy

Zdravý život

Nebezpečná choroba pľúc: Keď vám z nevinného kašľa ide o život

Zabije viac ľudí, než rakovina pľúc. Začína veľmi pomaly a nenápadne. Môžete si myslieť, že ide o prechladnutie či zapálené priedušky. Omyl!

Často vás dusí kašeľ, vykašliavate hlien, rýchlo sa zadýchate a máte problém najmä pri výdychu? Zbystrite pozornosť! Môže si vybrať práve vás. Ide o nevyliečiteľné a smrteľné ochorenie, ktoré sa netýka iba fajčiarov!

Čítajte: Jozef bojuje o každý nádych. Pľúca mu zničilo ovzdušie v rodnom meste 

Tretia novembrová streda je Svetovým dňom chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Toto respiračné ochorenie postihuje priemerne 10% populácie. Priemerná dĺžka života pacientov je len 6 a pol roka! Vzniká ako následok vdychovania škodlivých látok ako je cigaretový dym, prachové častice, uhlie, či výpary leptavých látok. Až v 80% prípadov sa týka fajčiarov. V ohrození sú aj pasívni. Každý štvrtý fajčiar, ktorí denne vyfajčí dva škatuľky cigariet, trpí touto chorobu, a každý 6 pokiaľ fajčí škatuľku denne.

Fajčíte? Pozrite si VIDEO, ako vaše pľúca nemôžu dýchať! 

U nás postihuje najmä starších mužov nad 40 rokov. Lekári však varujú, že prípadov s CHOCHP narastá aj u mladších ľudí od 25 do 44 rokov. Štatistiky hovoria, že najviac Slovákov je diagnostikovaných na východe krajiny.

Nenápadný začiatok

Jej začiatok je nenápadný a kašeľ sa podobá bežnému prechladnutiu. „Postupne sa dýchacie cesty zužujú, čo vedie k obmedzeniu prietoku vzduchu v pľúcach. Problémy spôsobuje najmä výdych, neskôr aj nádych. Nejde o obyčajný fajčiarsky kašeľ,“ hovorí pľúcny lekár MUDr. Miroslav Krchňavý. Choroba je nezvrátiteľná, „liečbou sa snažíme zmierniť príznaky ochorenia a udržať priechodnosť priedušiek. Slabosť, malátnosť, únava, to všetko sú sprievodné symptómy, ktoré komplikujú nielen pracovný, ale aj osobný život,“ dodáva špecialista.

Kontrola: STÍHATE S DYCHOM?

Ak chcete predísť pľúcnym ochoreniam, objednajte sa na bezbolestné preventívne vyšetrenie, ktoré odhalí vaše predispozície. Jednoducho sa zmerajú hodnoty oxidu uhoľnatého vo výdychu. Dodatočné spirometrické vyšetrenia overia funkčnosť a stav pľúc. Vyšetrenie ukáže, akým spôsobom pracujú pľúca, ako dokážu okysličovať krv a zaistiť pre organizmus dostatočné množstvo kyslíka, ktoré je nevyhnutné pre zachovanie života. Táto vyšetrovacia metóda sa používa na diagnostiku aj iných pľúcnych ochorení, napríklad astmy.

Môžete využiť i informačno-vzdelávacie podujatie s názvom „Nestačíte s dychom?“, kde vyplníte dotazník, ktorý vám v prípade potreby odporučí návštevu pľúcneho lekára. Po konzultácii s prednášajúcim lekárom môžu vybraní účastníci absolvovať aj priamo na seminári odborné vyšetrenie pľúc.

Semináre „Nestačíte s dychom?“ prebiehajú postupne v nasledovných mestách a termínoch:

  • Ružomberok – 25.11.

  • Liptovský Mikuláš – 25.11.

  • Bardejov – 29.11.

  • Prešov – 30.11.

Mentolové cigarety spôsobujú väčšiu závislosť na nikotíne. Prečo je to tak? 

Pľúca a priedušky

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor