Reklama

Môžu boľavé kĺby predpovedať zmenu počasia? Veda má odpoveď

Jedna z teórií tvrdí, že keď atmosférický tlak klesne pred búrkou alebo dažďom, môže to umožniť mierne roztiahnutie už zapálených tkanív v kĺboch, čím sa zvýši tlak na okolité nervy a zintenzívni sa bolesť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Mnohí ľudia s boľavými kĺbmi tvrdia, že dokážu vycítiť zmenu počasia ešte predtým, než sa objavia mraky. Existuje na to vedecké vysvetlenie, alebo ide len o ďalší mýtus? Vedci sa na túto otázku pozreli bližšie a zistenia sú prekvapivo zložité.

Po stáročia sa verilo, že bolesti kĺbov dokážu predpovedať zmenu počasia. Ľudia trpiaci artritídou či inými ochoreniami pohybového aparátu často hlásia zhoršenie svojich ťažkostí pred dažďom alebo prudkým ochladením. Táto skúsenosť je taká rozšírená, že sa stala súčasťou ľudovej múdrosti. Ale čo na to veda?

Hoci existujú štúdie, ktoré naznačujú súvislosť medzi počasím a bolesťou kĺbov, vedecký konsenzus stále chýba. Zmienky o tejto téme sa objavujú už desaťročia, ale výsledky výskumov sú často protichodné. „Je to jedna z tých otázok, na ktoré neexistuje jednoduchá odpoveď. Zdá sa, že u niektorých ľudí skutočne dochádza k zhoršeniu bolesti v súvislosti s počasím, ale prečo sa to deje a prečo sa to netýka každého, stále nevieme presne vysvetliť,“ uvádza Dr. Souvik Sen, neurológ a vedúci autora štúdie zameranej na vzťah medzi bolesťou kĺbov a atmosférickými podmienkami.

Barometrický tlak a bolesť kĺbov

Ako píše The Conversation, jedným z hlavných podozrivých je barometrický tlak, teda tlak vzduchu, ktorý na nás neustále pôsobí. Tento tlak sa mení v závislosti od počasia – vysoký tlak súvisí s jasným počasím, zatiaľ čo nízky tlak často predchádza daždivým dňom a búrkam.

Zdroj: Shutterstock

Ranný strečing je ideálny na udržanie pružnosti kĺbov.

Jedna z hypotéz tvrdí, že keď barometrický tlak klesá, ako sa to deje pred príchodom zhoršeného počasia, tlak na tkanivá v tele sa mierne znižuje. To umožňuje mierne roztiahnutie už zapálených alebo poškodených kĺbov, čo môže spôsobiť zvýšené podráždenie nervových zakončení a tým aj bolesť. Naopak, pri prudkom vzostupe tlaku môže dôjsť k ich stlačeniu, čo môže u niektorých ľudí tiež vyvolať diskomfort.

Štúdia publikovaná v American Journal of Medicine v roku 2007 zaznamenala miernu, ale štatisticky významnú súvislosť medzi poklesom barometrického tlaku a zvýšenou bolesťou kolien u pacientov s osteoartritídou. Tento model však nie je všeobecne pozorovaný pri všetkých kĺbových stavoch.

Počasie nie je len o tlaku

Nie všetko sa dá pripísať len tlaku vzduchu. Teplota a vlhkosť tiež zohrávajú úlohu v tom, ako sa cítia naše kĺby. Chlad spôsobuje, že svaly sa sťahujú a tuhnú, čím znižujú flexibilitu a zvyšujú riziko bolesti. Šľachy a väzy strácajú pružnosť, čo môže viesť k zníženej pohyblivosti a väčšiemu nepohodliu.

Zdroj: iStock

Psoriatická artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje približne 20 - 30% ľudí s psoriázou.

Okrem toho, v chlade sa cievy v končatinách sťahujú, aby chránili telesné jadro pred stratou tepla. To znamená, že kĺby dostávajú menej krvi, kyslíka a živín, čo môže zhoršovať zápal a spomaľovať odstraňovanie metabolických odpadov, ako je kyselina mliečna.

Podľa štúdie publikovanej v Arthritis Research & Therapy v roku 2011 majú pacienti s reumatoidnou artritídou rôzne reakcie na počasie – niektorí hlásia zvýšenú bolesť pri nízkom tlaku, iní necítia žiadne zmeny a u niektorých sa nepohodlie paradoxne zhoršuje počas vysokého tlaku.

Zdroj: Shutterstock

Štúdia odhalila súvis črevného mikrobiómu a zápalu v kĺboch.

Subjektívne vnímanie

Odpoveď organizmu na počasie je veľmi individuálna. Rozdiely môžu byť spôsobené typom kĺbového ochorenia, úrovňou citlivosti na bolesť, ale aj psychologickými očakávaniami. Ak niekto dlhodobo verí, že vlhké a chladné dni mu spôsobujú bolesť, jeho mozog môže bolesť skutočne intenzívnejšie vnímať.

Moderný výskum sa snaží rozlúsknuť túto záhadu. V roku 2019 vznikol občiansky vedecký projekt „Cloudy with a Chance of Pain“, kde tisíce ľudí zaznamenávali svoje bolesti do aplikácie. Výsledky ukázali miernu súvislosť medzi poklesom tlaku a zvýšenou bolesťou, ale potvrdili aj veľké individuálne rozdiely.

Psychológia zohráva svoju úlohu tiež. Ak niekto očakáva, že zmena počasia spôsobí bolesť, môže byť náchylnejší ju skutočne pociťovať. Tento jav je známy ako nocebo efekt, opak placeba – keď očakávanie negatívneho účinku spôsobí, že ho človek skutočne zažije.

Zdroj: AstroStar

Reumatoidná artritída je časté chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä kĺby.

Dokážu kĺby naozaj predpovedať počasie?

Hoci dôkazy naznačujú, že počasie môže ovplyvniť bolesť kĺbov, jednoznačné a univerzálne vysvetlenie stále neexistuje. Niektorí vedci veria, že ľudia s poškodenými kĺbmi môžu byť citlivejší na zmeny v atmosférických podmienkach, čo ich vedie k tomu, že tieto zmeny zaznamenajú skôr, než sa prejavia viditeľne v podobe dažďa či chladu.

Anketa

Ste meteosenzitívny?

  • Áno, viem vopred, že sa bude meniť počasie. Kĺby to prezradia63%
  • Občas ma začnú kĺby bolieť, keď sa mení atmosferický tlak24%
  • Niekedy mávam divné stavy, keď sa mení počasie, ale kĺby ma nebolia9%
  • Nie, necítim žiadne zmeny3%

Hlasovanie bolo ukončené

Čo môžeme robiť?

Aj keď nemôžeme ovplyvniť počasie, existujú spôsoby, ako minimalizovať jeho vplyv na naše kĺby:

  • Udržiavanie tepla – oblečenie vo vrstvách a ohrievače pomáhajú predísť stuhnutiu svalov a kĺbov.

  • Pravidelný pohyb – cvičenie pomáha udržiavať kĺby pružné a zlepšuje cirkuláciu krvi.

  • Hydratácia – dostatočný príjem vody môže pomôcť udržiavať správnu funkciu kĺbov a väzív.

  • Vyvážená strava – potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty môžu pomôcť znižovať zápal.

Hoci naše kĺby pravdepodobne nikdy nebudú spoľahlivejšie ako meteorologická predpoveď, zdá sa, že na starom tvrdení o „cítení počasia v kostiach“ predsa len môže byť niečo pravdy.

Vypočujte si náš podcast

Autor článku

Po manažérskej pozícii v divadle pôsobí od roku 2007 ako novinárka. Venovala sa spravodajským témam, zákulisiu televíznej tvorby a od roku 2022 problematike zdravia. Okrem písaného textu pripravuje aj obrazové a video materiály, zabezpečuje obsah na sociálnych sieťach. Má za sebou vysokoškolské štúdium teatrológie na VŠMU a poľštiny na FF UK.