MENU
zdravy-zivot

Mohla Monika Potokárová dostať skrat? 10 volaní o pomoc máte priamo pred očami

Monikina smrť je záhada. Mohlo si jej okolie niečo všimnúť a zabrániť najhoršiemu?

Súvisiace témy

Zdravý život

Mohla Monika Potokárová dostať skrat? 10 volaní o pomoc máte priamo pred očami

Samovražda sa nikdy nestane z ničoho nič. S najväčšou pravdepodobnosťou človek dávno pred ňou vysiela signály, že si môže ublížiť, no nikto ich nevidí. Stalo sa to aj v prípade vychádzajúcej hereckej hviezdy Moniky Potokárovej?

Je nepredstaviteľné, akú ťarchu musí mať na pleciach človek, ktorý sa rozhodne zniesť sa zo sveta. Ak to spraví mladý, naoko úspešný človek, je to o to väčšia záhada. No na samovražedný akt treba veľkú odvahu. A tá veľkú motiváciu radšej nežiť, ako trpieť. V skutočnosti nejde o túžbu zomrieť, ale o zúfalstvo a bezvýchodiskovosť situácie takých rozmerov, že si človek iné riešenie nevie predstaviť. K tomu stavu môže dospieť postupne pri pomalom a plíživom rozklade duševnej pohody bez toho, aby na ňom bolo navonok niečo poznať. 

Alarmujúce štatistiky! Viete, koľko ľudí rozmýšľa o samovražde?

Samovražda zo skratu

No nie vždy k samovražde vedú dlhé úvahy o smrti. Sú známe prípady, kedy človek vykonal samovraždu v náhlom a nepochopiteľnom skrate pod nákladom neúnosného stresu či dramatickej situácie. Napätie v takej duši musí vyeskalovať do stavu, kedy prestáva racionálne uvažovať a koná čisto pudovo a impulzívne.

► Depresia ukrytá za široký úsmev. Nový typ choroby láme vedcom hlavy

Ďalšie vysvetlenie sa psychológovia snažia nájsť v snahe človeka upútať pozornosť. Pri pôvodne len demonštratívnom pokuse upozorniť na seba vplyvom nešťastných okolností môže samovraždu skutočne dokonať. 

Psychologička: Samovraždy páchajú aj ľudia, obklopení láskou

Zrejme nikto nevie, čo sa odohráva v hlave samovraha. Niektoré spôsoby volania o pomoc sú však úplne jasné a okolie by si ich malo všimnúť a nepodceniť. Ktoré to sú? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia