MENU
zdravy-zivot

Z mŕtvice sa dá uzdraviť. Sledujte signály, pomoc musí prísť do hodiny

Mŕtvica sa nevyhýba ani mladým a fyzicky zdatným, varuje lekár.
Zdravý život

Z mŕtvice sa dá uzdraviť. Sledujte signály, pomoc musí prísť do hodiny

Náhla cievna mozgová príhoda, mozgový infarkt, mŕtvica či porážka. To sú štyri pomenovania ochorenia, ktoré je treťou najčastejšou príčinou úmrtí na svete.

Asi v osemdesiatich piatich percentách je príčinou upchatie cievy a zastavenie prívodu okysličenej krvi do mozgu. „V takom prípade hovoríme o ischemickej mozgovej príhode. Ak cieva, naopak, krváca alebo praskne, treba ju zatvoriť. Vtedy ide o hemoragickú cievnu príhodu, je však oveľa zriedkavejšia,“ vysvetľuje Martin Kucharík z NÚSCH v Bratislave. Najúčinnejšia prvá pomoc je čo najskôr zavolať záchrannú službu. „Zdravotníci rýchlo rozpoznajú, či ide o mozgovú príhodu alebo o iné ochorenie, a podľa toho konajú.“

Búšiace srdce môže znamenať zamilovanosť, ale aj riziko smrti

Rozhoduje rýchlosť

Ak sa dostanete k lekárskej pomoci do hodiny od začiatku mozgovej príhody, máte veľkú šancu na uzdravenie. Keď prídete do nemocnice do štyri a pol hodiny, môže vám neurológ spraviť intravenóznu trombolýzu. „Cez infúziu vám vpichne látku, ktorá rozpustí krvnú zrazeninu v mozgu," vysvetľuje neurológ. Ak sa to už nestihne, pacientovi hrozí trvalá invalidita alebo smrť.

Seriálový Hercules prežil dva roky pekla. Mozgové príhody ignoroval

Prečo je tak málo času?

Môže zlyhať transport do nemocnice, napríklad pre zápchy, nedostupnú oblasť či zlé počasie. Sám pacient často odmieta pomoc, tvrdí príbuzným, že už je mu lepšie a záchranku netreba volať. Prípadne si povie – vyspím sa a ráno uvidím. Porážka nemá vždy dramatický priebeh, môže sa prejaviť mierne. Postihnutému sa reč po pár minútach vráti, stratí sa ochrnutie tváre či oslabenie končatiny.

Frankovo znamenie: Ušné lalôčiky prezradia, či vám hrozí mozgová porážka

 

„Ale aj vtedy ho treba čo najskôr dopraviť do nemocnice, lebo riziko, že stav sa rýchlo zhorší, je vysoké,“ upozorňuje neurológ Martin Kucharík. Ak vám včas spravia trombolýzu alebo trombektómiu, máte vysoké šance, že sa vrátite do normálneho života. „Pacient môže po úspešnej liečbe normálne chodiť, hovoriť či pracovať. Celý život však musí byť pod kontrolou neurológa a rátať s rizikom, že mozgová príhoda sa môže zopakovať.“ Keď však akútnu liečbu nedostane, spravidla ochrnie, stratí reč a je odkázaný na pomoc druhých. Vtedy je veľmi dôležité, aby rehabilitoval a cvičil reč s logopédom.

Váš príbeh: Začalo sa to závratom. Silvia ušla hrobárovi z lopaty

Signály prichádzajúcej porážky

  • Polovica tváre postihnutého sa nehýbe, pôsobí asymetricky, poklesne jeden kútik úst, tŕpnu pery.
  • Postihnutý rozpráva nezrozumiteľne, nevie sa vyjadriť, nerozumie pokynom. Je zmätený, dezorientovaný.
  • Má menej pohyblivú polovicu tela, alebo aj všetky štyri končatiny, stráca v nich citlivosť, brní mu v nich, nevie udržať ruky predpažené. Stráca rovnováhu, nie je schopný postaviť sa alebo rovno kráčať.
  • Prechodne stratí zrak alebo má občasné zatmenie pred očami.
  • Krúti sa mu hlava, má závraty, náhle pocíti nevoľnosť, vracia.

Dostanú ju aj mladí

Upchatá cieva v mozgu prekvapí aj mladých ľudí, ktorí si myslia, že sú zdraví. „Poznám niekoľko tridsiatnikov, ktorí pravidelne športovali, nefajčili a dostali ju. Preto jej príznaky nepodceňujte ani v mladom veku,“ upozorňuje neurológ Martin Kucharík. Je veľmi dôležité čo najskôr ich rozpoznať a dopraviť postihnutého do nemocnice. Okamžite volajte číslo 155 alebo 112, oznámte operátorovi, čo, kde, kedy a ako sa stalo. Viac informácií o tom, ako rozpoznáte varovné signály prichádzajúcej mŕtvice, získate aj na izdravie. sk, ineurolog.sk, angio.sk či casjemozog.sk.

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor