MENU
zdravy-zivot

Z mŕtvice sa dá uzdraviť. Sledujte signály, pomoc musí prísť do hodiny

Mŕtvica sa nevyhýba ani mladým a fyzicky zdatným, varuje lekár.
Zdravý život

Z mŕtvice sa dá uzdraviť. Sledujte signály, pomoc musí prísť do hodiny

Náhla cievna mozgová príhoda, mozgový infarkt, mŕtvica či porážka. To sú štyri pomenovania ochorenia, ktoré je treťou najčastejšou príčinou úmrtí na svete.

Asi v osemdesiatich piatich percentách je príčinou upchatie cievy a zastavenie prívodu okysličenej krvi do mozgu. „V takom prípade hovoríme o ischemickej mozgovej príhode. Ak cieva, naopak, krváca alebo praskne, treba ju zatvoriť. Vtedy ide o hemoragickú cievnu príhodu, je však oveľa zriedkavejšia,“ vysvetľuje Martin Kucharík z NÚSCH v Bratislave. Najúčinnejšia prvá pomoc je čo najskôr zavolať záchrannú službu. „Zdravotníci rýchlo rozpoznajú, či ide o mozgovú príhodu alebo o iné ochorenie, a podľa toho konajú.“

Búšiace srdce môže znamenať zamilovanosť, ale aj riziko smrti

Rozhoduje rýchlosť

Ak sa dostanete k lekárskej pomoci do hodiny od začiatku mozgovej príhody, máte veľkú šancu na uzdravenie. Keď prídete do nemocnice do štyri a pol hodiny, môže vám neurológ spraviť intravenóznu trombolýzu. „Cez infúziu vám vpichne látku, ktorá rozpustí krvnú zrazeninu v mozgu," vysvetľuje neurológ. Ak sa to už nestihne, pacientovi hrozí trvalá invalidita alebo smrť.

Seriálový Hercules prežil dva roky pekla. Mozgové príhody ignoroval

Prečo je tak málo času?

Môže zlyhať transport do nemocnice, napríklad pre zápchy, nedostupnú oblasť či zlé počasie. Sám pacient často odmieta pomoc, tvrdí príbuzným, že už je mu lepšie a záchranku netreba volať. Prípadne si povie – vyspím sa a ráno uvidím. Porážka nemá vždy dramatický priebeh, môže sa prejaviť mierne. Postihnutému sa reč po pár minútach vráti, stratí sa ochrnutie tváre či oslabenie končatiny.

Frankovo znamenie: Ušné lalôčiky prezradia, či vám hrozí mozgová porážka

 

„Ale aj vtedy ho treba čo najskôr dopraviť do nemocnice, lebo riziko, že stav sa rýchlo zhorší, je vysoké,“ upozorňuje neurológ Martin Kucharík. Ak vám včas spravia trombolýzu alebo trombektómiu, máte vysoké šance, že sa vrátite do normálneho života. „Pacient môže po úspešnej liečbe normálne chodiť, hovoriť či pracovať. Celý život však musí byť pod kontrolou neurológa a rátať s rizikom, že mozgová príhoda sa môže zopakovať.“ Keď však akútnu liečbu nedostane, spravidla ochrnie, stratí reč a je odkázaný na pomoc druhých. Vtedy je veľmi dôležité, aby rehabilitoval a cvičil reč s logopédom.

Váš príbeh: Začalo sa to závratom. Silvia ušla hrobárovi z lopaty

Signály prichádzajúcej porážky

  • Polovica tváre postihnutého sa nehýbe, pôsobí asymetricky, poklesne jeden kútik úst, tŕpnu pery.
  • Postihnutý rozpráva nezrozumiteľne, nevie sa vyjadriť, nerozumie pokynom. Je zmätený, dezorientovaný.
  • Má menej pohyblivú polovicu tela, alebo aj všetky štyri končatiny, stráca v nich citlivosť, brní mu v nich, nevie udržať ruky predpažené. Stráca rovnováhu, nie je schopný postaviť sa alebo rovno kráčať.
  • Prechodne stratí zrak alebo má občasné zatmenie pred očami.
  • Krúti sa mu hlava, má závraty, náhle pocíti nevoľnosť, vracia.

Dostanú ju aj mladí

Upchatá cieva v mozgu prekvapí aj mladých ľudí, ktorí si myslia, že sú zdraví. „Poznám niekoľko tridsiatnikov, ktorí pravidelne športovali, nefajčili a dostali ju. Preto jej príznaky nepodceňujte ani v mladom veku,“ upozorňuje neurológ Martin Kucharík. Je veľmi dôležité čo najskôr ich rozpoznať a dopraviť postihnutého do nemocnice. Okamžite volajte číslo 155 alebo 112, oznámte operátorovi, čo, kde, kedy a ako sa stalo. Viac informácií o tom, ako rozpoznáte varovné signály prichádzajúcej mŕtvice, získate aj na izdravie. sk, ineurolog.sk, angio.sk či casjemozog.sk.

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor